avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate marengo85

Activitate marengo85

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema si va cer ajutorul legat de monografia contabila a unor sume necuvenite retinute salariatilor, sunt drepturi acordate salariatilor si imputate de curtea de conturi.Am inceput sa le retin pe stat si m-am incurcat la monografia contabila.Suntem bugetari contractuali, sumele le virez intr-un cont special, ca venituri si trezoreria le duce de acolo la bugetul statului.
Va multumesc.
Buna ziua,
Revin asupra mesajului mai vechi cu rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns.
Sunt angajata de 4 luni ca personal contractual bugetar la o institutie din tara si imi doresc sa merg in vara aceasta la un curs de perfectionare din grila ANFP, numai ca mi se spune ca nu am dreptul decat dupa evaluarea anuala.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc foarte mult .
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns.
Sunt angajata ca personal contractual a unei institutii de stat si vreau sa stiu, daca am fost trimisa la instruire profesionala de la serviciu doi ani la rand, mai pot sa solicit acest drept si anul asta.
In codul muncii spune ca ,,cel putin odata la doi ani'' si nu imi este clar daca mai am dreptul si anul asta.
Va multumesc.
Discuție TVA 9%
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema , avand in vedere ca tva-ul de 9% intra in vigoare cu 01 iunie , inventariez stocul de marfa si il ajustez la cota de 9%, sau pur si simplu aplic 9% la ce achizitionez incepand cu 01 iunie?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Care este limita consumului de carburanti intr-o institutie la o masina Renault de serviciu , dar si la o autoutilitara cu care se face aprovizionarea in institutie.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Spor de vechime la institutii
Va multumesc pentru raspuns si ca sunteti mereu alaturi de noi pentru a ne ajuta cu raspunsuri, va urez sa aveti mult spor in activitate .
PASTE FERICIT!
Buna ziua,
Ma angajez intr-o institutie publica cu un salariu minim de 975 s, mi se da si vechimea de 25%in plus la aceasta suma , sau cum se face cu vechimea?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am rugamintea sa imi spuneti daca pe perioada de concediu de odihna persoana care are decizie CFP mai primeste sporul si daca nu, ce trebuie facut pe aceasta perioada se poate da o dispozitie pentru o luna sa primeasca spor si sa si vizeze alta persoana?Mentionez ca lucrez intr-o institutie publica.
Buna ziua,
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul de ieri, dar mai am niste detalii legate de vanzarea in Bulgaria , societatea mea nu este platitoare de tva si vinde catre o societate platitoate de tva din Bulgaria, exista riscul sa suport eu tva -ul si factura o fac in lei , avand in vedere ca nu am cont de euro ?
Va multumesc .
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns.
O societate care nu este platitoare de tva poate sa vanda in bulgaria puieti de salcami?