avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate jordan_a2010

Activitate jordan_a2010

Răspuns la discuția Incuviintare executare silita
Puteti sa-mi dati un temei legal in NCPC, ca si corespondent al prevederilor din vechiul CPC" Capitolul II - Revizuirea hotărîrilor - Art. 337 - Încheierile nu au puterea lucrului judecat.". Multumesc.
Răspuns la discuția Incuviintare executare silita
Multumesc frumos pentru sfat. Imi permit sa va mai cer o parere. Este posibila promovarea unei noi cereri de incuviintare a executarii silite de catre BEJ XX pe acelasi titlu executoriu, daca cererea initiala a fost respinsa? Sau aici asistam la un abuz, o cardasie in care probabil un magistrat prieten cu avocatul X ia acceptat a doua cerere?
Am urmatoare situatie ciudata. Am incheiat un Contract de asistenta juridica cu un avocat X pentru a ma reprezenta pe mine si sotia intr-un apel la Tribunal. Imi cere onorariu de 2000 lei ( adica 1000 lei pentru fiecare) pe care il platesc si ne pune sa semnam contractul de asistenta juridica in alb, pe care l-am si semnat. Pana la judecarea apelului, l-am anuntat pe avocatul X ca eu voi fi reprezentat de un alt avocat Y, iar el o va reprezenta doar pe sotia mea. La judecarea apelului avocatul meu Y m-a aparat pe mine iar avocatul X o apara pe sotia mea si castigam apelul. Apoi partea adversa face recurs la Curtea de apel, unde sotia mea e reprezentata din nou de avocatul X pentru care plateste un nou onorariu de 1000 lei iar eu sunt aparat din nou de avocatul Y. Castigam si apelul, si ne trezim apoi ca avocatul X ne cere 3000 lei onorariu de succes, fara sa fi avut vreodata vreo discutie sau intelegere despre acest lucru. In realitate dupa ce am facut o serie de investigatii in dosarul cu pricina am constatat urmatorul lucru. La Curtea de apel, avocatul X a pus la dosarul cauzei o chitanta prin care noi am fi platit 4000 lei ( si nu doar 1000lei cat a platit sotia). Nestiind nimic despre aceasta chitanta, prin avocatul meu Y am cerut cheltuieli de judecata fara aceasta suma (despre care nu aveam cunostinta). Deci din analiza faptelor rezulta ca avocatul X intuiind ca vom castiga, a umflat onorariul si a taiat chitanta fara sa primesca acesti bani de la noi, urmand ca apoi sa se ofere voluntar sa ne recupereze cheltuielile de judecata tot el si cu ocazia asta sa intre si in posesia celor 3000 lei fara sa intelegem de fapt smecheria care a facut-o. Surpriza acum apare. Noi am recuperat cheltuielile de judecata fara ajutorul executorului iar avocatul X s-a trezit ca a ramas fara "jucarie" Ca sa justifice aceasta inselaciune sau excrocherie (ca nu stiu exact cum s-o calific) a facut o alta magarie care de fapt e un fals. In contractul de asistenta juridica de la apel la Tribunal, dupa ce l-am semnat noi, a trecut ulterior si un onorariu de succes. Insa initial a trecut 4000 lei conform cu chitanta depusa la recurs la Curtea de apel, apoi stiind ca sotia a platit 1000 lei, vine si modifica contractul si din 4 face 3, astfel rezultand ca noi am datora un onorariu de succes de 3000 lei. pe copia contractului de asistenta juridica nu prea se vede bine modificarea aceasta, insa pe original care este la avocat se vede foarte clar ca este modificat si ingrosat. Pe baza acestul fals, cere prin BEJ XX incuviintarea executarii silite pentru contractul de asistenta si cererea este respinsa pentru ca deoarece creanta nu este certa in speta nu face dovada ca hoatarea din apel este definitiva, si astfel sa justifice onorariul de succes. Are drept de apel 5 zile pe care nu le valorifica si incuviintarea executarii silite ramane respinsa. La interval de o luna, ne trezim cu alta cerere de incuviintare a executarii silite din partea BEJ XX pentru acelasi titlu executoriu si de data asta culmea, cererea este admisa, fara nici o cale de atac. Ce se poate face in situatia asta:
1. Fata de "umflarea" contractului de asistenta juridica cu onorariul de succes, trecut in contract fara acordul nostru
2. Fata de falsificarea asa zisului onorariu de succes care la prima completarea a contractului de asistenta juridica a fost de 4000 lei iar ulterior l-a modificat la 3000 lei
3. Fata de cele doua cereri de incuviintare silita, prima respinsa si fara sa se execrite dreptul de apel, iar a doua admisa
4. Ne-avand nici o cale de atac a incuviintarii silite, ce se poate face pentru atacarea acesteia? Sau astept Somatia executorului si apoi fac contestatie la executare in care sa cer si anularea titlului executoriu pe motiv de fals, uz de fals si inselaciune.
