avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate loredanaradu

Activitate loredanaradu

Pai asta o sa vad la tribunal, pentru ca ei mi-au luat contorul si dp ce l-au verificat au zis ca e in perfecta stare de functionare (era din 1980).
Buna ziua!
Desi consumatorii de energie electrica au fost aceeiasi, in una din lunile trecute factura de la Electrica a fost cu o valoare de peste 10 ori mai mare decat in mod normal. Trebuie sa fac o contestatie la ei si nu prea stiu cum sa o formulez ca sa fie relevanta. VA MULTUMESC! Astept raspunsurile voastre cat mai urgent!
Buna ziua!
Desi consumatorii de energie electrica au fost aceeiasi, in una din lunile trecute factura de la Electrica a fost cu o valoare de peste 10 ori mai mare decat in mod normal. Trebuie sa fac o contestatie la ei si nu prea stiu cum sa o formulez ca sa fie relevanta. VA MULTUMESC! Astept raspunsurile voastre cat mai urgent!
Răspuns la discuția clauza in contractul de munca
Buna ziua,
As dori sa stiu ce trebuie trecut in clauza de neconcurenta referitor la tertii in favoarea carora angajatul nu are dreptul sa isi desfasoare activitatea dupa incetarea raporturilor individuale de munca. Trebuie date numele tertilor sau doar obiectul de activitate al acestora?
Dupa incetarea contractului individual de munca care are cuprins si o clauza de neconcurenta, pe ce baza se acorda indemnizatia de neconcurenta? Se incheie vreun contract? Impozitul a ramas 16 %?
Va multumesc!
Răspuns la discuția facturi
Am intrat si eu pe www.aifacturi.ro si nu mi se pare foarte buna ideea. In primul rand nu poti descarca programul, facturile trebuie sa le faci direct pe site(ai un cont al tau, bineinteles, dar ca sa poti edita facturi trebuie sa intri pe site si apoi in contul tau). Ideea lor e buna si site-ul e facut asa cum trebuie (iti poti personaliza facturile asa cum doresti, iti poti face o baza de date completa cu beneficiarii...etc...). Iti recomand programul de la Indaco, cu doar 99 de lei.
Iti multumesc pentru ajutor! Adresa de mail este: loredanaradu@gmail.com
Salut! Am auzit ca angajatorul trebuie sa depuna fisele fiscale doar pentru persoanele care nu au functia de baza la soc. Puteti sa imi spuneti si mie cum ar trebui sa procedez pt ca termenul de depunere este pana pe 28 feb. si nu prea stiu cum sa procedez(e primul an in care ma ocup de asa ceva!) Va multumesc frumos.:)
In ctr de munca nu a fost trecut initial sal minim insa raportat la 440 era mai mic cu 10 lei.:D. Intrebarea mea catre cei de la ITM era daca trebuie sa fac o decizie separata(sau daca exista vreun formular diferit fata de persoanele cu timp normal de lucru) sau pot trece majorarea in aceeasi decizie. Ar fi trebuit sa fie simplu pentru cei de la ITM, nu? In final nu a stiut ce sa imi raspunda si am trecut pers resp pe aceeasi decizie!!!:)
In noua lista co contributiile pe 2007 scrie ca pentru conditii normale de munca procentul la BASS este de 29%, iar in noul program de la MF, decl 100, scrie ca procentul este de 19.5%. Care este in final varianta corecta???
Nu stiu ce sa spun. In cazul meu, persoana care se afla in concediu de crestere si ingrijire copil are incheiata o conventie si poate de aceea cei de la somaj mi-au spus sa trec persoana resp in continuare pe stat cu sume 0 si in declaratii. De fapt cred ca nici ei nu stiu ce e cu ei. Cu cateva zile in urma am fost la ITM si am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca in decizia de majorare a salariului trebuie sa trec si persoanele cu care am incheiat ctr de munca cu timp partial. Mi-a raspuns razand: NU STIU. In functie de ce sunt angajate oare functionarele astea? In functie de pregatire in nici un caz. Nu e nici primul caz la care mi se raspunde cu "nu stiu"