avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate florynh

Activitate florynh

Buna ziua !
Mama mea are dementa avansata ! E legel ca sotul ei, care nu este si tatal meu, sa hotarasca de unul singur, ( fara sa consulte si copii ei) in locul mamei ? De exemplu am cerut sa ne permita sa angajam pe cineva care sa aiba grija de ea, si ne-a interzis categoric . Mentionez ca el are 93 de ani si ea 80 de ani .
Va multumesc .
Cu toate acestea,conducerea unitatii este hotarata sa monteze camere de supraveghere.Noi ce putem face daca nu suntem de acord?

Multumesc!
Buna ziua,
Conducerea unei soc. comerciale intentioneaza sa monteze camere de supraveghere in interiorul unei hale de productie,pentru a urmari operatorii care lucreaza la masini.Este legal?

Multumesc.
obiectiuni
Care este termenul legal si unde pot face obectiunile?
Multumesc!
Buna ziua!
Am un credit ipotecar si sunt in executare silita.Cu toate ca am permis accesul evaluatorului pentru a face evaluarea imobilului,acesta a evaluat imobilul la o valoare sub valoarea de piata,adica 47000Euro,chiar daca aceeasi banca a evaluat imobilul,la acordarea creditului, la 100000Euro.In bloc s-a vandut un apartament asemanator dar fara imbunatatiri cu 58000EuroCe pot face?Am posibilitatea sa contest aceasta evaluare?
Multumesc!
In decembrie 2012 am castigat procesul cu banca in legatura cu comisionul de risc . Sentinta a fost executorie . In ianuarie am cerut compensarea restantelor cu valoarea comisionului de risc perceput ilegal. Am primit un raspuns prin care ma asigurau de buna lor credinta . Dupa o pauza mai indelungata in luna august mi-au declarat scadent anticipat creditul fara sa ma instiinteze oficial ( am aflat telefonic ) si fara sa-mi returneze comisionul de risc incasat abuziv. In urma unei expertize contabile s-a constata ca daca mi-ar fi returnat comisionul de risc as fi fost cu ratele la zi, fara nicio intarziere . In acest moment sunt in faza de executare silita . Am facut contestatie la executare dar termenul il voi avea abia in octombrie 2014 . Pana atunci exista riscul major sa-mi pierd singura locuinta . Eu platesc ratele in continuare . Exista posibilitatea sa le dea dreptate celor de la banca ?
Stiu ca nerespectarea unei sentinte executorie este caz penal ! Ei nu se supun acelorasi legi ca si noi ? Pana si pe ultimul extras de cont ( luna august 2013, dupa 8 luni de la pronuntarea sentintei ) apare comisionul de risc .
Sunt disperata , ce as putea sa mai fac ?

Multumesc !
Daniela
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc!
Buna ziua!
Am un credit ipotecar.A fost declarata scadenta anticipata.Am primit somatia de la executor.Am facut contestatie la executare.In aceasta situatie,mai trebuie sa achit ratele la banca?

Multumesc!
Răspuns la discuția Scadenta anticipata
Multumesc!