avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra1962

Activitate alexandra1962

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
motivati instantei ... cu toate plus cereti ajutor judiciar sa platiti taxa judiciara in rate ... ca daca vi se aproba este de ajutor
executorul pune poprire pentru ca primeste cerere de la recuperator nu are nici un interes sa nu puna poprirea pentru ca este platit pentru munca lui indiferent de rezultat .... asa ca el nuse uita daca exista sau nu prescriptie ... oricum daca au trecut trei ani de la ultima plata sa prescris ....
dar tot trebuie facuta intimpinare in instanta impotriva popriri .. ... ce ma mira este ca internetul abunda de inforatii si atit de putini citesc ....
sincer u am dus la servici hirtia depusa la tribunal ..faptul ca am contestat executarea ....sa poprit oricum dar nu s mai trimis la executor pina la solutinarea situatiei.. am facut si o cerere cetre angajator pe baza procesului deschis
Ce insemna dobinda legala .?...am gasit un site unde pti sa o calculazi dar apare acolosi o dobinda legala penalizatoare .....care este de fapt dobinda legala care se poate cere la execurarea silita ?
consecinţă obligă pârâtul să achite reclamantei suma de 2225,70 lei reprezentând despăgubiri, suma de 23270dobândă legală calculată de la data de 06.01.2014- până la 15.07.2015 precum şi în continuare dobânda legală începând cu data de 16.07.2015 aferentă debitului principal de 2225,70 lei până la achitarea integrală a acesteia. Obligă intimatul să plătească apelantei cheltuieli de judecată în fond şi apel în sumă de 263 lei.- asta apare pe hotarirea judecatoreasca si executorul a pus penalitatii de aproape 500 si ceva lei asta este aproximativ 10% pe an
a primit baiatul acum o instintare de executare silita din 2017 , dar el sustine ca la vechiul loc de munca ar fi achitat de 2018 suma care ii este acum ceruta ( a solicitat de la vechiul loc de munca sa ii fie date hartiile cu plata si cu suma achitata ) - problema este ca atunci a avut de achitat 2300 de lei aproximativ si dupa cum afirma el si si eu imi amintesc ca achita undeva la 450 de lei pe luna ....iar acum i sa cerut 2900 plus taxe de executare .... pot bloca executarea dac am hartiile de la firma unde a lucrat ca sa achitat datoria ?
Am avut un fost angajat care a cistigat un proces inpotriva noastra in 2014 dar noi nici nu am stiut de proces si nici de faptul ca a cistigat acum am aflat cind am bagat firma in insolventa , daca angajatul nu a cerut acesta suma in 3 ani si nici nu ne-a anuntat suntem inca datori catre el sau a aparut prescriptia datoriei acesta fiind deja mai veche de aproape 6 ani
Sepoate atrage raspunderea patronului societatii incazul firmei in insolventa daca acesta a deschis un proces penal pentru delapidare si abuz de incredere directorului general , cu observatia a directorul general a trims un mail in care doreste ca preia el firma sadevina el actionar dar a tit aminat semnarea actelor si in final a disparut in ceata dupa ce a incercasa ransfere niste bani in contul personal din contul firmei
creditor apare doar anaf ..care evident a unflat suma enorm , cu salarul pe care il are baiatul nici in 60 de ani nu va putea achita , si sa nu uitam ca are o familie de intretinut ...datoria declarata de noi era mica dar anaful a tot scos ..ca una din firmele cu care am lucrat nu putea emite tva ,,deci nuputem sa il scadem , ..si etc ..tot felul de alte motive ..
fiul meu a avut o firma cu care nu am mai fuctionat din 2015 deoarece am avut probleme fnanciare el a plecat din tara pentru o jumatate de an , ultima tranzactie a fost cu o firma care nea spus ca nu plateste nimic deoaece camionul trimis la ei a fot furat si nea trimis o acreda de la politie , dupa cesta ne-am infuriat si am renuntat sa mai fuctionam cu firma , am avut si ceva probleme financiare si de sanatate si am oprit tot, eu am vindut intre timp apatamentul si m-am mutat la tara , iar baiatul cind sa intors sa mutat cu mine
Cind m-am mutat deoarece casa cumparata avea nevoie de reparatii am depozitat tot inafara de strictul necesar intr o magazie , din pacata a ploua in ea si totul sa distrus haine , mobile , acte tot sa udat si a inceput sa mucegaiasca asa ca nora mea a aruncat tot pe foc ca nu cumva sa avem probleme cu mucegaiul .Actele au ramas dar sunt ude si pline de mucegai aprape nu poti umbla la ele .
Sincer am si uitat de firma .. azi am primit o cerere pentru a preda actele unei firma de insolventa cererea era pt actele pe ultimi 3 ani .. am sunat la firma de insolventa si le-am comunicat situatia dar nu ne-au mai spus nimic
Acum am primit o cerere de chemare in judecata pentru o suma enorma .. suma pe care nici in 30 de ani nu o pot plati
Ce se poate intimpla in cazul acesta
Vaa multumesc anticipat