avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_Adrian

Activitate Ionut_Adrian

Pentru ca tot este un subiect de genul asta. Eu am o restanta la intretinere de 8500 de lei , iar momentul de fata penalizarea este in jur de 100 de lei pe luna. IN curand ma voi apuca sa achit aceasta restanta , nu toata o data , dar in cateva luni va fi achitata. Din astia 8500 de lei , probabil ca 1000 sunt penalizari , daca nu mai mult. Cum pot verifica daca acesti bani ajung la Radet , gaze ,firma de salubritate , sau reparatii spati comune (asta exclus ca sigur nu se vor face). Am asa , o "teama" ca acea penalizare va intra in mare parte , daca nu in totalitate in buzunarul administratorului si a presedintelui de bloc. Mentionez ca pana acum nu am fost presat sa platesc intrenirea la zi , exista la mine in bloc o persoana care are 30.000 restanta , o alta familie care are 18.000 restanta si nici acestea nu sunt presate de catre asociatia de proprietari sa plateasca (macar amenintati cu darea in judecata), eu preferam sa fiu demult dat in judecata si obligat sa platesc , decat sa stiu ca mare parte din acea suma (penalizarea de 0,2 la suta pe zi) va intra in buzunarul administratorului si presendintelui de bloc. Locuiesc intr-un bloc de garsoniere cu 2 scari , sunt 196 de garsoniere in tot blocul, iar restantele totale sunt peste 2 miliarde de lei vechi. Mi se pare suspect ca administratora nu cauta sa ii constranga pe cei cu restante mai mari de 700-800 de lei care sunt intre 20 si 35 de proprietari (nu i-am numarat exact conform tabelului de la avizier din ambele scari alea blocului), tocmai daia ma intreb daca nu cumva cand aceste restante vor fi in cele din urma achitate , mare parte din penalizarile de 0.2 la pe zi vor intra in buzunarul ei si al presedintelui de bloc. Cand am discutat cu ea intr-o zi , mi-a zis ca e meritul ei ca nu sa oprit apa , sau caldura , ca a facut reesalonari de plata , dar cand i-am zis ca eu cred ca de fapt utilitatile nu s-au sistat pentru ca 75-80 la suta din proprietari sunt cu plata la zi nu a mai spus nimic.Ramane intrebarea , cum pot verifica legal (dupa ce termin de achitat restantele) unde ajung bani care reprezinta acea penalitate de 0.2 la suta / pe zi din suma totala datorata la intretinere.?
Răspuns la discuția Probleme cu copilul unui vecin
Am fost si eu copil si am avut probleme cu copiii tiganilor din cartier, si va spun clar , daca copilul dumnevoastra este sensibil la jigniri (caterinci) sau ii raspunde celuilalt (copilul tiganului) si isi ia o palma sau un sut in fund , nu aveti ce face. Probabil ca ati putea rezolva ceva , doar daca ar fi agresat mai grav si ati putea obitine un certificat medico-legal. Eu nu am fost sensibil , chiar am incercat sa le fac fata acelor copii care erau educati in stilul asta , si mi-am luat si bataie pentru asta de la ei. Nu exista lege in Romania care daca tu iti educi copilul sa nu se ia de altii fara motiv cand iese afara, toti parintii sa fie obligati sa faca la fel. Tiganii au legea lor , modul lor de a-si creste copiii, ii invata de mici sa fie rai , sa nu dea inapoi , daia putini tigani ajung sa munceasca , pentru ca ei sunt invatati sa traiasca altfel de mici. Asta e tara in care traim , obisnuiti-va cu ideea , sau daca va permiteti mutati-va in alt cartier unde nu sunt astfel de specimene. Daca va mutati intr-un cartier rezidential cu siguranta copilul dumnevoastra nu va mai fi agresat , pentru acolo locuiesc oameni cu posibilitati care stiu sa isi educe copiii. E bine totusi ca mai sunt copii in ziua de azi care mai ies afara , in fata blocului.Daca nu vreti sa "va faca de bani" va recomand sa nu mai agresati dumnevoastra sau sotia copilui celui care il agreseaza pe copilul dumnevoastra , pentru ca ala daca vrea , chiar va da in judecata! Dupa parerea mea , care am trecut prin situatii dastea acum cativa ani cand aveam 10-12-14 ani ,solutia este fie sa ii spuneti copilului dumnevoastra sa incerce sa se apere , sa ii faca fata acelui copil, fie sa nu il mai lasa-ti afara si sa gasiti alte activitati pentru el.Oricum degeaba copilul dumnevoastra si-ar dovedi adversarul (celalalt copil ) pentru ca daca ala are alti frati putin mai mari , nu majori, aceia vor interveni pentru fratele lor si copilul dumnevoastra tot nu va iesi bine.Cand copilul dumnevoastra va ajunge la 14-15 ani aceasta situatia se va stopa de la sine , pentru si agresorul isi va gasi alte preocupari si isi va da seama ca nu e o smekerie sa ia de copilul dumnevoastra.
