avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate daniel08

Activitate daniel08

Pot fi amendat daca nu am lipit in geam abtibildul de la vinieta Am auzit ca au fost cazuri care au primit amenzi
Am deschis proces pentru sistarea pensiei alimentare pe care o platesc fiului meu deoarece acesta a terminat studiile. El a depus o intimpinare prin care este de acord cu sistarea pensiei deoarece a terminat studiile ;dar odata cu comunicarea intimpinari am primit si o adresa in care spune ca in termen de zece zile sa depun raspuns la intimpinare si sa depun documentele specificate fara a spune ce?Toate documentele l-am depus cind am depus dosarul de judecata ;ma poate ajuta cineva ce documente mai am de depus?Eu cred ca totul este simplu eu am cerut sistarea pensiei iar fiul a fost de acord . Astept raspunsul dv. va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
da exista o hotarare in acest sens dar daca are un venit permanent (salariu) mai are dreptul la pensie alimentara
Răspuns la discuția pensie alimentara
dar daca se angajeaza si urmeaza si cursuri se mai plateste pensie alimentara
platesc pensie alimentara pentru un fiu de 20 ani care urmeaza postliceala.Cind o termina se poate inscrie la alta si voi fi obligat sa ii platesc din nou pensie alimentara?
am un fiu caruia ii platesc pensie alimentara el a implinit 18 ani acum un an pensia este data catre mama acestuia acum nu trebuie sa ma dea el in judecata pentru a primi pensie alimentara Vechea hotarare nu este nula deoarece plateam pensie minorului ?Este legal ca mama sa incaseze o pensie pentru un minor care nu mai este minor? POT recupera de la mama suma pe care a primit o dupa parerea mea ilegal ne existind o hotarire de plata in favoarea majorului
Răspuns la discuția mostenire
Da mai am frati si parinti sunt in viata
Discuție mostenire
daca parinti imi lasa o casa ce metoda de mostenire este mai buna donatie sau vinzare cumparare care este mai ieftina si mai putin atacabila
cind copilul impineste 18 ani pensia alimentara pe care o primea se intrerupe automat si apoi trebuie sa dea el in judecata parintele sa ii mai plateasca pensie alimentara pina la terminarea studiilor?
poate pleca in strainatate un minor care are un tutore legal care are custodie totala fara acordul celuilalt parinte in acest caz nu exista custodie comuna