avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate eukyra1

Activitate eukyra1

Buna ziua.
Montarea contoarelor de utilitati se poate face pe proprietate comuna,sau la limita de propritate?
Va multumesc..
Intrebarea era ce consecinte poate avea angajatul in aceasta situatie,ptr ca nu s a prezentat la munca.Are doar dovada mesajului telefonic
Buna ziua...cim perioada de proba.dupa 15 zile angajatul este anuntat telefonuc ca "de maine" nu mai trebuie sa se prezinte la munca,invicand motivele...intrebarea este daca angajatorul nu a anuntat in scris,ce consecinte are angajatul?multumesc.
Stimabile...nu sunt ganduri negre,nicidecum...e vorba de dreptate,,de profesia de medic,nu ma pot gandi ca alti bolnavi ar putea trece prin situatii similare.

Sobolan de tomberoane a scris:

Lasati mortii sa se odihneasca in pace.
Gandurile rele negative va scad ph ul si va aduc boli precum.cancerul.

Buna ziua.
Bunica a decedat in spital,in urma cu 1,5 ani,in urma unei operatii.Intrebarea mea este la cine,unde sa ma adresez in cazul in care as dori sa i se faca necropsia ,pentru ca am o banuiala ca medicul nu i a pus proteza la picior ,dar in acele momente nu m am putut gandi la asa ceva,dar in ultimul timp ma copleseste gandul acesta,pun cap la cap situatia din acea perioada de spitalizare (o luna de zile in care au fost situatii ciudate pe care nu le enumar aici).Singurul lucru pe care il doresc,este sa stiu daca i s a facut corect acea operatie,in caz negativ acel medic sa nu mai poata profesa.
Va multumesc.
Discuție Dovada de plata
Buna ziua,
As dori sa stiu in cazul in care s a achitat o suma unei persoane,s a facut o "dovada de plata",scrisa de mana,semnata de ambele parti si un martor(fiul celui care a achitat) suma. Poate fi considerata ca dovada in cazul unei situatii in care cel care a primit suma nu ar recunoaste si ar cere acea suma din nou?(pe cale judecatoreasca sau altfel)
Va multumesc
O situatie:trei frati cu parinti decedati.In ce conditii poate fi obligat unul din frati sa i despagubeasca pe ceilalti doi(sau pe doar unul)?nu s a facut nici un act de mostenire dupa parinti,ba mai mult acel frate s a apucat sa renoveze casa ca si cum ar fi singurul indreptatit.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Somer neindemnizat >45 ani
Am inteles cs angajatul primedte 500 lei la angajare,prima de activare ,in sifuatia in care este somer neindemnizat.

Cornel Vasile a scris:

Despre ce prevederi legale vorbiti ?

Am postat mai sus ce primeste angajatorul ,salariatul nu primeste nimic.

Răspuns la discuția Somer neindemnizat >45 ani
Adica?ce sa nteleg?nu se aplica prevederile legale?!!

Cornel Vasile a scris:

Angajatul nu primeste nimic de la stat.

Răspuns la discuția Codul muncii
Nu am semnat nimic,formarea s a facut la un al punct de lucru in cadrul firmei,in alta localitate,ar fi cheltuieli de cazare,masa...
Multumesc