avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate andam

Activitate andam

buna ziua,sunt consilier financiar la o companie de asiguarari
sunt nou in brasa si nu stiu prea multe despre contractele de mandat dar va rog sa ma ajutati.
In contractul pe care l-am semnat scrie ca dupa ce am incheiat un contract de asigurari daca acel client nu plateste 3 ani de zile eu trebuie sa dau banii inapoidin comisionul pe care l-am luat!
este posibil ca sa obligi clientul sa plateasa atata timp?
si daca nu plateste el clientul isi pierde banii deci compania castiga eu de ce trebuie sa dau comisionul inapoi am lucrat pe gratis?
ce rasfrangere legala are acest contract si ce pot sa fac
nu mi se pare corect si moral
va rog sa ma ajutati
daca vreau sa-mi vand firma si am un credit luat pe firma fara ipoteca cel care cumpara firma preia si datoriile?ce se intampla daca nu plateste ratele la banca?
As dorii sa stiu cum se poate dovedii in instanta traficul de influenta?
multumesc
in cazul in care eu imi vand firma unui tert dar am luat un credit fara ipoteca de la o banca pe firma acesta va lua o data cu firma si datoriile?ce se intampla daca nu nu plateste rata la banca?
Vreau sa va intreb in cazul in care esti acuzat de mai multe persoane ca ai facut o infractiune de fals si nu exista nici o dovada care sa demonstreze acest lucru decat cuvantul lor ce se poate intampla?
ehe...multumesc...s-a rezolvat de mult....
eu am lucrat la o companie internationala de asigurari ca unit manager cu contract de colaborare.in urma unor divergente am hotarat sa-mi dau demisia.problema mea se refera la faptul ca direcorul ma ameninta ca daca clientii din portofolul meu nu isi continua contractele eu si agentii mei vom scoate banii din buzunar pe care i-am luat la momentul respectiv ca bonificatie.trebuie sa mentionez ca in contractul de colaborare nu exista nici o clauza care sa se refere la acest lucru.au dreptul sa ne hartuiasca cu amenintari nefondate?mai mult cand am inceput sa ne certam ne-au oprit salariile pe luna anterioara de productie scanadalului.si anume salariul meu de 1000 euro si cel al agentilor de 400 de euro fiecare.in plus agentii nu au nici o legatura cu scandalul dar le-au fost opriti bani pt ca eu am fost managerul lor
astept raspuns urgent multumesc
multumesc frumos
Vreau sa imi deschid un bar...si am nevoie de normele noi sau macar de cerintele minime de indeplinit referitoare la spatiu(2 bai,usa pt aprovizionare,vestiar +baie angajati)etc...
am fost la toate "organele" care dau amenzi pt neindeplinirea conditiilor(opc,sanepid)si mi s-a dat peste bot ca ei nu fac consultanta...sunt disperata...mentionez ca jurista care se ocupa de acte...pluteste(acum ne-am dat seama...prea tarziu din pacate)
E foarte urgent...multumesc anticipat