5. Redactarea unei plangeri penale pe fals, uz de fals si inselaciune? Insa daca o depun la parchetul din orasul avocatului X, ma gandesc ca ar putea sa o matraseasca fara nici o problema, si sa nu se intample nimic.
6. Daca faca plangerea la parchetul general, DNA, Baroul National al avocatilor, ar fi o solutie mai buna.
Astept din partea oricui o sugestie macar, pe orice chestiune din speta mea, care m-ar putea ajuta sa fac lumina in aceasta increngatura de abuzuri, si incalcari ale legii. Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor spune opinia.
Am situatia urmatoare:
Un contract de arenda pentru o suprafata de 3000m incheiat la 01.09.2010 pe 3 ani pana in 01.09.2013 si inregistrat la primarie asa cum prevedea legea anterioara a arendei. Inainte de arendare si pe timpul acesteia mi-am exprimat verbal deseori intentia de a cumpara acest teren, sau prelungirea arenzii. Dupa expirarea contractului am sunat proprietarul sa prelungim contractul ocazie cu care mi-a spus ca inca din iulie 2013 a reziliat contractul de arenda si ca il vinde la altcineva (in conditiile in care nu este dezbatuta mostenirea pe acest teren si nu are intabulare). Aceasta reziliere unilaterala, spune proprietarul s-a produs fara sa ma informeze in scris, si fara sa respecte codul civil. Referitor la reziliere, Primaria i-a eliberat o adeverinta proprietarului pe 12.07.2013 precum ca terenul este liber de sarcini, obtinuta in baza unei declaratii pe propria raspundere a proprietarului, prin care declara in fals ca a reziliat contractul de arenda (dar fara sa ma informeze de fapt), dar ma lasa sa-l lucrez pana la sfarsitul anului 2013, si ca raspunde conform legii. Dupa ce am facut putin "praf" pe acolo functionara primariei si-a recunoscut vina si a cam inceput sa tremure stiind ca atat declaratia proprietarului cat si adeverinta se bazeaza pe fals si uz de fals.
In situatia asta daca este sa analizam lucrurile conform contractului de arenda, si al vechii legi a arendei, proprietarul era obligat sa ma informeze daca vrea sa vanda terenul (mai mult fiind si vecini cu terenul) sau in cazul prelungirii arendei cu 6 luni inainte trebuia sa ma informeze in scris despre intentia de a nu mai prelungi acest contract.
Din 15.02.2013, adica pe timpul derularii contractului de arenda noul Cod civil, ne spune ca prelungirea sau refuzul arendei trebuie notificat cu un an inainte de catre parti numai in SCRIS, iar lipsa unei astfel de notificari conduce la prelungirea contractului automat prin efectul legii pe aceeasi perioada si in aceleasi conditii.
Intrebare:
1) In situatia actuala daca proprietarul refuza sa recunoasca prelungirea contractului de arenda, insa terenul este in posesia mea, cum sa procedez pentru a aplica legea si a face posibila recunoasterea unei noi perioade de arenda de 3 ani (ca si cea anterioara)
2) Declaratia in fals, si uzul de fals al proprietarului pot fi speculate printr-o eventuala plangere penala pentru a determina recunoasterea prelungirii arendei?
3) Acest litigiu trebuie dedus spre o mediere si ulterior daca e cazul in instanta?
4) Ce actiune in instanta ar trebui promovata pentru recunosterea unei noi perioade de arenda, asa cum prevede codul civil la art. 1848?
5) Cum ar fi intelept sa procedez privind atat aspectul penal cat si civil astfel incat sa-mi ating scopul de a fi recunoscuta prelungirea arenzii?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Dubla executare?
De biletele la ordin puteti scapa daca faceti opozitie la executare in 5 zile de la primirea somatiei, in conditiile in care ele au fost completate dupa 3 ani de la data emiterii. Eu am castigat in octombrie un astfel de proces cu banca exact pe o speta similara. Ne putem auzi pe telefon daca vreti sa va recomand cine m-a reprezentat in instanta, veti avea succes.
Răspuns la discuția MUNCA STRAINATATE
1) In primul rand de unde v-a venit ideea de a verifica o firma germana daca nu e fantoma? Aveti ceva suspiciuni in privinta asta? Ce intelegeti dvs. prin firma fantoma - ca nu este inregistrata, ca nu plateste angajatii, ca lucreaza ilegal sau ce?
2) Chestiunea cu firmele fantoma germane pare putin cam sf si aceasta temere vine din ceea ce vedeti si auziti de pe la noi (insa asta nu inseamna ca nu pot exista ecroci si dintre nemti, sau turcii nemti, da, se poate).
