avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei1313

Activitate Andrei1313

buna ziua, :justcuz:am o problema legata de penalitatile puse la intretinere desi nu sunt constituite legal conform legii 230/2007. Astfel am avut o datorie de xxxxx lei la intretinere pt perioada 2010-2012 la care au pus si penalitatile de 0.2 % pe zi reprezentand xxxxxx lei. Eu in momentul de fata am achitat cotele de intretinere la zi (absolut toate + fond rulment si fond reparatii) dar pentru penalitati nu doresc sa dau niciun ban fiindca nu au fost constituite legal. EXPLICATIA este urmatoarea : #-oA venit de la primarie un functionar de la serviciul Indrumare si control asoc de prop si a consemnat intr-un proces verbal urmatoarele : CITEZ : la nivelul asociatiei de proprietari nu este infiintat Registrul pentru evidenta fondului de penalizari. Potrivit unei evidente a fondului de reparatii intocmita neconform cerintelor prevederilor OMEF 1969/2007 soldul incasarilor in luna octombrie 2013 este de xxxxxx lei din care xxxxxx penalitati. Nu este infiintat registrul inventar. Nu a fost aprobat bugetul de venituri si cheltuieli pe anul 2014. Se impune adoptarea urmatoarelor masuri :
1. Convocarea adunarii generale a proprietarilor in care sa se adopte hotarari cu privire la - Armonizarea statutului asociatiei si intocmirea de Act aditional la Acordul de asociere. - Alegerea/angajarea unui cenzor. - Aprobarea unui procent de penalizare pt prop care nu-si achita cotele de intretinere conform Legea 230/2007. =D>- Aprobarea unui regulament privind citirea si repartizarea consumurilor de apa rece si calda.
2. convocarea de sedinte lunare a membrilor comitetului
3. incheierea de contracte de munca pt angajatii asociatiei
4.infiintarea urmatoarelor registre : reg de decizii ale comitetului executiv, reg pt evidenta fondului de rulment, reg pt fond reparatii, reg pt evidenta fondului de penalitati
5 infiintare reg inventar (procesul verbal a fost intocmit la data de 01.07.2014)
.......................................................................................
Problema mea : asoc nu avea constituit legal fondul de penalitati fiindca chiar daca este trecut in statutul asociatiei acest fond de penalitati nu curge de la sine, el trebuie aprobat in adun generala prin proces verbal si consemnat in registrul de evidenta al fondului de penalizari. Asa au spus cei de la primarie. Eu acum am luat avans pt ap si trebuie sa inchei contractul de vanzare-cumparare dar pt asta imi trebuie adev de la asoc pe care astia nu vor sa o dea pana nu achit penalitatile. In mom de fata eu am termen la procesul cu asoc de prop pe 17.07.2014 iar procesul asta dureaza din ian 2013 si suntem de abia pe la inceput, au fost facute pana acum 2 expertize care au fost intoarse de catre judecator fiindca expertul nu le-a realizat cum trebuie. Eu vreau sa stiu daca la termenul asta arat pv-ul facut de cei de la primarie unde se arata ca erau total pe dinafara oamenii astia si nu au procese verbale si registrul pt fond de penalitati ,pot cere judecatorului prin vreo forma legala sa dea pronuntarea pe 17 ca sa imi pot vinde ap legal ?sau pot cere vreo decizie prin care judecatorul sa ma lasa sa il vand si procesul sa mearga mai departe ? ......Va rog sa raspundeti doar daca sunteti juristi si aveti experienta in astfel de cazuri. Cei care sunteti de la asoc de prop nu va bagati in seama fiindca deobicei derutati oamenii si spuneti numai prostii. Oricum oamenii astia de la asoc de prop m-au amenintat ca ei vor face tot posibilul sa imi scoata ap la licitatie fiindca legea ii lasa pe ei sa il cumpere prima oara si in felul asta il vor lua cu 10000 de euro, doar ca eu nu sunt de acord.:((
Răspuns la discuția Frauda administrator
cam asa arata plangerea / denuntul pe care vreau sa il trimit catre procuratura. :
...........................................................
