avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate marichuy

Activitate marichuy

buna seara, am si eu un srl-d la care nu am beneficiat de scutirea cas la angajator, din cauza ca se ocupa cu vanzarea de alcool si tutun, ulterior am aflat ca pot sa beneficiez, (cod caen 5630 nu se afla la caenuri exceptate), nu stiu cum sa stabilesc valoarea cas scutit pt cei 4 salariati? va rog sa ma ajutati cu un sfat!
ps: am inteles ca se scuteste pana la nivelul salariului mediu brut pe tara, acest cas pot sa il schimb, adica la modul sa aleg salariati diferit de la o luna la alta.
Multumesc mult!
Buna seara! Revin iar cu o dilema sau cu un context pe care nu il inteleg bine:
Societatea unde lucrez pe langa activitatea de baza, mai are un contract de sub inchiriere spatiu, factura care dorim sa o facturam fara tva, de depune acea notificare la anaf pentru asta?
Buna ziua,
Am si eu o problema, va rog sa ma sprijiniti in gasirea raspunsului, la firma unde lucrez trebuie sa angajam o persoana cu studii superioare economice pe un post tehnic, cum este legal sa il incadrez in munca sau unde pot gasi o baza legala in acest semn.Va multumesc!
Buna seara, revin iar cu o mica problema la societatea unde sunt recent angajata am descoperit ca nu este rezerva legala constituita, am citit in legea 31 la art 272 ca ar fi considerata infractiune, ce pot face eu acum? nu stiu cum sa o constitui mentionez ca societatea este deschisa de cateva luni, orice sfat orice indrumare imi va fi de ajutor, va multumesc!
De la impozite cum l-ati radiat? a existat un contract, facture, certificate de distrugere?
Răspuns la discuția Fond de handicap
Trebuie sa raportati diferenta intre fond de handicap si val facture fara tva.
Răspuns la discuția Taxa mediu paleti lemn
La ambalaje de lemn nu se retine taxa de 3% taxa mediu, chiar daca sunt ambalaje, acolo unde l-ati predat la centrul de colectare nu trebuie retinut 3% si dvs in contabiliate, taxa de mediu se va retine la ambalaje metalice.
Buna seara stimati colegi, am si eu o intrebare: am aflat ca una din societatii unde voi lucra nu apare cu un bilant din 2012 la anaf! intrebare este ce pot face eu ca totul sa fie bine chiar daca se vor lua ceva amenzi, mentionez ca fost depus dar nu apare ca inregistrat.Va multumesc!
Buna seara, ma puteti ajuta cu o mica nelamurire, am observant pe registrul de casa o plata de 7000 lei cu dispozitie de plata catre asociat, este legal ? sau unde se aplica limita ? multumesc!