avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate iricris

Activitate iricris

Cum se aplica prevederile Legii 62/2020 in declaratia unica?Mentionez ca in 2020 am venit din cedarea fol bunurilor iar in perioada aprilie-iunie am redus chiria cu 50% fata de luna februarie prin act aditional la contract, inregistrat la ANAF. Va multumesc anticipat.
Socrul meu a avut un contract de tel.fixa+internet cu Telekom pt.o per de 24 luni care expira in iulie 2017.Intrucat este f.bolnav cu grad de handicap , s-a mutat la un frate intr-o alta localitate si deci contractul de la fostul sau domiciliu l-a reziliat prin cerere de reziliere trimisa pe site-ul Telekom si ulterior verbal , fiind contactat de un operator Telekom in octombrie 2016, platind la zi toate facturile catre Telekom.In 3.02.2017 i-a venit mesaj pe tel.mobil de la KRUK in care scria sa achite suma de 211 ron , daune reziliere inainte de termen TELEKOM.
Avand in vedere noile reglementari legale va rog sa ma indrumati in rezolvarea acestei situatii, este obligat dpdv legal sa plateasca aceasta suma?Multumesc.
se poate lua concediu medical in perioada de preaviz?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
dans
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
neologism
Am un SRL care nu a avut activitate pana in prezent dar urmeaza sa inregistrez pe el o activitate sezoniera de inchirieri biciclete.Intrucat acesta activitate presupune incasari doar 3 luni/an ma intereseaza ce dari trebuie sa platesc.Precizez ca eu sunt aici administrator dar am un alt loc de munca unde sunt angajat cu contract de munca.Acest SRL nu are angajati.
As dori sa ma ajutati cu urm.probl.Care este termenul legal de eliberare de catre primarie a autorizatiei de construire a unui gard de la mom.depunerii documentatiei si chitantelor cerute de ei?Este vorba de 30 zile calendaristice sau lucratoare?Care este legea care prevede aceste termene?Daca nu s-a eliberat in termenul legal se poate incepe constructia si daca vine vreun control se poate actiona in justitie primaria?Multumesc.
Sunt administratorul unui SRL din anul 2008 , aceasta firma neavand nicio activiate pana in prezent , in per.2009-2012 activitatea a fost suspendata iar acum este inactiva.Am depus cerere la REg.Com .pt.infiintarea unui PFA , AM ACHITAT TOATE TAXELE IN SUMA DE 253 RON iar dupa 2 zile de la depunere am fost instiintat telefonic ca am cazier fiscal si trebuie sa-mi rezolv problemele.Era vorba de nedepunerea unei declaratii din 2013, care s-a depus acum.Desi acum nu mai sunt probleme , cei de la Anaf mi-au spus ca nu-mi pot elibera cazierul fiscal inainte de a veni controlul fiscal .La Reg.Comertului s-au obtinut 2 amanari pt.a-mi rezolva problema de la Finante iar acum am fost anuntat ca daca nu prezint cazierul fiscal in 4 zile , pierd suma achitata la inceput drept taxe de infiintare.As vrea sa va intreb daca legal nu exista o alta posibilitate si de ce este nevoie de control fiscal la o firma cu 0 de la infiintare si pana acum?Multumesc.
intrucat am un pfa nou cu obiect de activ.inchiriere biciclete pt.divertisment si urmeaza sa depun declaratiile la finante , nu stiu ce sa aleg, impozitare pe baza normei de venit sau in sistem real.VA rog sa ma ajutati.Multumesc.