avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate remuss25

Activitate remuss25

buna ziua , am o garsoniera pe care am inchiriat-o unei fete din maroc si doreste sa faca contract la anaf am si eu cateva intrebari :
1-garsoniera se afla in militari residence si apartine de ilfov, la care anaf trebuie sa ma duc, la sectoru 6 ?
2- contractul de inchiriere este pe 1 an de zile, daca fata pleaca in 2 -3 luni, eu pot sa scot contractul de la anaf sau platesc eu taxele la anaf timp de un an de zile ?
3 - ce fel de acte imi trebuiesc sa inregistrez contractul de inchiriere la anaf ?
Multumesc
Buna ziua , am luat o amenda de rovinieta in 2011 am platit amenda dar taxa de 28 de euro nu am platito , in aprilie 2014 mi a venit executarea silita si trebuia sa platesc 390 lei , neavand nici un cont bancar si nici un venit nu au avut pe ce sa imi puna sechestru , De atunci nu mai mi a venit nici o hartie cu executarea silita , Acum as dori sa ma duc la banca sa imi deschid un cont bancar sa pun niste banii pe depozit , Cand imi deschid contu se activeaza automat executarea silita si imi retrag banii din cont sau daca nu a mai venit nimic de atatia anii s a prescris si numai trebuie sa platesc nimic ?
buna ziua , langa blocu unde locuiesc se construieste un hotel si cand am plecat cu masina in dreptu hotelului a cazut de la etajul 5 o mana de moloz care mi a indoit plafonu , capota la masina si spart parbrizu , am luat legatura cu ingineru de pe santier si mi a zis ca imi repara masina dar eu vreau sa imi dea si o despagubire timpul meu care il pierd sa repar masina si daca era un om pe stada si nu o masina ce se intampla , cum pot sa procedez in aceasta situatia sa imi repare masina si sa sa imi dea o despagubire ?
nu sunt casatorit dar mai un frate , apartamentul nu poate fi vandut pe o suma mai mica de ex daca app face 60 de mii sa il vand pe 20 de mii sau 30 de mii ? stiu ca donatia poate fi atacata in instanta poate atacata doar de frate sau si de copii fratelui ?
am cumparat pe numele mamei prin act notarial ca sa pot beneficia de tva ul 5 % deoarece eu am m ai cumparat unu app pe numele meu cu tva de 5 % iar acum doresc ca app de pe numele mamei sa il pun pe numele meu prin act vanzare cumparare nu doresc donatie iar intrebarea mea este cand ma duc la notar si imi trece app pe numele meu eu trebuie sa depun in contul de banca al mamei suma app sau asta nu conteaza daca o depun sau nu fiind doar o intelegere
buna ziua, acum 3 ani am cumparat un apartament pe numele lui mama cu tva 5 % de la dezvoltator si as dori ca acum sa il trec pe numele meu , acum cand fac actele pe numele meu trebuie sa ii virez lui mama suma apartamentului sau se poate face si fictiv sa platesc actele notariale si mama sa poate sa mi il treaca pe numele meu ?
Răspuns la discuția Executare silita pentru o amenda
dar mai pot plati cei 390 lei sau acum nu se mai poate ?
Buna ziua , am luat o amenda de rovinieta in 2011 am platit amenda dar taxa de 28 de euro nu am platito , in aprilie 2014 mi a venit executarea silita si trebuia sa platesc 390 lei , neavand nici un cont bancar si nici un venit nu au avut pe ce sa imi puna sechestru , acum pe 15 feb 2017 mi a venit din nou o hartie de la executor ca daca trebuie sa ma prezint cu masina care este pe numele meu la ei la birou sa imi opreasca masina , daca nu trimit procesul verbal la politie sa imi sechestreaza masina cand ma opresc in trafic.
Ce trebuie sa fac in acest caz ? Se poate sa imi ia masina pt 390 lei ? Amenda nu se prescrie mai ales ca acea taxa a fost scoasa din lege pt ca era ilegala.?
Multumesc astept pareri de la cei care chiar stiu cum este legea
Răspuns la discuția Partaj dupa divort
el a inchis toate conturile de videochat pe care a lucrat si nu stiu daca judecatori inteleg un asemena job in care ea nu a platit impozit
Am o cunostinta care in timpul casatoriei de un an, a cumparat un apartament iar acum este in divort cu fosta sotie, deoarece el a trecut apartamentul pe numele lui maicasa, aceasta fiind pensionara , banii cu care a cumparat apartamentul sunt proveniti din activitatea de videochat (facuti de ea ) , credeti ca are vreo sansa ca ea sa obtina ceva din apartament ???