avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate beegees

Activitate beegees

Buna ziua
Intreprinderea Individuala conform legii nu este persoana juridica. Totusi unii comercianti sustin contrariul si ii trateaza ca persoane juridice in relatiile comerciale, respectiv nu le acorda dreptul de renuntare la comanda daca nu sunt multumiti de intarzierea comenzii, de exemplu peste termenul la care s-au angajat sa le livreze produsele.
Este corecta abordarea comerciantilor?
Multumesc.
Gh Berciu
Va multumesc. Chemarea in judecata priveste reclamantii calomniosi sau institutia, ca nu a luat atitudine fata de ei, prin prisma prevederilor Regulamentului Intern, care interzice incalcarea demnitatii salariatului, hartuirea etc?
Buna ziua
Cine ia atitudine fata de reclamanti in cazul in care angajatorul, la propunerea comisiei de cercetare disciplinara constata ca salariatul cercetat este nevinovat? Este obligatia angajatorului sa o faca? In Regulamentul intern al institutiei sunt o serie de prevederi ca salariatul este protejat impotriva diferitelor forme de hartuire a salariatului, aceasta reclamatie calomnioasa fiind o forma de hartuire.
Sau salariatul trebuie sa se adreseze justitiei pentru reparatia morala a acestui demers calomnios al unui grup de presiune din institutie la adresa sa?
Va multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asigurat-neasigurat, pentru spitalizarile din accidente rutiere, vinovatul plateste spitalizarea. Spitalul este obligat de catre Casa de Asigurari de Sanatate sa se indrepte impotriva vinovatului de producerea accidentului pentru recuperarea cheltuielilor de spitalizare.
Multumim pentru raspuns. Tatal copiilor minori nu are vocatie succesorala in nici un fel dupa sotia decedata?
Buna ziua
Va rugam sa ne indrumati in urmatoarea situatie: sotii au dobandit in comun un apartament; in anul 2004 decedeaza unul din soti, sotia supravietuitoare si fica nu dezbat succesiune.
In anul 2018 decedeaza si fica, in urma ei ramanand 2 copii minori si sotul supravietuitor. Cum se face succesiunea si ce cote revin fiecaruia?
Multumim
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
a) in intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;
Pe data de 20 martie am iesit din indiviziune prin act de partaj, urmand ca ceilalti copartajanti sa intre in posesia imobilului la data de 1 mai 2018. N-i s-a interzis sa mai intram in imobil pentru a ne lua lucrurile restante- a fost inchisa poarta cu lacat, a fost schimbat butucul yalei la acre aveam cheie, n-i s-a decuplat siguranta principala la curent si ne-a fost inchis cu lacat contorul desi suntem inca titulari ai contractului cu Electrica. Am sunat la politie pentru ajutor, echipa de politisti veniti la fata locului a spus sa ne adresam instantei.
Ce solutie avem sa intram in posesia lucrurilor noastre mai rapid?
Multumim
Buna ziua
Am primit o decizie de impunere pentru anul 2016 prin care m-i se stabilesc contributii sociale suplimentare ( eu platind contributii sociale al norma de baza) deoarece in anul 2015 am avut venit net din activitati independente peste pragul de 11256 lei ( ulterior nu am mai depasit pragul impus de lege).Decizia se intemeiaza in baza art. 152, art. 169 alin (8), art.175 si art 178 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal.
Cum pot sa contest aceasta decizie?
Va multumesc