avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate Lica-v

Activitate Lica-v

Buna ziua. As vrea sa va intreb,.. daca tot sunteti in tema fiind Presedinte de Asociatie de Proprietari,... cum vedeti faptul ca Presedintele unei Asociatii din care fac parte si eu, i-si permite sa adune dalele de pe langa bloc si sa-si faca cale pentru a parca masina pe spatiul verde din spatele blocului.A profitat de faptul ca acesta a fost deteriorat (inclusiv gardul verde)de niste lucrari cu, canalizarea orasului,.. si acum i-si parcheaza masina chiar sub ferestrele noastre ale proprietarilor de la parter, ... (aceasta persoana locuind la etajul 3), pe spatiul verde.Problema este ca,... acest cartier unde se afla blocul de locuinte respectiv, nu duce lipsa de locuri de parcare,... sunt din belsug, amenajate de Primarie, la distanta de 10-20 m, dar nu sunt chiar langa scara blocului cum ar dori aceasta persoana. Un punct de vedere ,mi-ar fi de folos. Va multumesc.
Răspuns la discuția Obtinerea acordului sediu social
Multumesc mult pentru raspuns.In curand vom sti care sunt exact pretentiile celor de la Asociatie, iar daca nu au acoperire legala ,se vor lua masurile ce se impun.SC. respectiva are juristi care vor rezolva legal situatia.Vor actiona cum vor dori,... ori platesc,..ori reziliaza contractul care din pacate pentru noi ,proprietarii ,este in derulare de 10 ani cu prelungire prin act aditional pana la finele anului 2019.Ideea este ca nu ne imbogatim din asta,...dar este un bun dobandit prin munca cinstita, si pe care ar trebui sa -l putem folosi asa cum dorim.Pentru noi este bine deoarece fiind locuita ,locuinta nu se degradeaza din cauza frigului sau a umezelii,iar in conditiile vietii grele,... orice banut conteaza.Inca o data va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Obtinerea acordului sediu social
Va multumesc.
Total de acord.
Foarte corect. Locuieste ilegal , mai vrea si drepturi!
Răspuns la discuția Obtinerea acordului sediu social
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns.Cum spuneam ,... numai faptul ca Sefului de scara i-a trecut prin cap o asemenea idee,,si anume sa-mi oblige chiriasii sa incheie un contract de inchiriere separat cu?(Asociatia de Proprietari,probabil,..)pentru casa scarii ,mi se pare de o absurditate iesita din comun.Suma lunara lansata ar fi de 500lei /luna, mai putin nu se ia in calcul.Mentionez ca apartamentul se afla la parter, obietul de activitate al SC. respective este de Birou cu circuit inchis,are in componenta 4 persoane(ingineri electronisti)care vin dimineata la birou(apartament)sa-si afle atributiile pe ziua respectiva,... si pleaca pe teren toata ziua,sa-si onoreze sarcinile .In locatie nu sta nimeni permanent ,o zi intreaga, si nici vorba de trafic mai intens pe casa scarii.Revin la terminarea programului pentru raportul zilnic probabil,....sambata, duminica si in sarbatorile legale nu au activitate(nu sunt prezenti in locatie) .Cele 4 persoane sunt trecute la plata cheltuielilor ce le revin ca si cota parte indiviza si sunt cu plata la zi.In rest,...avem centrala proprie pe gaz, si apa rece contorizata separat direct de furnizor(fiind la parter, am optat pentru instalatie separata)De neconceput mi se pare si realitatea ca noi ca si proprietari am acceptat o chirie relativ mica ,...1000lei/luna si se stie cate cheltuieli are de suportat si proprietarul(impozitul pe cladire care se mareste de cine stie cate ori cf.noului Cod Fiscal, raportul de evaluare (care este valabil 5 ani intr-adevar ),dar care costa cam 100E,asigurarea obligatorie, asigurare facultativa(care acopera mai multe posibile situatii),verificarea periodica a instalatiei de incalzire,anveloparea exterioara a locuintei pe care am executat-o in regim propriu, inlocuirea centralei termice(2 in 10 ani) plus impozitul