avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate andy_17

Activitate andy_17

Răspuns la discuția Plecare minor din tara
Buna ziua!Imi puteti da mai multe detalii?
Buna seara!Am si eu o nelamurire in legatura cu scoaterea unui minor din tara.Situatia este urmatoarea:baiatul are 15 ani,tatal ii plateste pensie alimentara,insa de 7 ani nu s-a mai interesat deloc de copil,pensia fiind trimisa automat din veniturile lui.Am avut proces cu el pentru stabilirea paternitatii chiar la nasterea copilului.Atunci s-a schimbat certificatul copilului,iar el a cerut doar program de vizita.Ideea e ca nu am o hotarare doar pt incredintarea copilului,deci nu pot pleca conform legii.Ar mai fii posibilitatea sa il rog sa imi dea procura,insa relatiile dintre noi nu s-au terminat foarte bine.Ce altceva as mai putea face?Auzisem ceva de genul ca daca minorul are 16 ani poate cere scoaterea de sub tutela?V-as fii foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat!
Buna seara!!Am avut un telefon iphone care necesita deblocare,am gasit pe cineva care imi spunea ca il poate face online.Mi-a cerut 500 de ron prin coduri paysafecard.Toate bune si frumoase,am fost le-am luat si i le-am trimis respectivului,tin sa mentionez ca totul s-a facut pe facebook,am conversatii,poze si date ale respectivului si a paginii care l-a recomandat.Dupa doua ore in care m-a pus sa astept ca se face decodarea,deblocarea,mi-a dat block pe facebook.Intrebarea mea este urmatoarea:se poate face plangere impotriva lui si sa imi recuperez banii?
Răspuns la discuția Plata factura intretinere
Locuiesc din februarie anul acesta,cand m-am mutat era caldura,apoi in septembrie am vazut ca instalatiile au rugina si am decis sa le schimb la recomandarea administratorului,insa atunci cand s-a dat drumul la caldura,in dormitor si baie nu urca caldura.Avem caldura doar in sufragerie.In legatura cu asociatia,la noi in bloc mereu o platim direct la administrator acasa.De asta nu stiu unde este asociatia propriu zisa.A venit si administratorul si a vazut ca nu avem caldura si a zis ca e ghinionul meu,ca ba sa astept sa bage presiune in coloana,ba ca e coloana comuna infundata.Sunt obligata sa platesc integral factura?nu se scade nimic?nu se poate calcula caldura doar din sufragerie?mentionez ca nu avem repartitoare,am inteles ca nimeni din scara nu e de acord cu ele.Si nici acum nu avem caldura,doar in sufragerie este.In rest totul e rece,chiar si coloana comuna care vine de la vecinul de jos.
Răspuns la discuția caldura impartita pe SET
Sunteti administrator de bloc?as avea o intrebare la dvs daca ma puteti ajuta.
Răspuns la discuția Plata factura intretinere
Am anuntat administratorul blocului,alt sef sau presedinte nu cunosc.Reparatii si tot ce era nevoie am facut.Mi s-a spus ca se poate sa fie de pe coloana comuna si ca tot eu trebuie sa platesc intreaga reparatie.Iar plata caldurii se face in functie de suprafata apartamentului.Deci ar fii bine sa aflu la ce asociatie de proprietari sunt si sa fac acolo o sesizare?
Buna ziua,am si eu o mare problema.Locuiesc intr-un bloc vechi care primeste caldura de la centrala orasului.Pana anul acesta nu am avut probleme cu caldura,caloriferele mergeau perfect,era caldura peste tot,insa anul acesta,luna aceasta cand s-a dat drumul la caldura,in baie,bucatarie si dormitor nu aveam caldura,doar caloriferul din sufragerie mai mergea.Am chemat administratorul blocului sa vada,iar acesta a chemat un instalator ca sa ne schimbe toata instalatia din casa spunand ca din cauza aceasta nu avem caldura.Zis si facut.A venit instalatorul,am schimbat tot,dar tot nu avem caldura.Am mers din nou la administrator care a spus ca sa asteptam sa bage presiune in tevi..Ok,astept,dar intrebarea mea vine acum,cand va veni factura la intretinere pe luna cu caldura eu o sa platesc integral,chiar daca nu am avut caldura decat in sufragerie?Pentru ca administratorul mi-a spus ca nu il intereseaza si ca e ghinionul meu si trebuie oricum sa platesc.Deci ce e de facut?
Buna!Am un baietel de 12 ani in custodia mea si as dori sa stiu ce acte am nevoie pt a-l scoate din tara..am inteles ca e nevoie de o procura de la notar din partea tatalui..totusi am avut un proces lung cu tatal copilului,un proces de recunoastere a paternitatii,dupa acest proces a cerut program pt copil si ii da o pensie alimentara..am tot avut scandale repetate cu tatal copilului,am ajuns si pe la politie..asa ca m-am saturat si m-am mutat de 4 ani in alt oras,imi era efectiv rusine de oamenii din orasul meu din cauza scandalurilor facute in public..de 4 ani nu a mai cautat copilul..totusi intrebarea mea este am nevoie in cazul asta si de acceptul lui?ce acte trebuie facute?astept un raspuns!va multumesc!
Exact la acelasi lucru m-am gandit si eu.Am apucat de i-am dat in mana 300 de euro.in luna aprilie,insa in luna mai mi-a cerut sa ii pun banii pe card..insa apartamentul este pe numele mamei sale si eu am pus banii pe card pe numele fiicei sale,cea care mi-a inchiriat si cu care m-am inteles.are vreo importanta?totusi sper sa nu ajungem la asa ceva si sa se rezolve pe cale amiabila.multumesc pt raspuns!
buna!am si eu o mare problema..m-am mutat in urma cu o luna intr-un apartament cu doua camere..la inceput proprietarul parea foarte ok..am cerut bineinteles din prima discutie sa se realizeze contract de inchiriere si adresa in buletin..mi-a spus ca sa mai asteptam putin sa ne cunoastem si ca in decurs de 2 sau 3 luni le vom face..mi s-a parut normal..i-am platit garantie si chiria pe o luna fara nici un act sau chitanta,pe incredere..dupa 2 zile dupa ce m-am mutat,a venit factura de la electricitate de pe perioada februarie martie..tin sa mentionez ca eu m-am mutat in 1 aprilie..si in mod normal i-am dat factura proprietarului sa o achite..dupa o sapt dupa ce initial a spus ca nu e problema mea ci a fostilor chiriasi care bineinteles au stat la fel fara contract,ma suna si imi spune ca eu trebuie sa platesc factura de electricitate si ca factura e estimativa...deci chiar si cum spune dansul,mi se pare sincer o aberatie..am notat contorul cand m-am mutat si de atunci si pana in prezent am consumat 93 de kw..si factura chiar daca este estimativa consumul este cam la fel.factura aceea trebuia deja achitata pana sa ma mut eu..factura de pe martie aprilie deja am achitat-o eu..in fine..intrebarea mea e ce drepturi am eu in momentul de fata?ma poate da afara?astept un raspuns cat mai rapid..va multumesc!