avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate Danashushu

Activitate Danashushu

Tatal meu a decedat lasand in urma sotia ,3 copii si 3 nepoti ,unul major ,2 minori la data dezbaterii succesiunii.La succesiunea dupa el,copiii au renuntat la mostenirea dupa tatal lor,sotia intrand in posesia bunurilor .Tot citind pe forum,am inteles ca ,cei trei copii renuntand,mostenitori ai tatalui ar fi devenit si cei 3 nepoti in nume propriu.Dar la notariat,in timpul succesiunii,nu ne a intrebat nimeni nimic de cei 3 nepoti ,de ce nu particicipa la succesiune sau ceva de genul asta!Este aceasta succesiune legala?Dupa moartea mamei cei 3 copii pot intra fara probleme in posesia mostenirii dupa mama lor ?Nepotii pot contesta succesiunea dupa bunicul lor?(Daca da,exista un termen dupa care nu mai pot face asta?)Multumesc
Sunt cetatean roman rezident fiscal in Romania.Detin o afacere pe teritoriu strain .Aceasta e pe numele meu ca cetean al acelei tari(am dubla cetatenie).Avand in vedere ca legea fiscala a Romaniei spune sa platesc impozit pe venitul obtinut ,ma puteti lamuri in ce categorie se incadreaza cresa?
Prestari servicii,societate comerciala????Sunt in ceata.Si cum se va calcula acest impozit?Ce alte taxe trebuie sa platesc statului roman pt aceasta firma?
Care este situatia unu roman aflat la munca in strainatate si rezident fiscal in Romania(dupa actualul cod fiscal)si care nu a platit niciodata impozit in Romania pe venitul din strainatate?Va trebui sa plateasca retroactiv de la data clarificarii situatiei rezidentei fiscale?Daca da ,de cand?
Buna ziua.
Am plecat in Kuweit 1996 si detin afaceri legale pe acest teritoriu.Sunt casatorita cu cetatean strain care are contract de munca aici.Copiii sunt inrolati la scoala aici.Copiii au fost nascuti in Kuweit.Au cetatenie romana Eu detin si cetatenia kuweitiana.. Afacerile(prestari servicii si societate comerciala) sunt inregistrate pe numele meu ca cetatean kuweitian.Nu detin locuinta in Kuweit.Detin autoturism,carnet de conducere eliberat de statul respectiv ,card bancar.Nu platesc nici un fel de taxe ,impozite ,asigurari sanatate deoarece aceasta este legea tarii.Stiu ca exista un contract de evitare a dublei impozari intre Romania si Statul Kuweit.
Vizitez Romania anual pentru max 90 zile.Am domiciliul(buletin de identitate)in Romania.Nu detin locuinta,absolut nimic in Romania.
1)In cazul de mai sus unde se considera rezidenta fiscala?
2)Daca renunt la domiciliul de Romania unde va fi rezidenta mea fiscala?
3)Daca renunt la domiciliul de Romania dar am casa ,autoturism in Romania unde voi avea rezidenta fiscala?
4)Daca rezidenta fiscala va fi in Romania;va trebui sa platesc impozit pe venit(si ce alte taxe??)pentru anii anteriori?(daca da ,de cand anume?)


Multumesc mult si astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra
Buna ziua
Tatal meu a vandut un teren extravilan cetateanului D prin antecontract la notar si a primit toti banii de la cumparator.
in antecontract e mentionat ca il imputerniceste prin procura(procura facuta in regula la notar)pe cetateanul D sa finalizeze actul de vanzare cumparare cu tot ceea ce tine de asta(scoaterea cadastrului etc)intr o anume perioada de timp.Tatal meu s a angajat ca, daca se razgandeste in privinta vanzarii va pierde toate bunurile pe care le are pe numele lui.
Cetateanul D nu a scos cadastru si nu a perfectat actele de vanzare pe perioada mentionata in antecontract .
Mama mea , nefiind in relatii bune cu tatal meu nu a avut habar de aceasta situatie in detalii ci doar a aflat de prin vecini ca tatal meu a vandut acest teren.
Cativa ani au trecut si tatal meu a decedat.Mama a descoperit antecontractul, procura, si toata povestea in sine.L a confruntat pe D care I a dat raspunsuri evazive.
Mentionez ca in cartea funciara acest pamant este pe numele tatalui meu
Mama doreste sa obtina acest pamant inapoi bazandu se pe faptul ca cumparatorul nu a facut actele la timp fiind insarcinat prin procura sa faca asta.
Poate mama sa obtina acest teren?Daca da, va trebui sa I plateasca lui D banii inapoi?
Cetateanul D poate sa vina cu minciuni si martori falsi de genul ca tatal meu de fapt s a razgandit de aceea nu a perfectat actele si in cazul acesta sa ceara drept despagubire toate bunurile tatalui meu.?
Multumesc
Multumesc pt raspuns
Problema sta in felul urmator
Ea are domiciliului in Romania dar locuieste in strainatate
Ea nu doreste Sa plateasca impozit pe salariul care il obtine in strainatate pt ca in Romania nu are nimic
Am inteles ca din 2014 cetatenii romani care muncesc in strainatate vor plati impozit pe venitul din strainatate
Buna ziua
Prietena mea are dubla cetățenie ,lucrează in străinătate si are domiciliul in România
In tara unde locuiește nu se plătesc taxe pe venit
Dorește sa evite plata taxelor pe venit in România
Exista o soluție?
Renuntarea la domiciliul din România ar putea fi o cale?
Multumesc
Buna ziua
Dețin o cresa cu autorizate ,legală
Unii copii sunt înregistrați doar pentru o zi pe săptămâna,vinerea
Doresc sa inchiriez o casa într o alta zona in care sa ofere servicii de supraveghere GRATIS copiilor care sunt înscrisi in cresa mea doar vinerea
Vreau sa i supraveghez de luni pana joi.
Este necesar sa am autorizatie tinand seama de faptul ca nu obțin venit si ca muncesc voluntar
Este legal ceea ce vreau sa fac?