DOMNULE PRIM-PROCUROR,

Subemnata xxxxxxxxxxxx domiciliata in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, ÎN TEMEIUL ART. 221 DIN CODUL DE PROCEDURA PENALA, VA ADUC LA CUNOSTINTA URMATOARELE:
- Numita xxxxxxxxxxxx care locuieste in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx este administratorul blocului xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, in care locuiesc si eu fiind proprietara unui apartament din acest bloc. Doresc sa o denunt pe administratora blocului care a delapidat fondurile blocului in care locuiesc prin faptul ca s-a descoperit ca in conturile deschise la Banca pe numele Asociatie de Proprietari xxxxxxxxx nu mai sunt deloc bani, desi noi aveam stransi peste 30000 lei reprezentand fond de rulment si peste 60000 fond de reparatii. Administratora a fost intrebata de lipsa acestor bani si a recunoscut ca este vina ei ca au disparut. Se poate demonstra foarte simplu banii care trebuiau sa existe in conturi fiindca eu am chitante pt 345 lei fond rulment si 650 lei fond reparatii platit blocului. Intr-un calcul simplu veti vedea ca la 65 de apartamente suma ar fi de peste 70000 lei care lipsesc cu desavarsire.
- Tot xxxxxxxxxxxx in calitate de administrator si incasator al blocului a taiat unor persoane din bloc chitante desi nu a incasat banii la momentul eliberarii chitantelor si probabil ca nici acum nu a incasat banii. Ea si persoana caruia i-a eliberat chitanta fara sa incaseze bani se fac complice in infaptuirea de fals si uz de fals plus ca acea persoana a beneficita de faptul ca nu a mai platit penalitati la suma de pe chitanta, desi restul proprietarilor suntem obligati sa ii achitam penalitati pentru fiecare zi de intarziere. Pentru dovedirea acestei probleme o puteti intreba si pe xxxxxxxxxxx care in momentul de fata este cenzorul blocului si ea ne-a spus tuturor ca xxxxxxxxxxx a taiat chitanta fara sa incaseze bani fapt recunoscut si de administratora eu avand o inregistrare audio de la ultima sedinta a blocului unde ea a recunoscut.
,

SOLICIT TRAGEREA LA RASPUNDERE PENALA A FAPTUITORULUI.
INTRUCAT, IN URMA INFRACTIUNII SESIZATE AM SUFERIT UN PREJUDICIU
[MORAL SI/SAU MATERIAL], MA CONSTITUI PARTE CIVILA, URMAND CA PE
PARCURSUL URMARIRI PENALE SA PRECIZEZ CUANTUMUL DESPAGUBIRILOR.
MIJLOACELE DE PROBA PE CARE SE INTEMEIAZA PREZENTA PLANGERE SUNT URMATOARELE
- MARTORI :
- INSCRISURI:
- FOTOGRAFII:
DATA: SEMNATURA) / NUMELE, PRENUMELE, CALITATEA SI SEMNATURA REPREZENTANTULUI,
DOMNULUI PRIM-PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA TRIBUNALUL ………………
....................................................
este corect cum am scris ? poate fi luata in seama ? va intreb fiindca sper ca aici pot gasi putina indrumare. angajarea unui avocat inseamna costuri si aici pot gasi o modalitate ce ma costa doar timp si cercetare. Oricare ar fi raspunsul dvs va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Frauda administrator
Foarte corect ce ati spus dvs si va multumesc pentru raspuns. Eu pot dovedi doar prin simplul fapt ca am pe chitantele mele suma de 350 lei achitata f rulment si suma de 650 lei achitata f reparatii toate astea adica 1000 lei x 65 de apartamente fac 65000 lei , bani ce nu i-a putut dovedi prin reparatii aduse blocului sau cheltuieli facute pentru bloc. Nu mai sunt in banca si acum blocul este somat sa plateasca datoriile de catre toti cei care dau utilitati blocului respectiv : curent electric, apa, gaze, gunoi menajer.... restantierii din bloc au de platit in jur de 12000 lei blocului , dar chiar si asa fara a fura din bani oricum se puteau acoperi aceste restante din banii de f rulment si f reparatii si penalitatile de 0.2% pe zi luate de la unii restantieri care au achitat deja. Tineti cont de fel la apa, gaze, curent si gunoi penalitatile sunt de 0.07 % pe zi deci 0.2 % luati de bloc oricum acopera intarzierile pe care le plateste asoc de prop. la noi in bloc se mai iau bani si pe inchiriere boxe pe fiecare caine din bloc si mai sunt in 2 fonduri ...deci bani trebuiau sa fie cu nemiluita in acel cont , dar surpriza nu mai sunt. sa nu uitam si faptul ca la un moment dat erau in cont peste 60000 la care se lua si dobanda bancara?!?!!?!? deci furtul din punctul meu de vedere este in forma continuata , iar administratora are atestat si poate fi considerata profesionista acelasi lucru ca si cu studiile superioare , DECI maximum special din legea penala ... Tare mult imi doresc sa raspunda pt tot ce a facut. Nu ii dau numele dar a amenintat in bloc pe unii restantieri ca le va lua casele la licitatie cu 10000 de euro fiindca la procese o sa ii toace si judecatorii nu vor face nimic....pana acum este foarte aproape de a face ce a spus. Consider ca este o infractoare ce poate nenoroci viata unor familii si trebuie orpita de indata de autoritatile statului.