aferent pe venitul obtinut prin darea in folosinta a bunului imobil si 5,5%contributie la CASS,....iar Asociatia sa pretinda contract separat de inchiriere,cu,... chiriasii nostri pentru casa scarii pentru suma de 500lei/luna.Nu cunosc demersurile necesare, sau mai exact ordinea in care sa le facem reclamatii justificate celor in culpa,si nici caror organe competente sa ne adresam.Ai da in judecata, este o solutie la care nu prea vrem sa recurgem,.. nu am fost pusi in situatii de genul acesta,.. si presupun ca asta inseamna bani si timp pierdut(chiar daca vor fi supusi la plata cheltuielilor de judecata)Unii dintre vecini vor refuza in continuare sa-si dea acordul,... daca se va impune, vom rezilia contractul de inchiriere pe cale amiabila(contractul este deja prelungit prin act aditional pana in 2019, si depus la ANAF(asteptam decisia de impunere), iar mai departe vom vedea.Va multumesc ca urmariti subiectul si astept sugestii care sa ajute la descalcirea acestei situatii.
Buna seara.Am sa va expun situatia,si poate ma ajutati cu un sfat.Noi, proprietarii(eu si sotul meu)am inchiriat acum 10 ani apartamentul unei SC. cu obiect de activitate:Sediu Social.Contractul de inchiriere, legal, inregistrat la ANAF, toate darile platite la zi, si ale noastre si ale chiriasilor ,cf. contractului.Urmeaza sa ne supunem prevederilor noului cod fiscal,... privind inchirierea unei locuinte nerezidentiale, despre care ne-am informat si vom actiona in consecinta din dorinta de a respecta legea.(evaluarea si depunerea dosarului la primarie a dosarului pentru calcularea impozitui pe cladire)Problema este ca S.C
. respectiva are nevoie de semnaturile locatarilor, iar parte dintre acestia refuza sa semneze.Timp de 10 ani, nu au avut nici o problema,.. iar acum,seful de scara, ..are o cerere surprinzatoare pentru a-si da acordul.Si anume:cautarea unui cadru legal prin care ,scara de bloc respectiva, sau asociatia sa incheie un contract de inchiriere separat cu,... chiriasii nostri pentru casa scarii.(apartamentul este la parter,.. si normal ca intri ca orice locatar in bloc si treci pe spatiu de folosinta comuna)Am citit legea 230/2007 art.42, care stipuleaza ca este necesar acordul(prin semnatura)doar al locatarilor(proprietarilor) direct afectati, si anume cei care au un perete comun cu proprietatea propusa spre inchiriere.Legea e clara, dar Presedinta Asociatiei, ne-a replicat ca au luat ei o hotarare la nivel de Asociatie, prin care sunt necesare semnaturile tuturor locatarilor de pe scara,.. chiar daca noi stam la parter iar blocul are 4 etaje.Am obtinut 50%din semnaturi, iar restul,prin complot comun, din reavointa ...refuza sa semneze, recurgand la practici ilegale, cum spuneam:sa ne oblige prin santaj(nu semnez,.. daca nu faci cum spunem noi)chiriasii nostri, ..la incheierea unui contract cu Asociatia sau cu scara.O aberatie de genul acesta, ... nu am mai auzit.Va rog sa ma indrumati, spre ce foruri sa ma indrept, cu cereri si eventual cu sesizari.Va multumesc.:(



Răspuns la discuția spatiu comercial
Da.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.Am inchiriat apartamentul care este adresa noastra de domiciliu,unei societati comerciale care il foloseste pe post de birouri.Contractul de inchiriere este in registrat la organul fiscal si platim impozitul datorat pe venitul astfel obtinut.Intrebarea mea este legata de valoarea impozitului pe cladire(apartament), pe care trebuie sa o platim laPrimarie(taxe si impozite),si daca trebuie sa platim mai mult fata de anii precedenti.O alta problema ar fi plata taxei de salubritate pe care o platim si noi ca si proprietari(140lei/an2016),si chiriasii(societatea respectiva),ei platind aprox. 300lei/an.Este corect sa se perceapa aceeasi taxa(salubritate),de doua ori pe an,pe aceeasi adresa?Va multumesc.