avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate mihasava35

Activitate mihasava35

Discuție Taxe pfa 2023
Taxe pfa 2023
Buna ziua,
nu mai am asigurare medicala...Nu imi permit sa mai platesc aceste sume mari,in conditiile in care am si un copil in intretinere.Am fost nevoita sa renunt la un contract de munca part-time,si sa imi deschid un pfa,insa veniturile mele sunt sub 900 lei lunar.
Intrebarea mea este,daca pot beneficia,merge pe asigurarea fostului meu sot,cu aprobarea lui??
Daca raspunsul e pozitiv....e valabil si daca el lucreaza in strainatate cu forme legale,iar eu sunt aici??
Pt persoanele cu venituri reduse,nu se poate face o asigurare medicala in functie de venituri??
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Buna ziua...Ma intereseaza anumite aspecte ale alocatiei europene...Am un baietel de 6 ani...Sunt divortata de tatal lui din 2016...Pana in urma cu o luna...nu a participat la intretinerea copilului..Acum lucreaza peste hotare,in Germania..Imi tot spune ca poate beneficia copilul de alocatie de acolo..Din ce am citit pe net,ar trebuii ca eu sa renunt la cea din Romania...Nedumeririle mele sunt urmatoarele....
El nu are custodie comuna cu mine....Eu nu am de gand sa plec din tara..Daca copilul are dreptul..........Alocatia va venii pe numele meu,desii eu nu lucrez in afara tarii noastre??.
In cazul in care...el ramane fara serviciu legal acolo,banuiesc ca nu voi mai primii aceasta alocatie,eu imi pot obtine din nou alocatia de aici?Ce demersuri ar trebuii sa fac?
Buna seara,in urma cu o luna,am fost agatata pe strada de un agent,al unei agentii foto...Una peste alta,mi-au facut capul calendar,cum ca,aceasta firma se ocupa de selectarea copiilor,in vederea unor sedinte foto,pt reclame reviste,tv,etc.
Ca orice parinte de conditie medie,isi doreste ceva mai bun pt copilul lui,asa ca am crezut in spusele doamnei patron...Am semnat un contract,in care firma respectiva,se angajeaza sa faca doua sedinte foto copilului meu,apoi in decurs de doua luni va face doua albume foto cu coperta groasa,care va contine 20 de fotografii,un album va ramane la mine,altul la ei ca titlu de prezentare pt viitoarele contracte...Acest contract sa semnat,si sa cerut suma de 1500 lei,pt care mi sa eliberat bon fiscal...Toate bune si frumoase,daca nu pun la socoteala ca a trebuit sa imprumut bani pt a achita aceasta suma.
Trecand totusi o luna,am sunat sa vad ce se intampla,pt ca,ei m-au asigurat verbal ca in 3-4 saptamani va fi gata albumul...Numai ca....surpriza....nu raspund la telefon..As merge la sediu la ei sa pun intrebari,numai ca,au specificat in contract,ca el se poate rezilia daca apar neintelegeri..Prin asta eu inteleg,ca daca merg la ei si imi pierd firea......nu mai am contract.
Ce pot face legal cu acest contract?
Imi pot recupera banii?
Pot impiedica cumva ca alte mamici credule ca mine sa nu pateasca ceea ce am patit eu?
Multumesc pt raspunsuri
Buna ziua,
Am fost nevoita sa imi deschid un PFA in urma cu o saptamana.
Mi sa spus de la registrul comertului ca trebuie sa complectez un formular,formularul 100 la ANAF,si tot de acolo mi se elibereaza un cod unic.
Am mers la ANAF si deja am dureri de cap.In formularul 100 mi se cere sa scriu un venit pe care eu il estimez pana la sfarsitul anului.Am scris ca voi castiga,pe baza unui contract pe care il semnez vineri,1200 lei,pt ca e un contract part-time. Nu inteleg cum,pt a beneficia de pensie si sanatate,mi sau cerut niste sume enorme care depasesc de zece ori suma estimata de mine....Ma poate lamurii cineva?
Iar in legatura cu acel cod unic....de la ANAF mi sa spus ca nu mai exista asa ceva....Asa e...sau pur si simplu vor sa te plimbe pe drumuri...si sa platesti si amenzi ulterior pt neridicarea lui?
Răspuns la discuția Pensie de urmas dupa bunic
multumesc pt raspuns
Buna ziua...Intreb....Desii nu stiu prea multe detalii..Bunicul meu dupa tata,a fost cred ca i se spune veteran de razboi..Tatal meu a primit o pensie de urmas dupa el.Din 1999 cand a murit tatal meu,a primit mama acea pensie pana in noiembrie 2007,pensie care la vremea aceea era de 50 lei,conform talonului de pensie(nu cel de pensia pt vechime in munca).Mama a murit intr-un incendiu,deci nu am acte si nici informatii despre acea pensie.
Intrebarea mea e,daca eu ca urmas al lor,am dreptul la acea pensie,avand si un copil in intretinere.
multumesc pt raspunsuri
Buna ziua..Sunt divortata din aprilie 2016.In urma mariajului,a rezultat un copil,in varsta de aproape 5 ani acum.In urma divortului,am obtinut tutela deplina,nu comuna.As vrea sa stiu,daca,am nevoie de aprobarea si/sau semnatura tatalui minorului,daca vreau sa imi petrec concediul in afara tarii impreuna cu copilul?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Discuție evacuare
Buna seara...
Dupa ce am divortat,mi-am angajat din nou avocatul,sa se ocupe de evacuarea fostului sot,din proprietatea mea,mostenire de la mama mea.Am platit o taxa de 550 lei,din care,mi sa spus ca 350 lei ajung la executor judecatoresc.
Au trecut 3 luni,in care,am tot asteptat poprirea pe salariu a sotului meu pt pensia celui mic,dar si evacuarea.
Astazi,mi-am contactat avocatul,care,imi spune ca,trebuie sa deschid proces de evacuare...Nu inteleg de ce am fost informata gresit de el. Nu inteleg pt ce am platit acei 550 lei,ptr care,nu mi-a dat nici o chitanta,asa cum a procedat cand am facut contract ca l-am angajat pt divort.
Cum imi pot recupera banii?
Pt deschidere proces de evacuare,am neaparat nevoie de un avocat?
In hotararea de divort scrie explicit ce fel de caracter are fostul meu sot,si ca este un pericol pt mine si copil...
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Buna seara..
Am o intrebare.Acum 2 sapt,sotul meu sa dus sa se angajeze la o firma,luata din anuntul telefonic.
In urma discutiei,a reiesit ca va fi angajat cu carte de munca.
4 zile mai tarziu,a cerut o adeverinta necesara la gradinita.I sa raspuns sec,nu ti-am facut angajare,noi nu angajam cu carte de munca.
Evident ca,sotul meu ia spus ca in conditiile astea el nu ramane.A lucrat 4 zile si ar fi trebuit sa primeasca 400 lei pt asta.Nu a primit banii,doar amanari,iar de 2 zile,la nr patronului,robotul spune ca nu e alocat.
Ce putem face in conditiile acestea?
Unde se poate reclama cum lucreaza acest patron?
Ulterior am aflat ca,toti angajatii de pe santier,unii cu vechime de 4 ani,nu au carte de munca..
Multumesc pt raspunsuri.