avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate madyyy13

Activitate madyyy13

Buna seara! Baietelul meu in varsta de 6 ani a filmat pentru reclame. Am fost cu contractele la CREDIDAM ca sa-l inregistrez pentru a beneficia de drepturi pentru imagine si mi-au spus ca nu-l pot inregistra doar pentru ca apare, ca in plus trebuie sa cante sau sau sa danseze, nu sa prezinte un produs. Cum rezolv aceasta situatie. Multumesc frumos pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns ! SI daca refuz postul oferit , CE urmeaza?
Se poate o data cu CIC sa reinfiinteze postul si acum cand revin Sa ma reincadreze conform noii organigrame, acelasi post , Dar cu denumire diferita? Daca refuz , CE urmeaza? Beneficiez de salariile compensatorii , prevazute in CCM UL semnat intre angajator SI salariati?
Buna dimineata,
Am depus cererea de revenire din CIC , optand pt 2 ani, a .i. Sa ma intorc la 1 an 11 luni. Nu doresc Sa beneficiez de stimulentul de insertie. Angajatorul m a sunat Sa mi spuna ca trebuie Sa semnez un act additional in care este mentionat ca revin din CIC si despre incadrarea mea PE un post cu aceleasi atributii Dar cu denumire diferita , conform noi organigrame. Insa , inainte Sa intru in CIC mi au adus la cunostiinta ca postul a fost desfiintat si ca sunt sub protectie pana implineste copilul 2 ani si 6 luni. Ma poate reincadra fara acordul meu? Daca eu nu sunt de acord cu acest post , CE urmeaza? In plus, avem CCM si scrie de aceasta protectie de 6 luni .Totodata in cazul desfiintarii postului beneficiez de salarii compensatorii care banuiesc ca imi revin. Ma poate reincadra fara acordul meu? Sau de aceea trebuie Sa semnez actul aditional de reincadrare? Daca beneficiez de aceasta protectie au voie Sa ma delege fara acordul meu catre alt punct de lucru ? SI care ar fi conditiile? Va rog frumos Sa mi spuneti CE parere aveti despre situatia mea SI cum pot proceda in continuare. Multumesc frumos !!!
Buna ziua ,

Angajatorul poate defiinta postul daca ma aflu in perioada platii stimulentului de insertie ?
In plus inainte ca copilul sa implineasca 2 ani mi-au adus la cunostinta ca postul a fost desfiintat si o oferta alteternativa pe care am refuzat-o pentru ca atributiile postului nu corespunde cu atributiile postului desfiintat.
De fapt , o data cu desfiintarea posturilor a avut loc o redenumire a vechilor posturi , dar cu aceleasi atributii . Prin aceasta desfiintarea s-a urmarit de fapt reducere de personal.
As putea contesta in instanta informarea care mi-au adus-o la cunostinta ? Ma aflu in cele 45 zile in care o pot contesta de cand am luat la cunostinta.
Ce as castiga daca as contesta-o in instanta ?
Este adevarat ca daca o contest pot infiinta postul pe care l-au desfiintat?

Mulltumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie:

Ma aflu in plata stimulentului de insertie ca m-am intors din concediu de crestere si ingrijire copil mai devreme de 1 an .
In cazul in care firma este in curs de desfiintarea postului si vine cu propunere a altui post :
1. Daca refuz postul respectiv , ma va putea concedia ? si daca ma concediaza fac apel la instanta de judecata , decizia judecatorul va fi in favoarea mea ?
De fapt daca refuz postul se considera demisie/ concediere ?
2. Daca accept postul respectiv , insa doresc modifiarea postului in anumite conditii , salariu, mobilitate si formare (ceea ce in contractul colectiv de munca este mentionat ca acestea se negociaza) , ma pot concedia doar ca sunt de acord cu modificarea postului dar doar in anumite conditii ? si daca ma concediaza fac apel la instanta de judecata , decizia judecatorul va fi in favoarea mea ?

Multumesc frumos pentru raspuns
Răspuns la discuția Proprietate, dreptul copilului
sa inteleg ca ,dupa decesul parintelui este posibil sa-i revina copilului si cota parte din propietatea vanduta?
Buna seara,

Va rog sa ma sfatuiti cum putem proceda in cazul in care:
- 2 parteneri care au conceput un copil in anul 1985, copilul luand numele de familie al tatalui
- in anul 1999 proprietatea pe numele barbatului a fost vanduta nestiind partenera de acest lucru , apoi acesta a disparut fara a mai da niciun semn
- in 2009 barbatul si-a schimbat numele la politie si adresa, probabil a declarat ca nu are nici copii , este fals in declaratii , nu ?

II revine copilului parte din propritatea actuala, cat % ? Si din cea vanduta in anul 1999 ? si cum se poate proceda ? care ar fi pasii ?

Multumesc pentru raspuns.
lasand la o parte reorganizarea ca inca nu se stie daca exista la momentul actual...
in contractul colectiv de munca incheiat cu angajatorul este precizat "Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii pentru persoanele care se intorc din concediu de crestere si ingrijire copil, angajatorul nu poate desface contractul de munca "
in cazul concedierii vreau sa stiu daca se tine seama de ce este precizat in contractul colectiv de munca incheiat cu angajatorul sau de prevederile art.25 alin.3 din OUG 111/2010 ?
Multumesc pentru raspuns ...

Deci pot semna actul aditional in care perioada se prelungeste la 60 zile ?
Daca se reorganizeaza si imi spun ca nu mai exista postul meu ?