avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters306175

Activitate ContSters306175

Răspuns la discuția Consecinte email calomnios
Din cate stiu se poate deschide proces pentru un prejudiciu (care clar nu exista) sau insulta publica, din care rezulta un prejudiciu moral (care iar nu exista). Ce tribunal ar admite ca fondata cererea de chemare in judecata ? Ce probe ar putea fi depuse la dosar ? Un print dupa un email ? Sa fim seriosi.....

Daca ma insel cumva va rog sa ma combateti.
Asa sigur iar cand se topeste toata zapada, sa se umple toata curtea de apa .... Bun sfat.

Eu am alta idee. Necesita o lopata si ceva energie. Apucati-va si dati inapoi peste gard zapada la vecinul care a aruncat-o si cu asta basta.
Probabil fapta s-a petrecut in oras iar politistul a gasit un centru de copiere in apropiere. Oricum, ciudat comportament.

Si adevarul este ca e foarte greu ca pe un drum extrem de lat sa vezi un pieton care s-a angajat in traversare in capatul celalalt. Nemaivorbind ca trecerile de pietoni sunt prost marcate iar seara sau noaptea sunt aproape invizibile.
Răspuns la discuția Calcul concediu de odihna
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Banuiam ca nu este posibila compensarea in bani in conditii obisnuite, din pacate.
Răspuns la discuția Calcul concediu de odihna
Am si eu o intrebare si pentru ca este asociata subiectului, m-am gandit sa nu mai deschid un topic nou.

Asadar, mai am 9 zile de concediu de odihna neefectuate, aferente anului 2013. Exista un paragraf de lege prin care pot solicita cuantumul in bani al acestor zile ? Chiar nu am nevoie de atatea zile si as prefera banii.... :)
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
GermanAlex a scris:

Nu cred ca va cer buletinul la depunerea reclamatiei. Reclamatia o poate semna chiar si cel pe care il reclamati!!! Nu va opreste nimeni sa il treceti chiar si pe directorul general.


M-am gandit si la acest aspect insa m-as face vinovat de fals. Nu pot semna eu in numele altcuiva (care poate nici nu este deranjat de programul de lucru). Iar in numele meu am o reticenta sa semnez, va spun sincer . Nu vreau sa arunc cu piatra si sa spun ca toti functionarii sunt corupti insa nu imi pot pune increderea si cariera (pana la urma) in mainile unui necunoscut. E suficient sa imi divulge numele ca sa fiu pus pe făraș.
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
Am si eu o intrebare legata oarecum de subiect.
La ITM se poate inregistra o reclamatie anonima ? Cred ca nici unui angajat nu i-ar conveni sa se afle ca el a facut reclamatia. Fiecare avem nevoie de un loc de munca insa cineva trebuie sa ne garanteze anumite drepturi, asa putine cum sunt.....
Răspuns la discuția RCA pe alt nume
Vlad-P a scris:

Totusi, m-am interesat la o firma de asigurari si mi-au spus ca se poate trece un coproprietar in talon. Care ar fi modalitatile prin care sa devin coproprietar cu taica-meu?


In talon ai doua rubrici:
1. Proprietar
2. Persoana fizica sau juridica imputernicita sa foloseasca autovehiculul, conform unui document, altul decat cel de proprietate.

RCA-ul din cate stiu eu se incheie pe numele proprietarului, indiferent de cine este trecut la cealalta rubrica. Notiunea de co-proprietar in cazul auto nu exista.
marturie a scris:


Acum mi-a parvenit Procesul Verbal in care citesc ca in data de 02/12/2013 agentul a constatat ca in data de 7/09/2013 faptul ca eu circulam fara vigneta valabila.


Legea spune ca: "Procesul verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de maximum 30 de zile lucratoare de la data constatarii contraventiei"


Dvs. ati comis contraventia pe data de 7.09.2013 iar PV-ul s-a intocmit pe data de 02.12.2013 . Intervalul este mult mai mare de 30 de zile..... Deci puteti invoca un viciu de procedura dupa parerea mea.
Nu e vorba de Gica contra. Eu chiar va sunt recunoscator pentru sfaturi si le citesc cu placere si interes.

Suma in cauza nu este mare. un pic peste 500 de lei. Insa ma enerveaza ca este nesimtit.

Se vede ca nu reuseste sa se gestioneze deoarece a fost casatorit, a divortat iar casa este pe cale sa o piarda in favoarea bancii unde s-a imprumutat. De aia s-a si mutat. Deci sper totusi ca in momentul vanzarii, cineva sa achite datoriile restante. Altfel macar il vom sicana cu judecatoria, politia.... orice .... . Cam aceasta ar fi o descriere succinta a situatiei.