avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate student02

Activitate student02

ANPC si Avocatul Poporului ma ignora

Am depus o plangere la ANPC in legatura cu anularea unui zbor aerian acum 8 luni, am mai depus una acum 5 luni facand referire la prima. Acum 3 luni am trimis o cerere la Avocatul Poporului prin care atrag atentia ca ANPC nu mi-a raspuns la cereri.

Am fost ignorat de ambele institutii, nu am primit nici un act din partea lor. E prima oara cand interactionez cu aceste institutii la cererile mele erau fondate (intr-un final am fost despagubit de companie doar din cauza ca i-am actionat in judecata)

Ce pot face daca sunt ignorat de ANPC si Avocatul Poporului? Exista o institutie superioara unde ma pot adresa?
Anulare cerere de chemare in judecata in calitate de reclamant.

Am chemat in instanta o companie aeriana folosind procedura cererii cu valoare redusa. Compania aeriana mi-a platit daunele, probabil cand au primit cererea de chemare in judecata.

Au depus intampinare in care arata ca mi-au platit suma pe care o ceream si eu nu mai am nici o pretentie de la ei.

In schimb, dosarul inca este in starea de judecata fond si prima sedinta va avea loc abia intr-o luna. Trebuie sa trimit o cerere prin care ma declar multumit de rezultat si nu mai doresc sa continui cu procesul cu acest dosar? Ajut sistemul in vreun fel facand asta (e.g. scurtez durata sedintei, scap pe cienva de la facut treaba in plus etc) ?
Unde pot plati taxa de timbru pentru o cerere cu valoare redusa? Am trimis documentele print posta la judecatorie (am domiciliul in afara Bucurestiului, dar compania are sediul in Bucuresti) si dosarul apare ca inregistrat pe portal,just.ro, dar nu contine nici o alta informatie decat numele meu si al paratului.

Nu am primit nici un raspuns de la instanta pana acum. Trebuia sa platesc taxa de timbru inainte si sa trimit dovata odata cu cererea? Mai este valida cererea mea?
Răspuns la discuția Cereri cu valoare redusa
Mi-au ignorat trei cereri pana acum. Din asta trag concluzia ca nu vor sa-mi plateasca despagubirie.
Buna ziua,

Mi-a fost anulata o cursa aeriana si am fost anuntat despre aceasta cu 1 zi inainte. In acea perioada nu eram in stare de urgenta, iar motivul a fost 'cauze operationale'.

Conform unei hotarari europene, sunt indreptatit sa fiu despagubit cu 400 de euro. Din cate am inteles, ANPC poate amenda compania daca nu ii poate obliga sa ma despagubeasca. Din pacate ANPC nu mi-a raspuns de 4 luni si mi-am pierdut speranta ca vor putea sa ii determine sa imi ofere despagubirea.

Am citit ca exista o procedure europeana pentru cereri cu valoare redusa si as dori sa ma adesez direct instantei pentru plata despagubirilor. Din pacate nu gasesc informatii unde mai exact ar trebui sa depun cererea pentru chemare in judecata. Se face la judecatoria din raza judelui de resedinta? Exista o judecatorie speciala?
Răspuns la discuția Trebuie sa platesc impozit 16%?
Intre timp m-am mai documentat si am dat peste asta:




Art 23. persoana fizica rezidenta - orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) are domiciliul in Romania;
[..]


Art. 40. - (1) Impozitul prevazut in prezentul titlu, denumit in continuare impozit pe venit, se aplica urmatoarelor venituri:
a) in cazul persoanelor fizice rezidente romane, cu domiciliul in Romania, veniturilor obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei;
[…]


Art. 90. - (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si cele care indeplinesc conditia prevazuta la art. 40 alin. (2) datoreaza impozit pentru veniturile obtinute din strainatate.



Avand buletin de Romania si implicit, domiciliu in Romania, se pare ca ma incadrez la litera a), iar conform Art. 90 trebuie sa platesc impozit.



Corectati-ma, daca ma insel.


Urmatoarea intrebare ar fi cum pot renunta la domiciliul din Romania, daca nu il am in alta tara?
Buna ziua,

Urmeaza sa ma angajez intr-o tara care nu este in Europa, banii imi vor fi livrati din acea tara in contul bancar din Romania. Voi calatori mult, in jur de 8 luni pe an cumulat. Nu voi putea obtine resedinta in nici o tara unde voi merge.



Va trebui sa platesc impozit 16% pentru ca banii imi intra in contul bancar din Romania? Compania la care lucrez nu are sediul in UE, ci intr-un paradis fiscal.
Persoana care se ocupa de burse este secretara sefa. Ma indoiesc ca decanul nu stie nimic despre asta, nu am sa ma aleg decat cu imposibilitatea sustinerii lucrarii de disertatie.

Daca asta ar fi singura solutie, prefer sa o las moarta.

Buna ziua,

Sunt student la o universitate, la master. Recent s-au afisat listele cu bursierii, iar pe lista, un coleg de-al meu era trecut cu media 9.50. Dupa 5 zile s-a afisat si lista cu suma primita ca bursa, iar acel coleg avea media 10 in lista.

Avand in vedere ca nu se pot da mai mult de 2 mariri in total si ca maririle se dau in toamna, nu in aceste 5 zile, e foarte ciudat.

Eu l-am urmarit pe coleg, pentru ca in semestrul I din anul 1 a avut note sub 10, dar la final a avut media 10, asa ca in semestrul 2 am fost atent la notele lui, au fost cel putin 3 note sub 10, una chiar de 8, iar dupa ce am calculat ce medie va avea, rezulta fix 9.50, cat era scris initial.

Probabil el doreste sa ramana la doctorat, unde conteaza media si facand parte din consiliul de administratie, este prieten cu secretara.

Mie nu mi se pare normal sa aiba sanse mai mari la doctorat (si implicit bursa mai mare de merit, acum) pentru ca are 'pile'. Media i-a fost modificata in aceste 5 zile.

Cui ma pot adresa pentru a sesiza aceasta neregula si cum pot face sa nu se afle ca eu sunt denuntatorul? Ma gandesc sa fac plangere dupa ce imi sustin examenul de dizertatie.