avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate feliciaion

Activitate feliciaion

Răspuns la discuția succesiune
ok, multumesc
Răspuns la discuția succesiune
nu se pune la indoiala calitatea mea de mostenitor insa sotia nu a facut nimic si tatal meu este decedat de 10 ani.
multumesc
Discuție succesiune
buna ziua
tatal meu biologic s/a recasatorit si are o casa , mai are si o nevasta si un copil , tata moare acu 10 ani si sotia nu a facut succesiua nici pana in ziua de azi.
intrebare : poate sa vanda ori sa faca succesiunea fara mine in conditiile in care casa este pe numele lui. ?
feliciaion a scris:

....urmeaza sa ies la pensie , decizia probabil o sa dureze de la o luna pana poate stiu cazuri 3si chiar 4 lunI . cum procedez ? pana in momentul de fata pensia se tragea din salar intr/un cont .Si in conditiile in care ramana fara venit pana o sa primesc retroactiv pensia ce fac ?



nu am exprimat corect intrebarea ori nu/i nimeni in domeniu sa/mi raspunda si mie ,vad 20 de vizualizari si nici un raspuns .
am un copil minor si mai am de plati vreo 2 ani de pensie intretinere.
intru in pensie si vreau sa stiu cum trebuie sa procedez, deschid un cont ori casa de pensii se ocupa de asta? un sfat va rog
multumesc


....urmeaza sa ies la pensie , decizia probabil o sa dureze de la o luna pana poate stiu cazuri 3si chiar 4 lunI . cum procedez ? pana in momentul de fata pensia se tragea din salar intr/un cont .Si in conditiile in care ramana fara venit pana o sa primesc retroactiv pensia ce fac ?
buna ziua , socrul meu a murit acum 2 ani. el si soacra fiind proprietari in cantractul de apartament . poate soacra sa treaca drept proprietar si sa faca act de donatie ori vanzare cumparare catre fiul ei ? mentionez ca are si o fica , poate sa faca act de dezmosternire ptr. fica ?
Discuție mostenire
mostenirea de fapt si de drept este a mamei mele si implicit apoi a mea ,in conditiile in care mama s/a recasatorit si are trecut ca uzu fruct pe sotul ei, eu ce pot face in cazul in care moare mama mea ( doamne fereste ) , pot ataca actul? de exemplu : mama moare si ramane tatal vitreg ..zis , eu pot sa il evacuez din spatiu ? in conditiile in care eu nu stiu cum sunt facute actele :) mama mea nu mia aratat nici un act :)
Discuție mostenire
imobilul unde am lociut a fost al bunicii mele , dupa decesul ei mama mea a intrat in drepturi, . mama mea fiind casatorita a 2/a oara ... as vrea sa stiu daca dupa bunica si mama mea sunt mostenitor de drept si in ce conditii . poate sta tatal meu vitreg in casa? daca mama mea moare ce pot face ? daca exista clauza de uzu fruct eu pot sa il evacuez pe d/nu?
sunt copil din prima casatorie a tatalui meu, am drept la bunurile lui avand in vedere ca el s/a recasatorit si are un copil ?
Răspuns la discuția pierderile de apa rece
exemplu : luna aprile consumul de apa citi 10 mc si apar la intretinere cu 14mc ( 2 pers)
intrebare cum este corect sa se calculeze pierdeerile?
pe persoane pe apartament ? ori procentaj cum mi s/a spus de la asociateie
nu mi se pare normal ca o fam care are 2mc de apa sa plateasca 0,55 si eu 4 mc in plus .
am intrebat apa nova si raspunsul a fost ca depinde de cum vrea asoc adica , cum le convine pausal pe pers pe apartament cum le vine mai bine .