avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate andrerieu56

Activitate andrerieu56

Răspuns la discuția Restituirea cautiunii
Preambul:
• Pentru un credit de consum luat in 2007 s-a deschis procedura de executare silita in perioda 16.09.2013 - 08.12.2020, intrerupta si reluata in 2021 cand am inaintat prin avocat contestatie la executare.
Pe parcursul procedurii de executare silită executorul judecatoresc a procedat la perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.
Legislatie:
• OUG nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori a fost modificata prin OUG nr.52/2016 art.130 astfel: La articolul 38, după alineatul (3) se introduc opt noi alineate, alineatele (4)-(11), cu următorul cuprins:...(8) Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.
INTREBARE: OUG nr. 50/2010 modificata prin OUG52/2016 este opozabila in acest caz in sensul admiterii contestatiei la executare si desfiintarea actelor de executare silita, suma pretinsa de creditor incluzand dobânzi şi a dobânzi penalizatoare contrar legii?
Mentionez ca acest aspect rezulta si din Raportul de expertiza contabila, insa Hotararea primei instante nu a tinut cont, respingand contestatia, cu drept de apel in 10 zile.
Multumesc!
Preambul:
• Pentru un credit de consum luat in 2007 s-a deschis procedura de executare silita in perioda 16.09.2013 - 08.12.2020, intrerupta si reluata in 2021 cand am inaintat prin avocat contestatie la executare.
Pe parcursul procedurii de executare silită executorul judecatoresc a procedat la perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.
Legislatie:
• OUG nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori a fost modificata prin OUG nr.52/2016 art.130 astfel: La articolul 38, după alineatul (3) se introduc opt noi alineate, alineatele (4)-(11), cu următorul cuprins:...(8) Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.
INTREBARE: OUG nr. 50/2010 modificata prin OUG52/2016 este opozabila in acest caz in sensul admiterii contestatiei la executare si desfiintarea actelor de executare silita, suma pretinsa de creditor incluzand dobânzi şi a dobânzi penalizatoare contrar legii?
Mentionez ca acest aspect rezulta si din Raportul de expertiza contabila, insa Hotararea primei instante nu a tinut cont, respingand contestatia, cu drept de apel in 10 zile.
Multumesc!
Răspuns la discuția Restituirea cautiunii
Buna ziua.
Am primit o notificare de la o firma de recuperare cu renume prin care ma informeaza ca a cesionat o creanta rezultata din contractul -titlu executor din 2006 si ma invita sa platesc suma respectiva sau sa-mi fixez eu ratele si sa le platesc de buna-voie. Ceea ce recuperatorul nu stie sau ignora este faptul ca asupra acestei creante, instanta de judecata s-a pronuntat in 2015, prin hotarare definitiva si irevocabila prin care admite contestatia la executare si desfiinteaza formele de executare silita. Executorul judecatoresc de atunci a luat la cunostinta si a inchis dosarul. De atunci au trecut 5 ani de zile, fara o alta notificare. In raspunsul formulat catre recuperator am inserat hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila inregistrata si la judecatorie.
Intrebare: Recuperatorul este obligat sa respecte legea? Poate cere incuviintarea executarii silite facand abstractie de hotatrarea judecatoreasca? Va intreb si in eventualitatea cunoasterii de catre d.voastra a unor situatii similare.
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cand ar trebui sa incep demersurile pentru preschimbarea pasaportului electronic care expira in septembrie 2018 si daca valabilitatea va fide 10 ani.
Mentionez ca sunt rezident in Germania.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Absurditate...ca sa nu zic ticalosie!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca indicele de corectie de 1,09 utilizat pentru calcularea pensiei la limita de varsta la care am dreptul incepand cu 7 noiembrie 2017 este corect.
Precizez ca am beneficiat de pensie anticipata partiala calculata in 2016 cu indice de corectie de 1,09 iar la data de 7 noiembrie 2017 am indeplinit conditii de pensie la limita de varsta, insa la recalcularea pensiei (facultate si armata) a fost utilizat indicele de corectie din 2016. Indicele de corectie aferent anului 2017 este de 1,14. Va rog sa-mi spuneti care indice de corectie trebuie utilizat la calcularea pensiei din 2017. Va multumesc!
Răspuns la discuția Drepturi succesiune
Multumesc mult, o zi buna!
Dupa decesul tatalui (acum 20 de ani), cei doi frati mai mari au cedat drepturile succesorale ce se cuveneau in favoarea fratelui mai mic care ramasese sa locuiasca cu parintii. Acum insa, dupa moartea mamei, fratele mai mic se crede stapan peste tot si nici macar nu-si mai primeste in curte fratele ramas, caci intre timp fratele cel mare a decedat.
INTREBARI: Ce drepturi, dupa mama, au fratele mic ramas in casa parinteasca, celalalt frate ramas in viata si urmasii fratelui decedat? Cum si de catre cine trebuie deschisa succesiunea? Daca fratele cel mic nu deschide succesiunea poate sa stapaneasca el totul chiar fara acte de proprietate? Ce ne sfatuiti sa facem cronologic si legal?
Răspuns la discuția CETELEM
Buna ziua. Verificati daca raposatul a incheiat cu cetelem un "Contract de card de credit" asa cum prevede Regulamentul BNR. Daca a incheiat Contractul atunci trebuie sa stiti ca este Titlu executoriu si este posibil sa va execute silit. Daca nu exista un astfel de contract semnat (insusit) Cetelem nu are temei legal sa va execute silit. Succes!
Răspuns la discuția Se poate prescrie datoria mea?
"Se poate ataca decizia de executarea silita cu prescrierea datoriei înainte de poprirea salariului? "
Poprirea salariului si a conturilor la banci se face de regula inante sa va trimita instiintarea si somatia de plata. Problema este foarte serioasa chiar daca a intervenit prescriptia. Prescriptia trebuie invocata in instanta pe calea contestatiei la executare. Va trebui neaparat sa angajati un avocat si chiar si asa procesul poate dura pentru ca banca va face cu siguranta apel. Succes!