avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate seli

Activitate seli

Buna ziua !
Pentru un sofer care va tranzita Germania si va avea ca destinatie (loc de depozitare Franta) , va trebui acordat salariu conform salariului minim din germania 8.5 euro/ora ?
Care sunt procedurile in aceasta situatie ?
Multumesc !
Srl din RO ,organizeaza turnee sportive, asigura cazare pt echipe si suporteri in UE.Va primi de la hotel facturi cazare si va emite catre cluburi si chiar si persoane fizice din UE, facturi (facturi prestari servicii comision?).Daca se inregistreaza cu TVA special ,va trebui sa plsteasca Tva pentru aceste facturi?
Multumesc.
Pentru a presta servicii intracomunitare un SRL cu sediul in Romania , (catre parteneri cu sediul stabilit in Bulgaria ) trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva?
Daca obtine cod special de TVA , pentru astfel de servicii , va fi obligat la plata TVA-ului?
Multumesc.
Este necesara inregistrarea in scopuri de tva in aceasata situatie ? normal sau special ?
Buna seara.
Un srl neinregistrat in scopuri de TVA ,care se ocupa cu organizarea turneelor sportive poate sa inchirieze in Bulgaria un stadion?
Este necesara inregistrarea in scopuri de tva?
Multumesc.
Buna ziua!
Pot angaja un vanzator intr-un magazin de haine , daca este absolvent de liceu si nu are calificare in acest domeniu?
Pentru un partener Uber , cu cod special de TVA,primesc :
-factura cu taxa pentru servicii prestate cu mentiunea (taxare inversa). Declar in D301 si D390,platesc tva?
-Factura emisa de Rasier Op. BV in numele societatii mele pentru servicii transport ,cu specificatia "Regim special de scutire pentru intreprinderile mici", se declara in D 301 si D 390 ?, Platesc tva?
Ambele facturi sunt emise in lei si nu au TVA.
Aceste documente au rol de factura sau ar trebui sa emit eu factura in baza incasarilor respective?
Multumesc.

Pentru un partener Uber , cu cod special de TVA,primesc :
-factura cu taxa pentru servicii prestate cu mentiunea (taxare inversa). Declar in D301 si D390,platesc tva?
-Factura emisa de Rasier Op. BV in numele societatii mele pentru servicii transport ,cu specificatia "Regim special de scutire pentru intreprinderile mici", se declara in D 301 si D 390 ?, Platesc tva?
Ambele facturi sunt emise in lei si nu au TVA.
Aceste documente au rol de factura sau ar trebui sa emit eu factura in baza incasarilor respective?
Multumesc.


Buna seara .
Care sunt criteriile de care se tine cont la acordarea dreptului de platitor de tva ?
Sunt un SRL cu domeniu de activitate 9319 -alte activitati sportive .
Poate deveni platitor de tva daca este autorizat sa desfasoare aceasta activitate la sediul social?
Multumesc,
Buna seara! Va rog sa imi spuneti , pentru o factura de cazare la un hotel din Bulgaria ,un SRL -Romania , neplatitor de TVA , trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA , daca va obtine cod special de TVA , va declara in 301, 390 si va plati tva 24%? Cazarea este considerata serviciu?
Multumesc.