cred ca daca aceasta actiune esti dirijata de guvernul Romaniei , scopul ei este de aduce inapoi hotii si cersetori de origine romana aflati in Franta , nu oamenii care muncesc legal acolo. Asta sigur nu e bine pentru Romania , pentru ca la noi nu prea mai e de furat , nici cersitul nu are rezultatele de acolo , cred ca daca i-ar aduce pe toti inapoi , ar creste semnificativ rata infractionalitati in Romania.
Buna seara. Am in arenda 3.5 hectare de pamant. Doresc sa vand un hectar (pe care detin titlul de proprietate) , am vorbit cu cel la care am pamantul in arenda si ne-am inteles la pret , iar acesta momentan taraganeaza sa imi spuna exact ziua cand semnam contractul si imi da banii. Daca , maine cand il sun iar , tot amana sa imi dea un raspuns exact asupra zilei cand se face tranzactia si voi primi banii , care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a putea vinde unui alt posibil cumparator? Cred ca taraganeaza sa imi spuna cand incheiem contractul si imi da banii , pentru ca mizeaza ca eu avand nevoie de bani , ma voi milogi la el si voi mai scadea din pret, desi ne-am inteles deja asupra pretului de vanzare. Ma mai intereseaza daca ati putea sa imi raspundeti si la o alta intrebare legata de vanzarea unui teren agricol. Bunica mea are in proprietate 5 hectare de pamant. Ea acum este in stare destul de grava , nu se mai poate comunica cu ea, si nu cred ca mai poate semna un act. A suferit cateva accidente cerebrale , nu mai poate vorbi , si este intr-o stare ca sa zic asa de semiconstiienta , adica cand o hraneste matusa mea , si se satura , se incrunta , incepe sa planga (probabil pentru a da de inteles ca nu mai vrea sa manance). In aceste conditii nu cred ca mai poate semna un act, chiar daca este in viata.Ea mi-a recunoscut dreptul meu la mostenire de 1.5 hectare in perioada cat a fost sanatoasa , dar nu am facut act. Pamantul este in continuare pe numele ei si nu a facut testament sau altceva.Ceilalti 2 mostenitori (fratii mamei mele) sunt de acord ca eu sa imi vand partea mea (care se afla in arenda). Cum pot sa fac acest lucru , care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? Ei sunt de acord sa semneze ca acel pamant (1.5 hectare) este dreptul meu la mostenire dupa bunica mea , pentru ca mama a murit).
Răspuns la discuția Prostituate in bloc
Sincer cred ca va bateti capul degeaba , nu cred ca aveti ce le face, atat timp cat legea prevede o simpla contraventie pentru prostitutie. Ca acel barbat este proxenet nu vad cum ati pute demonstra. Incercati sa luati totusi legatura cu proprietarul , dar daca el stie ce se intampla cu siguranta va fi de negasit ,eventual plecat din tara... Si daca omul respectiv stie (proprietarul) cu siguranta ca ia o chirie mare si va face tot posibilul sa fie de negasit. Si eu daca as inchiria casa mea cuiva care are aceasta activitate si mi-ar da o chirie mare cu siguranta m-as face nevazut , de negasit.Asa este in ziua de azi , pentru bani multi calca pe cadavre. Proprietarul nu cred ca poate fi amendat pentru ceea ce se petrece la el in apartament , atat timp cat nu se poate dovedi ca el stie ce se petrece.Cred ca cel mai bine ar fi sa fie legala prostitutia , si sa se faca bordeluri ca in alte tari , iar in cazuri ca acesta din blocul dumnevoastra sa scrie negru pe alb : pedeapsa = puscarie. Solutia cu camere de supraveghere mi se pare utila doar pentru a pedepsi pe cei ce vandalizeaza blocul , si nu cred ca un client s-ar speria de aceste camere , mai ales daca prostituatele ar mai lasa la pret din cauza acestui disconfort (filmarea clientilor) care si ei ar fi pusi in tema , si ar veni cu hanorace , gluci , sepci pe cap si nu iar speria cu nimic camerele.