3) Incercati pe internet (google etc.) sa aflati informatii despre firma prima data, daca au website, sau daca o puteti gasi in diverse portaluri inregistrata cu aceleasi date. Deasemeni cautati pe forumuri daca aflati ceva urat despre ea de la fosti angajati - insa probabil ca asta ar trebui sa faceti in limba germana, ca sa puteti afla.
4) Ma indoiesc ca o firma germana ce opereaza activitati economice, si mai si angajeaza oameni din strainatate sa nu fie inregistrata la echivalentul Registrul Comertului de la noi. Chiar daca cautati firma in Germania la Registrul Comertului de acolo, cel mai probabil nu veti afla nimic daca sunt sau nu seriosi, ca de fapt asta va intereseaza pe dvs. Puteti afla de exemplu ca sunt o firma legala, dar nu stiti daca sunt seriosi, si atunci este acelasi lucru pentru dvs.
5) Pana in 2014 ca sa lucrati in Germania inca aveti nevoie de permis de munca pe langa contractul de munca, iar aceste documente va trebui sa le vedeti si semnati si este putin probabil sa fie falsificate.
Răspuns la discuția Somatie de plata
1) Depinde de la cine e somatia (executor bancar, executor judecatoresc, sau pur si simplu de la banca sau o firma de recuperare). In primul rand ca sa fiti executata silit, trebuie sa existe o hotarare de incuviintare a executarii silite, precum si un dosar de executare, si apoi daca nu aveti alte venituri sa se indrepte cu executarea asupra bunurilor dvs. (mobile si imobile).
2) Da apartamentul poate fi executat silit , executorul ar trebui sa-si noteze somatia la executare la cartea funciara pentru a impiedica instrainarea imobilului, si abia apoi sa urmeze toata procedura de scoatere la licitatie, insa daca il aveti in coproprietate cu fratele, probabil ar fi foarte greu ca cineva sa cumpere jumatate din apartament in conditiile in care jumatatea dvs. ar putea fi scoasa la vanzare.
3) Oricum este intelept sa faceti dvs. o miscare inteligenta preventiv - de exemplu puteti vinde partea dvs. fratelui, sau altei persoane, atata timp cat nu sunteti executata silit, si imobilul nu are interdictia de instrainare notata la CF.
1) Vanzarea se poate face daca nu aveti notata somatia de la executor (judecatoresc sau bancar) la cartea funciara adica interdictia de instrainare a imobilului.
2) Insa vanzarea trebuie facuta catre o persoana ce nu are nici o legatura cu dvs. adica creditorul sa nu poata cere in instanta anularea actelor de instrainare ca fiind o falsa vanzare facuta cu scopul de a va creste insolvabilitatea.
3) Apoi in contestatia la executare, cereti si anularea unor clauze abuzive din contract, si incercati sa demostrati ca virgula creanta nu este certa lichida si exigibila, si contine sume ce sunt abuziv incluse in titlul executoriu. Daca reusiti sa obtineti in prima faza suspendarea executarii, atunci asta va da timp suficient sa va rezolvati cu vanzarea imobilului, apoi in contestatia la executare cereti si o expertiza contabila care sa demonstreze clauzele abuzive si sumele incerte din creanta. Toate astea vor intarzia destul de mult orice executare si aveti sanse mari sa obtineti reducerea datoriei.
Situatia cu insolventa si radierea pare cam neclara. Dvs. fiind administratorul firmei (chiar daca asociat cu doar 10% din partile sociale) sunteti direct raspunzator din punct de vedere legal fata de falimentul firmei, si astfel si atragerea raspunderii administratorului.
Răspuns la discuția Opozitie la executare tardiva
Pe opozitie la executare nu prea mai aveti ce face daca termenul e depasit, insa pe contestatia la executare, am vazut ca unele instante au calificat-o tot ca o opozitie desi nu a fost corect. Mai tine si de cat de bine instata cunoaste legea, insa din situatiile prin care am trecut se pare ca prea putine instante inteleg si aplica legea corect (privitor la biletele la ordin si cambii). Eu am trecut printr-un astfel de proces si desi la judecatorie pierdusem, la apel la tribunal am castigat conform legii (cum era si normal), insa nu am fost scutit de emotii ca am sa pierd si aici (pentru ca in general din rutina instantele incuviiteaza executarea silita a biletelor la ordin pe banda rulanta fara sa cunoasca mare lucru despre cum functioneaza acestea, si mai mult de conditiile de valabilitate ale acestora). Este un domeniu destul de delicat, si daca nu citesti legea cuvand cu cuvant precum si Normele BNR de aplicare a legii pentru cambii si bilete la ordin, atunci aproape garantat poti gresi, iar din aceste greseli intotdeauna au castig de cauza creditorii ( si nu intodeauna au si dreptate).