avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate bulzanv

Activitate bulzanv

Da ,ca au primit despagubiri pt suprafata de teren si declara ca nu mai au nici o pretentie fata de mine si sint de acord ca acest teren agricol sa imi ramina mie definitiv si irevocabil. iar notarul a facut o incheiere de autentificare in 1995
Verisoarele au decedat in 2015, Acum eu vreau sa trec terenul pe mine .Intrebare daca am acea declaratie data in fata notarului este valida ? copiii verisoarelor mai pot avea pretentii ?
DECLARATIE
Am declaratie data in fata notarului de verisoare ca au primit bani de la mine si nu mai au alte pretentii in legatura cu 2 ha pamint
In declaratie scrie ca este definitiv si irevocabil si este autentificata de notar acum ele au decedat iar eu vreau sa trec pamintul pe mine ,Copii verisoarelor mai au drep odata ce exista declaratie definitiva si irevocabila data in fata notarului in 1995 multumesc
daca am platit impozit pe teren timp de 30 ani ce drept am fata de celalalt mostenitor pt ca sintem doi mostenitori
Ce Se poate intimpla daca susccesiunea se face dupa 60 ani
multumesc
Succesiune
Care este perioada in care sint obligat sa fac succesiunea ?
multumesc
In certificat mostenitor emis in 1957 din totalul de 4 ha este trecut tatal meu care are drept la 2 ha pamint si sora lui avind drept la alte 2 ha pamint
Ambii decedati tata in 1996 si are ca succesor pe mine unicul fiu
Sora tatei decedata in 1978 avind trei copii
Acesti trei copii in anul 1998 au fost impreuna cu mine la notar si au dat Declaratie in fata notarului ca au primit de la mine o suma de bani reprezentind despagubiri pentrusuprafata de teren agricol cele 2 ha si totodata au declarat ca nu mai are nici o pretentie fata de mine si acest teren sa-mi ramina mie definitiv si irevocabil Aceasta declaratie data in fata notarului a fost incheiata o incheiere de autentificare de notar emisa in 1998
Intrebare Daca mai am drept la acest teren de 2 ha pe care l-am cumparat de la verisprii mei cei trei
Mentionez ca pentru acest teren agricol de 4 ha eu fiul tatalui am platit impozit pt teren agricol la primarie din 1990 deci de 33 ani Doresc sa fac succesiune
IMPORTANT
Buna ziua,
As dori sa stiu nr legii care prevede caci daca lucrezi pamintul unei persoane timp de 30 ani si platesti impozitul dupa acei ani poti sa fii improprietarit cu acea suprafata de teren agricol
Acea persoana nu a dat semn de interes pentru acel teren
multumesc
Răspuns la discuția Pensie limita virsta
Am inteles,multumesc mult
Răspuns la discuția Pensie limita virsta
Va trimit extras de pe net


Persoanele ale căror pensii nu vor crește deloc

Cele mai mari creşteri pe minus, respectiv de până la minus 11,35% apar la pensionarii români născuţi în perioada octombrie 1958-octombrie 1961 şi pensionaţi în intervalul ianuarie 2020-noiembrie 2023.
Fosta şefă a Casei de Pensii: "Acolo unde sunt creşterile negative, cu minus, românii vor rămâne cu pensia aflată în plată. Nu se va diminua nimic"


Va intreb eu nu o sa beneficiez de punctele de stabiitate ? chiar daca am un stagiu de 41 ani si 3 luni
Pensie limita de virsta
Nascuta in dec 1958, iesita la pense in martie 2020, iesita la pensie limita de virsta la 61 ani si 3 luni. Stagiu total de cotizare realizat 41 ani 2 luni 25 zile . Numar puncte realizate 35,00398, punctajul mediu anual 1,57938 Pensia acum este de 2835 lei
Va intreb in ianuarie 2024 se majoreaza cu 13,8%
punctele de stabilitate -fidelitate, intre 26 ani- 41 ani dupa calculul meu ar fi de 12,50
In sept 2024 primesc majorarea de puncte de fidelitate,stabilitate ?
In tabel pe internet zice ca persoanele iesite la pensie in 2020 cresterea este pe minus. Tabele de pe internet sint adica cresterile de stabilitate sau ce
Dupa calculele mele as zice ca 35 puncte din decizia de pensionare + 12,5 puncte stabilitate =47,5 puncte x 81 lei = 3848 lei viitoarea pensie din 1 sept 2024
Am calculat bine ? sau conform tabelului de pe net cresterea o sa fie pe minus si ramin tot la 2835 lei ?
Va rog sa ma lamuriti
multumesc mult