avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1283 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei1789

Activitate Andrei1789

Discuție Executare Firma
Buna ziua. Cine ma poate ajuta cu o parere legata de scoaterea la licitatie a unui teren. Mama mea are o firma care este in procedura de insolventa. In momentul de fata este scos la licitatie un teren care se afla in acte(carte funciara) pe firma. Ideea este ca pe teren se afla o hala pe care nu exista acte (autorizatie constructie, nici CF). Ei cand au venit cu evaluator au bagat si hala la vanzare. Saptamana aceasta primeste mama telefon de la executor ca trebuie sa faca ea autorizatie, masuratori si sa o treaca in CF. Aici este intrebarea: sunt obligat sa fac eu aceste acte? Pe ea nu o intereseaza acea hala si nici teren. Executorul m.a pus sa sparg hala ca sa faca din nou actele(dosarul) si sa vina din noua evaluator sa faca poze la teren. Cum am zis: nu o mai intereseaza hala si nici terenul pe mama plus ca, costa mult mai mult de spart hala decat face ea(parctic este o ruina). Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat! Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Impozit pamant!
Normal era ca primaria unde am domiciliu sa nu-mi ia banii... Nu sa ma trezesc cu conturile blocate si cu poprire pe salar... Credeti ca se merita sa dau in judecata?
Discuție Impozit pamant!
Am o nelamurire legata de impozitul unui teren agricol. Detin suprafata de 20Ha intr.o localitate iar eu locuiesc in localitatea invecinata in acte. Am deschis ROL in localitatea de care apartin iar terenul agricol tot aici l-am trecut. Luna trecuta primesc plic acasa de la executor ca trebuie sa pletesc impozit 7000 lei de la primaria de unde este amplasat terenul. Mentionez ca eu am platit toate taxele si impozitele la timp in comuna mea unde am rol. Ce credeti ca pot sa fac? Cand am mers la primarie sa intreb, singurul raspuns este ca trebuie sa platesc impozitul. Ironia este ca impozitul este de 3000 lei iar restul pana la 7000 majorari... Ce sfaturi imi puteti da?
Discuție Credit Bancar
Buna ziua. Tatal meu a avut un credit la o banca cu ipoteca pe un teren. In urma deceslui am facut succesiunea iar banca m-a obligat sa transfer creditul pe numele eu. Normal ar fii trebuit sa ramana creditul pe numele mamei mele dar neavand venituri nu a putut sa o puna sa plateasca creditul. Daca nu preluam eu creditul scotea terenul la vanzare. Intrebare mea este daca au procedat corect cu mine si daca acel credit nu trebuia sa se rezilieze in urma decesului. Multumesc anticipat!!!!
Discuție Executare Banca
Am mai pus odata problema mea pe forum, dar inca nu am rezolvat cazul. Casa proprietate personalaeste girata la firma parintilor care au o linie de credit la Banc Post. in urma decesului tatalui meu firma nu mai merge. Problema este ca rata este foarte mare si nu pot sa platesc rata eu si nici firma nu o pot inchide din cauza acestui credit. Ce ma deranjeza si mai mult este ca acum creditul este mai mare decat atunci cand lam luat. Eu platesc si eu cat pot pe luna in jur de 2000 de lei. el este de 4000 lei pe luna. Daca aveti idee cui sa ma adresez. Am vorbit cu doinavocati dar nu miau dat niste raspunsuri clare. Multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu FISCUL
Multumesc mult pentru timpul acordat
Răspuns la discuția Probleme cu FISCUL
Multumesc pentru raspun. Nu am inteles exact daca FISC-ul poate scoate casa proprietate personala la vanzare?
Am cateva nelamuriri in legatura cu societatea comerciala SC a parintilor mei. In urma cu 6 luni tatal meu a decedat iar societatea nu mai functioneaza cum trebuie dar aveam datorii la fisc. Mama este si ea actionar la firma iar in urma succesiunii a ramas la firma mama si sora mea. Pe societate este trecut doar hala unde isi desfasura activitatea firma. Vreau sa stiu daca FISCUL poate scoate la vanzare casa sau alte bunuri care sunt pe numele mamei si al surorii mele. Dar lucrul care ma incurca si mai tare este ca locuinta proprietate personala este pusa gaj la banca pentru linia de credit a societatii. Daca aveti idee la acesta problema va rog sa imi scrieti. Va multumesc.
Revin cu o inrebare: Parintii mei au o societate, au facut un imprumut si au ipotecat casa, in urma cu 5 luni tata a decedat iar scietatea nu mai functioneaza cum trebuie, mie si mamei im vine foarte greu sa achit rata lunara de 4000 de lei pe luna si nici societatea nu o puteam inchide. Eu sunt bugetar si ma gandeam daca nu pot cumpara imobilul de la mama prin programul prima casa pentru a scapa mai usr cu ratele la banca. Ce credeti ca pot face ca sa nu pierd casa. Va multumesc daca ma ajutati cu un raspuns