la mine in cutia postala poate umbla oricine , usa se deschide singura , fara cheie, o sa spun ca nu am primit nici o instiintare , postasul trebuie sa ma caute la usa , si daca ma cauta o sa il "conving" sa imi spuna cine este expeditorul recomandatei , nu am sa merg sa o ridic.
nu are ce execute fiscul , nu am nimic pe numele meu, iar acel cont daca il blocheaza, vorbesc cu un prieten si voi primi bani de la tatal meu in contul lui , sau solicit sa mi puna prin curier sub forma de pachet , si statul (fiscul) o sa ia de la mine praful dupa toba, la anu se fac 5 ani de la prima amenda si aceasta se fa prescrie. Asta sa il oblige pe tata sa plateasca amenzile mele (cand plateste el impozitul pe proprietatea lui) , chiar daca eu locuiesc la aceasta adresa cu siguranta este o aberatie , nu poate fi legal asa ceva, amenda e pe numele meu!
Am primit astazi in cutia postala o instiintare ca am de ridicat o recomandata. Nu cred ca este o amenda noua, pentru ca nu am avut de aface cu politia in ultimu timp. Am 2 amenzi pt tulburarea linistii publice, una de acum aproape 3 ani sau 4 ani si una de acum 2 ani.Prima de acum 3 sau 4 ani o consider un abuz , pt ca politistul care sa prezentat la usa mi-a zis ca nu imi da amenda , dar la o saptamana am primit amenda prin posta , i-ar a-2a de acum 2 ani mi-a fost inmanata personal de catre politisti dupa 2-3 zile de comiterea aceleasi fapte. Acum prin aceasta recomandata , banuiesc ca fiscu vrea sa ma informeze ceva legat de una sau amandoua aceste amenzi. Mentionez ca nu am nimic pe numele meu , nici nu sunt angajat , in shimb am un cont in care primesc bani lunar de la tatal meu , in aceasta recomandata primita astazi ar putea scrie ca fiscul urmeaza sa imi blocheze acel cont?? Ce imi poate face fiscul , daca nu ridic recomandata Din ce stiu amenzile nu are cum sa le bage
la impozitul la casa , pt ca ele sunt pe numele meu , iar casa pe numele lu tata. Sa schimbat cumva legea? Dupa cati ani se prescriu amenzile contraventionale de la politie 3 sau 5? Multumesc astept un raspuns. Poate fiscul sa imi blocheze acel cont (card de debit) fara sa ma anunte , fara sa iau oficial la cunostinta acest lucru?, ma gandesc ca asta ar putea scrie in acea recomandataX-(
rwkovacs eu nu sustin ca vecinii traiesc din caldura mea!, eu spun platesc mai mult decat ar trebui pentru o garsoniera . pentru ca , in afara de cei care stau in frig (care sunt convins ca la cum a fost vremea in ianuarie de ex. nu au cum sa fie multi) , sunt multi care platesc suspect de putin si sunt convins ca macar o parte din aia care platesc putin manevreaza repartitoarele! Anu trecut a fost prin o persoana la mine in bloc care daduse caloriferul cu repartitorul la o parte si montase altul fara repartitor , cine a platit caldura consumata de aia ? nu noi astialalti care platim peste 200 de lei pe luna?? pe urma cand a fost prinsa a fost pusa sa plateasca de catre administrator si firma de repartitoare 450 de lei pentru toata iarna , acei bani nu stiu in buzunarul cui a ramas , ca nu cred ca ai radet-ului , pentru ca in lunile in care aia a furat si nu stiut nimeni , factura sa impartit la ceilalti la care se inregistrau consumuri mai mari , pentru ca daca tu manevrezi repartitorul , acea caldura consumata de tine si neplatita se dercarca in factura celorlalti , iti reamintesc ca repartitorul nu masoara efectiv caldura consumata de mine. Cauta si citeste un articol despre ce anume masoara repartitorul. Repartitorul nu este ca apometrul care masoara efectiv apa care in curge tie in casa la robinet! Iar metode de al frauda sunt cel putin 9!
aia care citesc repartitoarele , nu le citesc in fiecare zi , eu daca ii sunt sa ii intreb cat a consumat caloriferul in fiecare zi in parte nu cred ca imi pot spune