avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate madalinatl

Activitate madalinatl

Buna ziua
Am un salariat care doreste sa ii fie platit salariu prin mandat postal(locuieste in alta localitate).As dori sa stiu cine suporta plata taxelor postale:societatea care plateste salariul sau se pot retine din salariul acestui angajat? (mentionez ca angajatul respectiv a trimis un email la societate in care specifica faptul ca este de acord sa i se retina cvaloarea taxelor postale).Este legala retinerea acestor taxe(chiar si cu acordul angajatului)?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția divort
Buna ziua
Puteti imputernici prin procura un avocat(pe care doriti dumneavoastra)sa va reprezinte in instanta.Astfel, nu mai trebuie sa va prezentati personal la fiecare termen,tineti legatura cu avocatul.
Răspuns la discuția Copie legalizată după o copie
Buna ziua
Copii legalizate se fac doar dupa actele originale.Va prezentati la biroul notarial cu originalul a ceea ce doriti sa legalizati, vi se face acolo copie(cate exemplare doriti legalizate).
Referitor la obligatiile de plata, situatia este urmatoarea:constructorul a cerut 1000 lei avans pentru lucrari.I-am platit, fiind specificat in contract.Nu am primit nici o factura de avans pentru ei.Total valoare lucrari,dupa cum zice constructorul,ar fi suma de 2000 lei.Problema este ca nu sunt deloc multumita de felul in care lucreaza si doresc rezilierea contractului pentru a putea continua cu alta firma.Nu cred ca mai pot solicita restituirea avansului atata timp cat nu am nici o dovada ca a fost platit, dar in acelasi timp nici nu doresc sa mi se impuna si restul de plata sau mai mult de atat(este o mentiune in contract ca valoarea totala poate suferi majorari).Nu mi-a prezentat nici un deviz de lucrari din care sa rezulte valoarea respectiva.Pe scurt,doresc sa inchei colaborarea cu acesta firma in mod legal.Ce pot face daca nu este de acord cu rezilierea contractului fara nici un fel de alte pretentii?
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:am incheiat un contract cu o firma de constructii pentru niste lucrari de consolidare a unui gard.Nu sunt multumita de cum decurg lucrarile si doresc rezilierea contractului.In contract nu exista clauza de reziliere,este vina mea ca l-am semnat fara sa fiu foarte atenta.Am contactat telefonic constructorul si l-am anuntat de intentia mea.A refuzat sa fie de acord cu rezilierea.Ce pot face pentru a pune capat acestei colaborari?
Multumesc
Si totusi noul proprietar,de profesie avocat a venit la noi si a solicitat sa mergem la finante sa depunem declaratia 209 si a specificat ca plateste dansul taxele.Eu am intrebat pentru ca mi se pare oarecum suspecta bunavointa dansului.
Buna ziua

Va rog sa imi spuneti cine trebuie sa depuna la Finante declaratia 209 in situatia in care imobilul a fost vandut prin licitatie in urma executarii silite?Din instructiunile de completare ale respectivei declaratii rezulta ca vanzatorul este cel care trebuie sa declare venitul obtinut din vanzare.Problema este ca proprietarul apartamentului nu l-a vandut el ci executorul judecatoresc(datorita unui credit imobiliar pentru care nu s-au mai achitat ratele si astfel s-a ajuns la vanzarea imobilului).Deasemenea cine plateste impozitul pe venit in aceasta situatie avand in vedere ca proprietarul nu a incasat banii ci executorul(sau banca respectiva oricum nu el).
Multumesc
Răspuns la discuția Procedura executare
Buna ziua
Revin la acest subiect cu o intrebare:in ce etapa a procedurii se ajunge la poprirea pe salariu?
Inainte de a se trece la vanzarea imobilului la licitatie sau dupa?
Poprirea pe salariu se poate face in urma primirii la serviciu a unei instiintari de la banca privind suma datorata sau este necesara o hotarare judecatoreasca pentru a se trece la porpirea pe salariu?
Multumesc tuturor celor ce isi fac timp sa ma ajute.
"intretinere lunara in cuantum de 25% din venitul minim net pe economie,de la data pronuntarii,respectiv 01.04.2014 si pana la majoratul beneficiarului" este un citat extras de pe site-ul judecatoriei,prezentare solutie pe scurt.
E posbil sa fie o eroare de redactare si sa se faca referire de fapt la venitul minim brut pe economie?
A venit si hotararea:25% din venitul minim net pe economie.La ce suma se aplica acest procent:la venitul minim brut de 850 sau la netul dedus din cei 850?
Multumesc pentru toate raspunsurile primite.