avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate nicunicolae10

Activitate nicunicolae10

C.George are dreptate 200%.
Editat moderator: A doua oara sterg mesajul dvs.daca mai utilizati atacul la persoana si, in plus, nu aduceti nici un fel de argument.
Răspuns la discuția Dreptul muncii
Buna seara! Program de lucru 8 ore inseamna 8 ore efectiv lucrate.La unele firme se da o pauza de masa 30min si 2 pauze de 15 min,program total 9 ore deci incepi programul la 8 si termini la 17.La art. 134 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se prevede ca in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.Ce nu o sa inteleg eu niciodata este ideea asta: nu imi place locul unde muncesc dar nici nu vreau sa-l schimb ca poate la urmatorul poate este mai rau.
Eu sunt sigur ca in dosarul aflat in posesia fetei dvs. sunt 2 exemplare ale actului de vanzare-cumparare.
Corect,aveti dreptate,dar....nu stim ce suma a cerut dezvoltatorul pentru intretinerea acelor spatii.Eu ,pentru un apartament nelocuit de 40 mp (bloc de prin anul 1980) luna de luna pentru administrare si intretinenere platesc undeva la 70-80 lei.Acum depinde.Am un prieten care detine un apartament undeva prin Pipera.Au paza 24 din 24 si doar pentru acest acest lucru platesc un minim de 200 ron/apartament.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai pe scurt asa,eu inteleg ca daca folositi acele spatii comune sa si platiti pentru intretinerea lor.In rest ca sunt sau nu ale asociatie conteaza mai putin.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va place sau nu sora dvs vitrega are dreptul la 20% din casa.Sa evaluam casa la 100000 euro,atunci trebuie sa-i dati 20000 euro.Nu va permiteti sa platiti, o alta varianta este dezmebrarea imobilului daca se poate realiza.Daca nu imobilul este scos la licitatie si din suma obtinuta fieare va incasa in functie de cota parte obtinuta.Acestea sunt optiunile pe care l-e veti primi in cazul in care ajungeti in tribunal.Interesul dvs este sa va intelegeti cu sora dvs.
Niste prosti italieni astia.In locul lor,eu ma mutam in Romania:)))
Răspuns la discuția Vecin in bloc / punct de lucru
Hai sa nu exageram.Omul daca nu vrea sa deschida usa nici Politia nu are ce sa-i faca. ANAF-ul si primaria nu au competenta.Sediu social si punct de lucru sunt doua lucruri total diferite.Pe timpul lui Ceausescu mergea,in ziua de azi ca sa intri in locuinta cuiva iti trebuie mandat de la judecator.Si inca ceva.Daca acuzi o persoana trebuie sa aduci tu probe nu persoana in cauza sa-si probeze nevinovatia.
.Vreau si eu link-ul pe care l-ati luat de pe google unde ati gasit ca in Romania la admistratiile locale,la taxe si impozite exista si varianta dvs. cu spatiu comercial alimentatie publica.Spuneti prostii.
Răspuns la discuția Vecin in bloc / punct de lucru
Buna ziua!Viata la bloc implica multe compromisuri.Exista acele ore de liniste care trebuiesc respectate dar si in afara acelor ore nu inseamna ca avem dreptul sa dam muzica la maxim.Incercati sa mai gasiti cateva persoane din bloc care sunt si ele deranjate de aceste zgomote si cu prima ocazie cand se depasesc niste limite normale sunati la Politie pe motiv de tulburarea linistii publice.Ar fi bine sa aveti si ceva martori pentru confirmare.Mare lucru nu poate face nici Politia,dar poate il mai tempereaza pe om din activitatile lui galagioase.Daca sunteti singura din bloc deranjata,atunci sunteti prea sensibila si problema este la dvs.Succes