avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1161 soluții astăzi
Forum Activitate janinageorgescu

Activitate janinageorgescu

Multumesc pentru raspuns.

Dar cat este majoritatea locatarilor ? Doua treimi ? Jumatate plus unul ?
Buna seara,

Administratorul blocului doreste sa anvelopeze blocul. Eu nu sunt de acord. Pot ceilalti locatari sa oblige un locatar sa plateasca pentru anvelopare ?
Buna ziua,

O ruda lucreaza legal la o firma in Germania dar este cetatean roman. Plateste asigurarea medicala acolo la o firma de asigurari.

Ce datorii are de platit in romania catre Anaf si Casa de asigurari de sanatate ?
Ma refer la asigurarea de sanatate in Romania care am auzit ca este obligatorie pentru toti.

Ce documente trebuie sa aduca si unde, la ce institutie ?

Multumesc.

J.
Buna seara,

Intr-un liceu sunt mai multi profesori de matematica. O verisoara de a mea este si ea printre ei. In cazul unei reduceri de activitate (adica nu mai sunt ore suficiente de matematica pentru toti), liderul sindical (si el profesor de matematica), nu poate fi redus ?? Chiar daca profesional, dosarul lui este mai slab ca al verisoarei mele?? Exista asa o lege absurda in invatamant ?

Multumesc,
Janina Georgescu
Multumesc pentru raspuns.

Am atasat la depunerea declaratiei 200 si copii (dupa ambele fee ale mandatului postal). Pe una din fete scria si ce reprezinta mandatul postal, cu legea, nr. etc. Am capsat declaratia 200, foaia cu copii si copie dupa buletin si asa am depus-o in martie.

Unde trebuie sa fac contestatie? Sa o bat la calcuator ? O depun la registratura la anaf sau unde ? Catre cine ? Nu stiu cum se face contestatia ca sa fie legala.

Mie nu de suma de plata imi pasa. Ma gandesc ce va fi la anul, daca cineva vede acolo pe calculator ca apar cu "arenda" ma intreaba unde-i arenda de anul acesta ....
Buna ziua din nou,

Am facut in luna martie 2015 asa dupa cum mi-ati spus. Dar ce sa vezi ??? Acum cateva zile mi-a venit decizia de impunere pentru porcaria aia de cupon al lui Vacaroiu (ii doresc sa crape in chinuri). Acolo scria ca am "arenda" si 'cesionarea bunurilor", in loc sa scrie, asa dupa cum am bifat eu, "transfer titluri de valoare".

M-am dus la ANAF si o doamna blondie mi-a explicat ca ea mi-a procesat declaratia 200 si ca nu a putut sa scrie decat asa (cu "arenda") pentru ca nu am atasat la declaratie "fisa de portofoliu" !! Si a scris atunci asa in calculator, suma fiind aceeasi de platit, 16%.

La insistentele mele, mi-a spus sa-i sun pe cei care mi-au trimis mandatul postal cu bani, sa-mi trimita fisa de portofoliu. Daca nu, va ramane asa. I-am sunat in ziua aceea dar mi-au spus ca nu pot sa-mi trimita nici o fisa de portofoliu, eu nefiind clientul lor. Mi-au si trantit telefonul la insistentele mele.

Asa ca am ramas cu 'arenda" in calculatoarele ANAF.

Ce pot sa fac? Habar nu am ce-i aia fisa de portofoliu si nici cine e actionarul majoritar care mi-a cumparat fortat actiunea. Cum sa aflu? Cum sa-l determin sa-mi trimita fisa de portofoliu?

P.S. Si de ce avocat.net nu mi-ati spus ca declaratia 200 se depune cu fisa de portofoliu ? Doamna blondie mi-a spus ca daca depuneam la ea declaratia 200 in primavara, nu mi-o primea fara fisa de portofoliu. Atata bataie de cap pentru o suma de 828 lei. !!!
Certificatul de nastere, la preschimbare, admite doua optiuni: international sau multilingv ?
Multumesc.

Exista vreo diferenta intre certificat international si certificat multilingv
de nastere sau casatorie ?

Pe cel de casatorie actual, eliberat vineri, scrie in engleza, franceza si romana. Trebuie si in germana pentru Germania ?
Buna seara,

Fiul meu pleaca in Germania.

Cum se poate obtine un certificat de nastere international ? De unde ? (E nascut in 1989).

Dar un certificat de casatorie international ? (E casatorit in 2015 si pe certificat scrie in engleza si franceza si romana - este deja international ?)

Unde sa mergem sa obtinem apostila pentru aceste acte ? Este necesara ?

Multumesc

J.
Buna ziua,

mama mea (81 de ani) a depus cerere la oficiul lui Romtelekom (actuala Telekom) pentru rezilierea contractului, adica desfiintarea completa sau cum sa zic.

Asta s-a intamplat pe 1 aprilie. De atunci au inceput sa ne sune madame de la Telekom si sa incerce sa ne convinga sa nu renuntam. (Locuim impreuna). Devine foarte sacaitor, mai ales ca ne cer sa dam explicatii ca cica de ce vrem sa renuntam. (Sotul, daca-l prind la telefon, nu se poate abtine sa nu-i injure, asa de enervanti sunt).

Intrebari:

1) Suntem obligati de vreo lege sa explicam de ce vrem sa renuntam la serviciile lor ?

2) Cum putem urgenta rezilierea contractului ?

Multumesc,

Janina