Odata ce incepi sa furi , nu te mai poti opri. ''azi furi un ou, maine furi un bou''. Pe langa ce s-a intamplat cu banii care au disparut mai face si alte ilegalitati care se pare ca in romania se trec drept erori sau mic greseli. eu pana acum am inregistrat audio (fara vreun madat dat de procuror sau judecator) din propria initiativa ultima sedinta in care administratora a recunoscut ca banii au disparut si a mai spus si ca unora din bloc le-a taiat chitanta pe suma ce o datorau la bloc dar a incasat banii la cateva zile distanta. Oare , au mai achitat acei oameni ? sau poate pt asta lipsesc asa multi bani ? in cazul in care se dovedeste ca a taiat chitanta fara sa incaseze bani sper ca si persoana ce a ''beneficiat de serviciul asta'' sa plateasca pentru complicitate la furt sau escrocherie cel putin. ce parere aveti ? din pct de vedere juridic si la experienta dvs ?
Buna ziua, doresc sa fac o plangere penala impotriva administratorei care este si incasatoarea blocului si are acces la banii din contul asoc de prop din banaca. s-a descoperit ca blocul nu mai are niciun leu in contul bancii desi acolo trebuiau sa fie minim 25000 lei din fondul de rulment si minim 60000 lei din fondul de reparatii. Administratora si-a recunoscut vina in prima faza dar dupa ce a vb cu o jurista s-a razgandit si a spus sa dovedim noi ca banii aceia i-a furat ea. Ideea este urmatoarea : cum fac aceasta plangere penala ? pt delapidare fonduri ? gestiune frauduloasa ? furt ? sau care sa fie infractiunea pe care sa o indic in aceasta plangere ? stiti foarte bine ca traim in Romania si daca este vb de infractori si victime , victimile trebuie sa faca totul cat mai corect fiindca infractorii la noi au rang diferit si judecatorii greu fac ceva impotriva lor. asa ca eu trebuie sa fac o plangere penala cat mai curata si cat mai exacta despre cauza in fapt. Nu pot apela la primarie fiindca cea care o apara este consiliera locala acolo. Intelegeti ca cei care o apara sunt exact cei care ar trebui sa faca investigatii impotriva ei. eu voi trimite aceasta plangere prin posta cu confirmare de primire, dar doresc sa o fac cat se poate de corect.
multumesc de raspuns si totusi daca puteti imi spuneti daca in statutul asoc de prop este mentionat si modul de percepere al penalitatilor (0.2% / zi) dar totusi in adunarea generala nu exista vreun proces verbal prin care s-a hotarat aplicarea acestor penalitati ; eu mai sunt obligat sa le platesc? cineva de la primaria sector 6 spunea ca daca nu sunt votate anual in adunarea generala nu se iau in seama aceste penalitati. nu mi-a spus si in ce lege sau ordonanta sa ma uit sa vad treaba asta. daca stiti va rog sa imi raspundeti

revin si completez la ce am spus mai devreme ... in 2006 am avut un proces in care mi se cereau penalitati de xxx lei , iar judecatorul desi a vazut statutul asoc de prop unde scrie ca este de maximum 0.2 % / zi el tot le-a cerut celor de la bloc sa aduca o hotarare a adun gen cum ca s-ar fi votat aplicarea acestor penalitati si astfel in 2006 in hotararea definitiva pe care o am scrie clar ca :''neexistand un fond al penalitatilor aprobat in adun gen nu se vor percepe penalitati la restante''. pana la urma a gresit acel judecator sau asa se procedeaza corect ?
am inteles ca in statutul asociatiei de proprietari se specifica ca penalitatile sunt de 0.2 % pe zi. dar in instanta ca aceste penalitati sa poata fi luate in seama ele trebuiesc aprobate anual in adunarea generala a asoc de prop semnata si stampilata pe proces verbal. Deci intrebarea este daca in statul scrie despre penalitati dar totusi nu exista vreun proces verbal cum ca s-ar aplica aceste penalitati, instanta le va lua in seama ?
