avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate DanaMariaDana

Activitate DanaMariaDana

Răspuns la discuția Utilitati casa v/s strada
Buna,

Cu aceesi prob m-am confruntat personal anul trecut.
Cei de la primarie trebuie sa calculeze valoarea casei fara utilitati.

Daca strada are utilitati, asta e alta prob, dar pe D-vorastra si cei de la Serviciu de Finante va intereseaza casa si nu strada.

In niciuna din legi nu este mentionat ca trebuie avut in vedere utilitatiilestradala.
ATENTIE: Utilitatile stradala sunt deja luate in considerare in Rangul localitatii!

Listati Art 251 din Codul Fiscal unde sunt mentionate aceste detalii si mergeti la Primarie.

Mult succes!
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un calcul la suma pe care o datorez Inspectoratului de stat in Cosntructii?
Autorizatia e fost emisa in 2006 - valabila pana in 2010.
Receptia facuta abia in 2013

Valoarea de impozitare: 154.975,43 Ron

Cei de la primarie mi-au calculat suma pe care am si platit-o anul trecut celor de la Insp de stat in constructii.
Din greseala celor de la Primarie am fost nevoita sa platesc de 2 ori (prima data comunicandu-se o suma gresita). A doua plata a fost inregistrata pentru a se face receptia.

Acum revenind la cei de la Insp de stat in contructii, cerand suma platita in plus, mi se comunica ca as mai avea de plata pe langa cele 2 plati (imense pe care deja le-am platit)...

Nu mai inteleg nimic...

Multumesc!
Răspuns la discuția Taxarea impozitelor pe cladire
Baza de calcul o gasiti in Codul fiscal, art 521, dar si la primaria de care apartine acel impobil.
Impozitul este de 0,1%.
Poate acest impobil este pentru D-voastra un al 2-lea impobil, ceea ce ar explica situatia.

Daca consultati articolul 251 din codul fiscal, puteti sa va calculati D-voastra impozitul. Nu uitati sa tineti cont de rangul localitatii/strazii din care face parte imobilul.

La Primarie ar trebui totusi sa existe o transparenta pentru contribualilii acesteia, si sa va explice cum au facut calculul.

Succes!
Buna ziua,

As dori o lamurire cu privire la urm:
Art 251 din Codul Fiscal explica metodologia de calcul pentru valoare unei locuinte (in cazul nostru: locuinta este noua).
Locuinta nu este dotata cu utilitati si ca urmare articolul 251, zice ca daca cladirea nu este dotata cu niciuna, 1, 2 sau 3 din utilitati si ii lipseste cea de-a 4-a, valoarea este de 555 ron/mp.
In cazul nostru cei de la Primirie spun ca daca strada are acele utilitati, cladirea se incadreaza la suma de 935 ron/mp, fara a lua in calcul daca cladirea este racordata la utilitati sau nu.

Ma poate ajuta cineva cu informatii referitor la acest lucru?
Unde este mentionat ca trebuie tinut seama de utilitatile stradale?

Va multumesc!
Buna ziua,

Poate gasiti raspunsul in urm articol:
[ link extern ]

Si eu am avut 2 permise: 1 roman si 1 oladez, insa a trebuit sa renunt la unul dintre ele.

Cu stima
Buna,

Imi puteti spune unde se mentioneaza acesta exceptie?
Si eu am o casa la care trebuie sa-i fac receptia si este in rosu.

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca la efectuarea unei receptii este nevoie de certificat energetic daca casa este in rosu.
(Casa nu este tencuita pe dinafara si nu este inca locuibila).

Multumesc mult!
Nu-mi poate da chiar nimeni nici o sugestie in legatura cu intrebarea mea?

Va multumesc!
Buna ziua,

As avea nevoie de o lamurire pentru urmatoarea situatie:
Avem o autorizatie de constructie din 2006 care a expirat in 2010. La primarie mi s-a calculat 2010 - 2013 cu valoarea per m2 din 2013.
As vrea sa stiu daca este corect? Daca nu, as vrea sa stium cum este corect sa se aca actualizarea si cum ar trebuie sa se calculeze penalitatiile.

Eu din cate stiu nu se poate actualiza retroactiv, ci pentru fiecare an ar trebui sa se calculeze cu valoare care era in vigoare pentru acel an:
Ex: din 2010 - 2012 valoarea la data respectiva
2013: valoare actuala
Daca teoria mea este corecta, cum se vor calcula penalitatiile?

Va multumesc!
DanaMaria
Buna ziua,

As avea nevoie de o lamurire pentru urmatoarea situatie:
Avem o autorizatie de constructie din 2006 care a expirat in 2010. La primarie mi s-a calculat 2010 - 2013 cu valoarea per m2 din 2013.
As vrea sa stiu daca este corect? Daca nu, as vrea sa stium cum este corect sa se aca actualizarea si cum ar trebuie sa se calculeze penalitatiile.

Eu din cate stiu nu se poate actualiza retroactiv, ci pentru fiecare an ar trebui sa se calculeze cu valoare care era in vigoare pentru acel an:
Ex: din 2010 - 2012 valoarea la data respectiva
2013: valoare actuala
Daca teoria mea este corecta, cum se vor calcula penalitatiile?

Va multumesc!
DanaMaria