avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate gabytza79

Activitate gabytza79

daca o persoana a fost condamnat pe codul penal vechi,poate fi eliberat de pe regim de detentie inchis sau dupa doar de pe semideschis,cum prevede noul cod?
fapta pt care a fost condamnat.
Sotul meu a fost condamnat pt o fapta savarsita in vechiul cod.Eliberarea conditionata va fi tot dupa vechiul cod sau pe noul cod?El in acest moment este pe regim inchis,in noul cod scrie ca eliberarea conditionata se poate face doar de pe regim semideschis sau deschis.Mentionez ca are comisia de schimbare de regim in aceasi zi cu comisia de eliberare coditionata.

Sotul meu,luna viitoare are comisia de eliberare conditionata si cea de schimbare de regim(de pe inchis pe semideschis) in acceasi zi.Fapta pt care este condamnat este frauda informatica si grup organizat.A lucrat,a participat la cursuri si activitati,a avut evidentieri,totusi i s-a spus ca ar putea primii o amanare la eliberarea conditionata din cauza faptei.Are vreo legatura?Este posibil asa ceva???



Interventie moderator: va rog sa nu deschideti mai multe topicuri cu aceeasi tema. Continuati discutiile pe acest topic. Multumesc pentru intelegere.


Se tot aude despre modificari aduse in codul penal si codul de procedura penala.E adevarat?Si care sunt acele modifica,ceva legat de detentie???
Stie cineva daca s-a modificat ceva la legea 254/2013 sau s-a discutat ceva despre vreo modificare sau orice e legat despre aceasta lege?:(
Buna ziua,as dori sa aflu ce acte am nevoie sa fac mutatia unui detinut pe adresa mea si ce acte are nevoie aceea persoana?Ce trebuie sa facem si unde?
O zi buna.
Buna ziua,am auzit ca s-a modificat legea 254/2013 si ca detentia se face 7 luni la an,nu 8 luni ca pana acum.E adevarat???
Sotul meu este la penitenciar si are proces in instanta pentru schimbarea regimului de executare.Eu am facut o adresa catre inspectoratul judetean de politie din orasul nostru pentru a-i elibera o caracterizare si m-i s-a spus ca nu se fac asemenea acte?Spuneti-mi va rog frumos daca se poate sau nu obtine o caracterizare de la politie sau trebuie instanta sa ceara caracterizarea sotului institutului care l-a cercetat pe sotul meu,asa cum mi-a zis domnul cu care am discutat la inspectorat.
Pe data de 27 ianuarie am depus prin posta o contestatie impotriva unei hotarari judecatoresti,al judecatorului supraveghetor dintr-un penitenciar.Am primit confirmarea de primire,dar inca nu am primit un termen in instanta.In cat timp de la depunere se da un termen?
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
Domnule,intrebam pentru ca noi nu am auzit nimic,chiar m-am uitat la noile legi aparute in monitorul oficial si nu exista nimic in legatura cu asta.In al doilea rand sesiunea parlamentara a inceput de doua zile,era vorba ca se va discuta in aceasta sesiunea legea amnistiei,dar nu s-a zis si data exacta...cred ca daca era ceva dat se anunta pe mai multe posturi si stia lumea.Parerea mea,nu va suparati....sa dea D-zeu sa fie asa cum ati auzit dvs.