avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate lucianiculae

Activitate lucianiculae

Răspuns la discuția MONITORUL OFICIAL
intra pe www.monitoruloficial.ro;
Răspuns la discuția Procura Bulgaria
La serviciul Inmatriculari al Politiei
Stie cineva care este procedura pentru demararea actiunii in justitie pentru neplata salariilor in Ro, a diurnelor de deplasare in Fr si a chiriei pentru spatiul folosit ca sediu social (dovedita de ctr de inch. inregistrat la AFP) de catre un angajator PJ romana cu asociati francezi? Din luna iunie 2009 ne duce cu vorba, ca din urmatoarea lucrare va putea plati tot, etc, sa prestam in continuare.
Multumesc pentru orice sfat
cetatenii UE care nu au resedinta pe teritoriul Romaniei si nici drept de sedere, trebuie sa obtina NIF. Pentru asta, ei merg la un notar, isi aleg un reprezentant din Romania care sa ii reprezinte in fata autoritatilor romane pentru plata oricaror obligatii, decurgand din orice tip contract. Persoana desemnata merge la un notar roman si declara ca este de acord cu numirea; cu declaratia strainului (tradusa si legalizata daca e cazul) si cu acceptul persoanei desemnate se merge la Administratia Financiara, impreuna cu copie de pe contractul de munca, o cerere si nu mai stiu ce, dupa care obtineti un faimos NIF, care va fi inregistrat in loc de CNP in declatiile pentru salariati; asta am facut si asa m-am "scos" pentru 5 bulgari in anul 2008
Răspuns la discuția Angajare romani in strainatate
pentru fiecare muncitor in parte se intocmeste un dosar ce trebuie sa contina copie de pe pasaport, valabil cel putin 6 luni, copie de pe actele de studii care sa ateste calificarea, copie de pe contractul de munca si de pe cartea de munca din care sa rezulte ca este angajatul dv si o declaratie precum ca se obliga ca imediat dupa expirarea contractului sa parareasca teritoriul Frantei.
dosarul se trimite in Franta si se ateapta acceptul ministerului de resort; angajatii dv vor fi detasati cf codului muncii.
Răspuns la discuția Angajare romani in strainatate
Sfatul meu este sa incepeti cu inceputul : creati o soc com cu obiect de activitate ca cel pe care il veti face in Franta, apoi incheiati contract de prestari servicii cu partenerul strain, dupa care, recrutati si angajati muncitorii cu contracte de munca pe durata nedeterminata si pentru fiecare muncitor obtineti dreptul de a munci in Franta (despre cum se face aceasta, va voi spune prin mesaj privat).
Răspuns la discuția Angajare romani in strainatate
Sfatul meu este sa incepeti cu inceputul : creati o soc com cu obiect de activitate ca cel pe care il veti face in Franta, apoi incheiati contract de prestari servicii cu partenerul strain, dupa care, recrutati si angajati muncitorii cu contracte de munca pe durata nedeterminata si pentru fiecare muncitor obtineti dreptul de a munci in Franta (despre cum se face aceasta, va voi spune prin mesaj privat).
Răspuns la discuția Angajare romani in strainatate
spune in ce tara vrei sa-i trimiti si poate iti voi putea da unele lamuriri.
reciteste contractul de colaborare si vezi in ce conditii o parte poate cere incetarea lui; daca nu sunt prevazute sanctiuni sau daune-interese nu ai de ce sa te temi.

lucia niculae
Răspuns la discuția litigii de munca
la judecatorie