avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate GHMA

Activitate GHMA

Va salut.Doresc sa cumpar din alta tara o masina veche sa o pot inmatricula ca vehicul istoric.Problema e ca nu are acte.Ce se poate face?Multumesc
Răspuns la discuția Litigiu de munca
Am sa incerc luni intr-o alta discutie cu directorul flota extern.Firma a incasat banii pe cursa,aceasta am facut-o respectand atat traseul cat si ordinele primite.
In cazul in care nu se rezolva pe cale amiabila,nu-mi ramane decat sa ma adresez unui avocat,si in instanta.Multumesc ptr raspuns
Nu iti pot preciza cu exactitate ce vei pati dar vreau sa-ti spun si eu cate ceva:mersul cu un autovehicul nu e o joaca de copii,indiferent de varsta.La ce ai relatat,corpul cred ca il ai matur,nu si mintea.In ziua de azi e foarte simplu sa iei permisul auto.Eu,permis din 1996,cat B,luat cu 25 din 26 posibile si cat C si E cu 26 cu 11 din tot atatea posibile.Inevitabil,depindem de trafic,transport,drumuri,circulatie.Devenim raspunzatori odata ce am iesit pe poarta,indiferent ca suntem pietoni,carutasi,biciclisti,soferi.Putem muri datorita ignorantei/prostiei noastre,putem omori,putem face puscarie fara sa ne dam seama.Ma rog,asta e si nivelul nostru socio-profesional,undeva la valoarea absoluta.Cum zici ca ai repetat fapta,cred ca nu vei mai avea dreptul de a da examen ptr obtinerea de permis auto o vreme,apoi ceva ani cu suspendare intrucat nu au existat victime.
Sofer TIR angajat la o firma romaneasca.Am incarcat marfa ptr Olanda si am primit ordin sa scriu un alt CMR cu descarcare in Germania.Am fost oprit de politia germana care fara sa-mi ceara actele mi-a zis sa deschid sa fotografieze marfa,apoi actele marfii,6 ore control,emailuri la firma unde am incarcat,unde trebuia sa desc,unde urma sa desc sa confirme transportul.Mentionez ca transportam hartie reciclata iar Anexa 7 care mi-a fost data la incarcare era falsa,politia dandu-mi o alta Anexa 7.Am primit o amenda de cca 1000euro.Pot da in judecata firma transportatoare,firma la care eram angajat,eu respectand toate ordinele primite?
Răspuns la discuția Proces granituire - furt
Buna ziua.Pentru cine ma poate ajuta in acest proces care s-a incheiat cu sentinta definitiva,mentionez urmatoarele:este vb de un gard care desparte 2 proprietati,vecinul l-a construit fara consimtamantul nostru,si prin care am fost prejudiciat cu cca 10mp teren.Vecinul are construit in imediata apropiere a gardului niste anexe gospodaresti,unele care au fost mai aproape si care au fost acoperite cu papura(aceasta cazand pe gard si daramandul),le-au daramat.Am pe razor cu dansii si o fantana pe care mi-au interzis sa o folosesc.Prin acest gard mi s-au furat materiale din curte,de catre nepotul vecinilor.Cum caile de judecata s-au terminat,doresc sa ma ajute cineva sa ma adresez Avocatului Poporului,sau la CEDO.Mentionez ca actul de vanzare/cumparare,expertiza topo,harta de la primarie,harta de la cadastru arata ca intre noi este o linie dreapta nu un zig-zag.
Buna seara.In continuarea problemei de mai sus arat ca aceasta fantana care este jumatate pe proprietatea mea nu o am in acte,deci intrebarea mea este,aceasta fantana mai este bun comun?Ma ajuta cu ceva daca fac o adresa spre postul de politie sa-mi arate ei daca aceasta este bun comun?
va multumesc pentru raspuns.Imi puteti spune ce lege arata acest drept,pentru ca eu am fost furat exact prin zona fantanii?
Buna ziua.Am o fantana pe razor,pe care o impart jumatate jumatate cu vecinul,o pot astupa?Mentionez ca pe aici am fost furat,teava,un motor,fapt stabilit de organele de ancheta.Dupa ce am fost furat prima oara(adica cred ca a fost prima oara)am pus o plasa,iar vecinii mi-au facut un scandal monstru cum ca nu am voie sa bag un hidrofor in fantana,etc.Mai arat ca am problema aceasta de mult,pentru ca de problema cu vecinii am scris in intrebarea trecuta.Va multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Proces granituire - furt
In sfarsit s-a incheiat procesul cu granituirea,rezultatul este ca a ramas exact ca in prima instanta cu totusi ca eu am adus martori,expertiza topografica,am fost furat prin acest gard ca si inexistent.Cele 3 judecatoare ca si dormeau,pacat,stiam ca dreptatea este oarba,nu si somnoroasa.Poate ma invata cineva cum sa abordez aceasta problema,eu nu vreau 1cm de la vecin,vreau doar sa fac gardul acolo unde trebuie.Am sa revin cu amanunte imediat ce vb cu avocatul care l-am avut si in urma discutiilor pe care le voi avea si cu alti avocati,voi allege pe cineva care sa ma reprezinte,pacat ca si avocatii sunt ca si masinile,unii mai buni altii mai putin,ptr ca greseala este plecata de la judecatorie,acolo unde primul avocat a considerat ca nu mai are obiectii ptr apel.
Si eu cred ca nu mai pot face nimic,acelasi sentiment am si chiar daca as fi fost in termenul legal,ptr ca am mai avut o amenda,tot in niste circumstante foarte dubioase,pe care le-am aratat in contestatie,si pe care instanta nu le-a luat in seama,eu cred ca nici nu citesc prea multe.Suntem in Romania,nu in Germania.Ptr ca ma gandesc ca si eu daca as fi un organ de control,eu as putea amenda toata tara si conform sistemului,nimeni nu ar putea contesta nimic