avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate cata14dc

Activitate cata14dc

Răspuns la discuția Cass arenda 2018?
daca venitul tau din arenda nu depaseste pentru anul 2017 pragul de 22.800 lei nu trebuie depusa declaratia 600 si nu se datoreaza CASS in 2018. Daca ar fi depasit, s-ar fi depus D600 si s-ar fi datorat 2.280 lei in 2018 sub forma de plata anticipata. Pentru venitul din arenda nu se va opri CASS la sursa in 2018 ,asa ca in anul 2018 ti se va opri de catre arendas doar impozitul de 10 % pt venitul din arenda
Am avut un contract(1 camera) cu o firma pt sediu social in apartamentul meu pana in 2007.Din 2007 nu s-a mai prelungit contractual cu respectiva firma dar firma nu si-a schimbat nici pana azi sediul social.La registrul comertului s-a stabilit ca in apartamentul meu este doar sediul social nu si punct de lucru firma neavind nicio activitate la sediul social.In prezent aceasta firma este in prima faza de lichidare ea nu mai are nicio activitate.
Cum trebuie sa procedez tinind cont de cerintele noului cod fiscal 2016?
-sa urgenteze lichidarea si implicit radierea cei care sint acum actionari in firma
-sa-si schimbe eventual sediu social desi cred ca e complicat daca au inceput procedura de lichidare
-eu trebuie sa depun acea declaratie Model 2016 ITL-001 in care sa bifez la punctul VII -a) apoi sa consemnez olograf ca la adresa postala a cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal dar nu se desfasoara nici o activitate economica rezultind astfel ca este o cladire rezidentiala
-sa nu depun nimic la taxe si impozite atita timp cit firma se afla in lichidare iar actionarii nu si-au schimbat adresa de sediu social adica nu vad unde este vina mea daca nu depun nimic

ma interesa daca trebuie facuta iesirea din indiviziune prin judecatorie sau un act de partaj voluntar la notariat ,ca apoi fiecare din mostenitorii titularilor inscrisi in titlul de proprietate sa poata vanda partea lor de teren.
Buna ziua,
as dori sa stiu daca se poate vinde un teren arabil extravilan in cazul in care exista un titlu de proprietate pentru 7 ha cu 4 proprietari trecuti pe titlu in prezent toti decedati dar toti mostenitorii celor decedati au certificate de mostenitor in care sint trecute clar cotele parte din acest titlu de proprietate de 7 ha.Ma intereseaza daca trebuie sa mai facem un act de partaj noi mostenitorii pentru a vinde o parte din acest teren pentru ca nu toti doresc sa isi vinda partea.
Am un contract de arenda cu act aditional in care am specificat ca impozitul pe venit 16% si cass 5.5% sa-mi fie retinute de arendas conform OUG:125/2011 si 88/2013.Mentionez ca am optat pentru a primi bani si nu produse agricole din arenda ,ma intereseaza daca eu trebuie sa merg si la administratia financiara din zona unde locuiesc cu actele aditionale la contract sa le inregistrez sau nu mai trebuie sa fac nimic tinind cont ca arendasul imi retine atit impozitul pe venitul din arenda (16% din venit net) cit si cass (5.5 % din venit net) si eu iau diferenta de bani dupa ce se scad din venitul brut aceste 2 sume.Contractul de arenda se face in 3 exemplare:unul la arendas,unul la arendator si unul la consiliul local al comunei in raza careia se afla suprafata de teren arabil arendata
Tatal meu a decedat iar singurii mostenitori sint eu cu mama mea.Trebuie sa dezbatem masa succesorala,intrebarea este daca maicamea poate renunta la partea care ii revine in favoarea mea sau eu sa renunt la partea care imi revine in favoarea mamai mele incit intreaga masa succesorala care o dezbatem sa imi apartina ori mie ori mamei mele ?
Răspuns la discuția CASS din venitul pe arenda
deci daca in cazul meu la un venit din arenda baza de calcul este 600 de lei si am si venituri din salariu voi plati cass la venitul minim de 850 adica 47 de lei ?
Din ce am inteles conform OUG 102/2013
CASS la veniturile din arenda se calculeaza prin aplicarea cotei asupra bazei de calcul, care, lunar, reprezinta diferenta dintre venitul brut si cheltuiala deductibila, determinata prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut, si care nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, dar nici mai mare decat valoarea de 5 ori a castigului salarial mediu brut.
Prin urmare sa inteleg ca daca baza de calcul este mai mica de 850 de lei va trebui sa pletesc CASS adica 5.5 % calculat la salariul minim brut de 850 adica voi plati 46.75 lei ?
Daca pe linga venitul din arenda mai am si venituri din salariu banuiesc ca nu se ia in considerare venitul din salariu si va trebui sa platesc CASS si la venitul din arenda ?
Cred ca in ordonanta trebuia specificat cind nu platesti CASS la veniturile din arenda ,probabil daca ai avea si venituri din cedarea folosintei bunurilor nu cred ca s-ar mai plati si CASS la venitul din arenda