avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate animax20000

Activitate animax20000

Răspuns la discuția Succesiune cu probleme
fratii au decedat inainte sa moara mama(tata a murit acum 35 de ani),iar pe titlu de proprietate apare doar mama
Parintii mei au titlu de proprietate pe casa si teren.Acestia au decedat,iar in urma lor,am ramas numai eu ca fiica.Eu am avut un frate care a decedat,dar era casatorit la vremea aceea(fara copii) si o sora care a decedat dar are 3 copii(2 copii infiati de alte familii si 1 copil ramas la bunicii paterni).Cui ii revin aceste bunuri?Trebuie facuta succesiunea ptr a le vinde?.Ce acte imi trebuiesc ptr succesiune?Multumesc
Ce se intampla daca dupa ce am deschis la tribunal un proces pentru dezbatere succesiune,dar a venit taxa de timbru judiciar foarte mare(10000),intrerup acest proces din lipsa banilor?se mai considera ca dupa moarte mamei,m-am interesat ptr dezbaterea succesiunii?pot sa deschid aceasta succesiune dupa moarte tatalui?
Buna ziua,as dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o situatie:
-parintii mei s-au casatorit in 1979,in 1980 m-au facut pe mine,in 1981 parintii mamei mele le-au vandut amandouara un apartament(contract de vanzare-cumparare);in 10983 parintii mei se despart iar tata scrie la tribunal si semneaza un act prin care el renunta la partea lui de apartament,acesta revenindu-i integral mamei mele...aceasta revine la numele de fata,iar in 1993 se recasatoreste cu tatal meu...in 2014 mama moare..intrebarea este daca tatal meu are vreun drept asupra apartamentului,stiind toate datele de mai sus?Multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra
Buna seara oameni buni.Am si eu 2 intrebari ptr dumneavoastra si daca ma puteti ajuta ar fi minunat si va multumesc in avans:
-mama sa casatorit cu tata,bunicii mei le-au cumparat un apartament si dupa 3 ani ei s-au despartit...conform hotararii judecatoresti,tata renunta la dreptul lui asupra apartamentului,mama revenind la numele ei de fata si are drept 100% asupra apartamentului....dupa 10 ani s-au recasatorit,mama platind impozitul cu numele ei de fata si avand in continuare drept 100% asupra apartamentului...dupa 20 de ani mama decedeaza...in acest context cine este mostenitorul apartamentului(eu fiind singurul copil) si daca eu as avea doar drept de 755 din apartament,as putea sa-l vand si sa-i dau tatalui meu cei 25%,indiferent daca el este de accord sau nu sa vanda apartamentul?

-masina a fost achizitionata pe numele mamei in 2007 ,iar mama a decedat in 2014...cine are dreptul sa foloseasca sau sa vanda masina,atata timp cat inca nu a iesit hotararea judecatoreasca de la tribunal?

Multumesc inca odata ptr sfaturi si ajutor
Bunicul meu care este in viata,are cum sa faca sa-mi lase numai mie partea mamei mele?ptr ca el nu este de accord ca dupa moartea lui,tatal meu sa aiba dreptul la ceva din casa lui...multumesc
mama a decedat in martie 2014(mama mai are 1 frate in viata)iar bunica a decedat acum 8 ani.bunicul inca traieste.multumesc frumos
Buna ziua.Daca mama mea a decedat si ea era cea care a achizitionat masina,cine are dreptul acum asupra masini(eu sau tatal meu) si cine o poate folosi?
Mentionez ca inca nu sa dezbatut succesiunea dupa moartea mamei.Multumesc frumos
Buna ziua.Problema mea este urmatoarea:
-daca mama mea a murit,eu am aceleasi drepturi(singurul fiu) ca ea la succesiune dupa moartea bunicului(bunica este decedata si nu sa facut succesiunea dupa moartea ei)?
-tatal meu beneficiaza de o cota parte din averea parintilor mamei mele?