Răspuns la discuția fond de reparatii
buna ziua, fondul de rulment este facultativ inteleg ! eu am platit pana acum 345 lei. iar fondul de reparatii este obligatoriu ,iar la acest fond am dat pana acum 615 lei. intrebarea mea este : banii pentru fond reparatii si pt fond rulment trebuiesc depusi separat in banca? adica sa se stie ca este cont pt reparatii si cont rulment ? intreb fiindca la mine in bloc s-a descoperit ca in banca nu mai exista niciun ban si acum suntem plini de datorii desi suntem 65 de apartamente si restantele la 65 de apartamente se ridica la 10000 lei. daca calculati simplu fond rulment 345 x 65 = 22425 lei si fond reparatii 615 x 65 = 39975 lei asta daca f de reparatii se plateste pe apartament si nu pe persoana. banii acestia nu mai exista si reparatii in bloc pe facturi in ultimi 10 ani sunt in valoare de maximum 5000 lei. acum vreau sa fac o plangere penala sau un denunt fiindca administratora a recunoscut ca nu mai sunt banii si ca este vina ei dar eu vreau sa raspunda penal. noul presedinte si cenzorul sunt mana in mana cu ea asa ca trebuie sa fac totul de unul singur si vreau sa stiu despre aceste fonduri daca trebuiau depuse separat si daca trebuie sa existe procese verbala cu cat s-a stabilit ca suma pe an pt f rulment si f reparatii sa stiu ce acte cer. SI FOARTE IMPORTANT fondul de penalitati se trece in cont separat ? daca penalitati se iau doar la anumite persoane din bloc si nu la toti pot cere despagubiri pentru discriminare ? vb foarte serios mie mi s-au incasat penalitati dar altora nu desi aveau datorii si erau trecuti la avizier cand au achitat au platit pe chitanta fara sa mai dea si penalitati si vb de datorii de mai mult de 6 luni, am dovezi pt asta.
pentru efg in penal nu stiu cat se poate castiga, de civil nici nu se pune problema. toti care aveti acea nenorocita ''cerere de emitere card'' nu contract de imprumut... trebuie sa va uitati atent pe acte , adica ei cand te executa vin cu niste acte FALSIFICATE. voi atunci ati semnat o foaie (pagina fata/pagina verso) atat si pe prima pagina scrie cerer de emitere card unde aveti dvs 3 semnaturi si o semnatura a reprezentantului altex si o semnatura a persoanei de contact pe care ati indicato. pe verso scrie cu caractere indescifrabile toate conditiile acelui card dar nu exista nicaieri pe verso semnatura dvs si nic a altcuiva. asadar voi ati luat la cunostinata doar ce ati semnat nu si ce este pe spate(fiindca pe spate putea fi foarte bine si o reclama). iar oamenii astia de la efg aduc in instanta niste foi pe care scrie ''conditii generale pt emiterea si folosirea cardului '' , aceste foi sunt marite si au semnatura dvs pe toate paginile... va asigur ca nu este semnatura dvs si este doar un simplu fals chiar un fals nu foarte bine realizat. cereti in proces sa aduca ORIGINALUL finndca ce aduc ei sunt xeroxuri pe care scrie conform cu originalul si chiar si un copil de 5 ani care are imprimanta le poate falsifica. va asigur ca ati semnat la achizitionarea produselor doar o foaie nu un contract cu 5-6 pagini. eu deja am luat legatura cu un fost angajat al efg si mi-a spus exact cum se fac falsurile . NU UITATI : cereti in instanta ORIGINALUL si cereti expertiza grafologica, se va vedea clar falsul. Pentru a face un fals cu 5-6 pagini va trebui sa foloseasca stampila din 2006 sau de cand ati cumparat produsul si trebuie facuta semnatura cu un pix sau stilou ceea ce inseamna ca va trebuie sa le faca un om de mana, nu mai merg plastografiate... PENAL scrie pe ei. eu acum sunt executat si i-am indicat instantei falsul , astept sa vad daca se ia vreo masura sau se fac ca nu vad. traim in Romania si absolut toti oamenii care lucreaza pt stat sunt CORUPTI sau INCAPABILI. sa isi aleaga ei termenul.
pana acum la semnaturile celor din anexa care se spune ca au votat si au fost de acord cu procesul verbal apar 2 persoane P.I. si N.F. care sunt trecuti la acelasi apartament, trebuie sa vad deocamdata de ce sunt cei doi trecuti la acelasi apartament ,oricum stiu sigur ca nu sunt rude N.F. chiar locuieste acolo si acum dar P.I. inca nu stiu cine este. am sa astept sa raspunda presedintele .
si daca in martie 2006 am avut un proces in care presedintele blocului a declarat ca nu exista acel proces verbal (am sentinta in care scrie asta) iar acum in 2014 a aparut cu un proces verbal facut in aprilie 2005 , acel proces verbal devine valabil chiar daca toata lumea stie ca este antedatat un act falsificat fiindca in 2006 nu exista. eu nu pot face nimic in situatia asta ? cum dovedesc ca este fals daca acel proces nu a fost depus nicaieri si nu exista o arhiva ?