avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate RuxandraLarisa

Activitate RuxandraLarisa

Buna ziua. Se poate echivala un concediu medical primit in strainatate (Italia) in Romania? Care este procedura?Multumesc
Buna ziua. Eliminarea fisei de post este valabila doar in cazul firmelor cu maxim 9 angajati sau si pentru restul firmelor?Multumesc
Se poate introduce in contractul de munca sau actul aditional de detasare al unui sofer autocamion/masina de mare tonaj clauza cf careia orarul de munca se va desfasura cf regulamentului 561/2006(orarul specific din domeniul transporturi)?Multumesc
Ati intrebat la Ajpis?care a fost raspunsul?Multumesc

elazarescu a scris:

Multumesc!

Buna ziua,
Daca sunt in concediu crestere copil si incep sa realizez venituri din chirie, pot depune cerere pentru acordarea stimulentului de insertie?Am dreptul la acesta?Multumesc
Angajatii pot cere decontarea concediiilor medicale de la Cas sau este obligatia firmei angajatoare?
Angajatorul mai poate verifica angajatii care se afla in concediu medical?Exista temei legal pentru a refuza plata concediului in cazul in care se constata nereguli?
Care este perioada care trebuie trecuta in cererea de suspendare cim pentru crestere copil. Mai exact: copilul este nascut pe 15.01.2020. Care va fi data de final?15.11.2021 sau 15.12.2021?vreau sa beneficiez si de stimulentul de insertie,dar banuiesc ca in cerere voi trece perioada maxima (15.12.2021)si de intors ma intorc cu 60 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Buna ziua.Pot intra in concediu crestere copil inainte de a termina cele 126 de zile de concediu sarcina si lauzie?momentan am 55 zile dupa nastere.As putea intra de luni?medicul de familie spune ca daca am depasit cele 42 zile de dupa nastere,trebuie sa stau pana se indeplinesc cele 126 zile.
Buna ziua. Ce se intampla daca se inchide firma in timp ce un angajat este in concediu de sarcina si lauzie (concediu medical 08)?Ii plateste statul concediul medical, intra in somaj?