avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate mariana26

Activitate mariana26

Buna ziua, vreau sa vind un apartament. Tinarul care vrea sal cumpere face imprumut in banca pentru primacasa si a zis ca banca ii cere actele apartamentului in copie. Certificat de intabulare, cadastru , certificat energetic, schita imobilului, certificat fiscal de informava rog sa imispubeti daca e riscant sa dau aceste documente unui necunoscut. Va multumesc anticipat
Discuție mostenire
Buna ziua, in urma succesiunii dupa parinti detin pamint si o casa in indiviziune cu fratii mei dintre care unul a decedat dupa moartea tatalui meu , mama fiind inca in viata cind el a decedat. are sotie si 2 copii. Acum noi fratii ramasi am dori sa facem diviziunea bunurilor dar cumnata care nu a facut succesinea dupa sot , nu vrea sa o faca , putem face diviziunea ? casa era deja impartita intre noi fratii , fiecare locuia in partea lui de casa dar acum vrem sa facem mici apartamente purem face aceste investitii respectind parte ei?
Va multumesc











Răspuns la discuția Tutela minori
Va multumesc mult!!!
Discuție Tutela minori
Buna ziua, va rog sa ma ajutati la aceasta intrebare.
In 2013, fratele meu a decedat si a ramas sotia cu 2 minori sa locuiasca in casa cu noi ceilalti frati. problema e ca de la3 saptamani de moartea fratelui cumnata noastra , care nici inainte nu se ocupa cum trebue de educarea minorilor lasind totul in grija tatalui, a inceput sa aiba comportamente imorale si convorbiri tot timpu la telefon cu barbati necunoscuti la telefon in prezenta minorilor, dute vino de la un barbat la altu pentru scurte perioade de timp etc. ar fi un roman de scris . Vazind situatia minorilor noi familia fratelui am hotarit sa luam masuri in privinta copiilor. daca sar putea sa ne indrumati ce pasi ar trebui sa facem sa-i luam copii. precizez ca deja este in atentia organel de asistenta pentru minori pentru ultimile iesiri care le-a avut si pentru traumele la care au fost supusi copii, este o persoana incapabila mental de a se ocupa de copii. Va multumesc
Răspuns la discuția posesie advers
Va multumesc mult, de tot. Paste fericit!
Discuție posesie advers
Buna ziua, mai bine de 35 de ani tatal meu care are ca vecin pasunea primariei, a inchis cu gard 7 sau 8 metri din pasune marind gradina care o avea initial. Acum 2 ani noi am construit un grajd. Intrebarea e daca au trecut atitia ani si nimeni de la primarie nu azis nimic am avea posibilitatea sa obtinem acest teren ? Tatal si mama nu mai sunt si tre sa facem succesiunea dupa care trebue sa facem cadastru si intabularea.
Va multumesc
Buna seara, sper sa fiu ajutata de dumneavoastra. Doresc sa cumpar un teren de la o persoana care detine titlu de proprietate pe acest teren. dar aici e probleme ca pe titlu sunt toti fratii acestei persoane precum si ea figureaza pe titlurile lor. Dar ei intre ei fratii si-au impartit verbal terenul pe care doreau sal exploateze. Parte dintre frati sunt decedati deci nu pot veni sa semneze. daca eu il cumpar asa facand un act la notar exista riscul ca rudele sa pretinda inapoi pamintul? va multumesc
Buna ziua, greseala este in contractu de vinzare - cumparare in toate pozitiile unde necesita numele cumparatorului. Pronumele este corect, primul nume gresit, al doilea nume corect.
multumesc de raspuns.
Buna seara
Va rog sa i.mi raspundeti si mie la aceasta intrebare.
In 2004 am vindut apartamentul nepoatei mele si dupa atita timp ne.am dat seama ca numele nepoatei este scris gresit de catre notar are 2 litere inversate, e valabil acest contract sau trebue sa mergem sa modificam numele la notar? ori contractul e nul din aceasta cauza?
va multumesc
Răspuns la discuția intrare in posesie
VA MULTUMESC DIN SUFLET