avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate mihalachei

Activitate mihalachei

Am facut o reclamatie la electrica din luna mai ,au trimis raspuns scris ca o sa vina sa remedieze dar nici pana azi nu au venit.Este o lege care ii obliga la plata de daune ca nu au remediat reclamatia .
Discuție recuperare
salut
sub promisiunea parintilor ca o sa-mi lase casa parinteasca am investit o suma destul de mare in ea si acum parintii vor sa o imparta im mod egal mie si surorii mele .
cum pot eu recupera banii bagati in renovarea casei ?
salut
daca intr-un proces verbal de contraventie data unui minor in lipsa nu este mentionat numele unui parinte asa cum scrie in og2/2002 acesta poate fi contestat,sau chiar sa prezinte o cauza de anulare din oficiu??

Serviciul- Mediul- din cadrul unei primarii poate sanctiona persoanelor fizice pentru ca nu au incheiat contract de salubrizare? As dori sa aflu daca exista o baza legala .Mentionez ca stau la tara si nu am avut pana acum contract,dar acum am primit amenintari de la firma care se ocupa cu salubrizarea in sat ca daca nu fac contract cu ei o sa fiu sanctionat.

Discuție pensie copil
Ce se poate face in cazul in care un copil care este crescut de bunici nu primeste pensia alimentara acordata de tata si luata pe card de mama ,aceasta refuzand sa o dea copilului pe motiv ca o strange.Mentionez ca relatiile dintre mama si copil sunt foarte reci,copilul fiind crescut de bunici de la varsta de 2 ani avand acum 12 si nu vrea sa stea cu nici un parinte din cauza comportamentului violent al ambilor fata de ea .
daca am un contract de intretinere si un parinte mai traieste avand 90 de ani pot sa fac eu la randul meu un contract de vanzare cumparare fara sa mai fie nevoie de consimtamantul persoanei batrane
pot ridica pensia bunicii daca ma imputerniceste printr-o procura ?
Răspuns la discuția Pensia, drepturile copiilor
ma referam la faptul in care factorul postal poate anunta copii data la care vine cu pensia pentru a fi de fata cand ia banii si daca este legal sa stea de fata cand factorul postal ii inmaneaza banii
contractul de intretinere poate fi atacat de ceilalti copii dupa moartea celor intretinuti
ma intereseaza daca pensia este confidentiala ,si daca o persoana este intretinuta de un fiu are dreptul asupra pensiei ceilalti frati ?