avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate elion

Activitate elion

Discuție SUCCESIUNE
BUNA ZIUA,
Am dezbatut o succesiune de pe urma bunicilor ( eu fiind nepoata de fiica decedata), mentionez ca am o sora iar pe certificatul de mostenitor suntem trecute amandoua cu cote egale, cum trebuie sa procedam legale ca partea ce-i revine sorei mele sa mi-o cedeze mie.Mentionez ca ea este de acord cu aceasta tranzactie.
Va multumesc
Discuție MOSTENIRE
Buna ziua,
Ce se poate face daca copiii unchiului meu nu vor sa vina la notariat sa dezbatem mostenirea de pe urma bunicilor.
Cum trebuie procedat
Discuție Raspuns cerere
Am depus o cerere in data 19.02.2015 la Primarie sa-mi de-a Istoricul de rol de pe urma bunicilor, insa fara nici un rezultat ma tot amana, unde ma pot adresa sa le fac o plangere .
Discuție succesiune
Am de dezbatut o succesiune de pe urma bunicilor,mi s-a respins dosarul la judecatorie pe motiv ca nu am certificat fiscal pentru casa si teren constructii (mentionez ca am cerut la primarie istoricul de rol si situatia juridica a terenurilor aflate in posesia bunicilor aceast nu mi-a raspuns la solicitare).Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat s-au ce trebuie sa fac sa pot dezbate aceasta succesiune.
Subiect: credit

Buna ziua,
ma confruct cu o situatie dificila, am facut un credit la BCR si am ramas fara servici si eu si sotul meu,nemaputand sa platesc ratele la banca, aceasta fara o notificare a predat contractul meu de credit unei terte persoane (asa zia firma de recuperare KRUK) aceasta m-a somat cu executarea. (mentionez ca am factu prostia de a incepe sa achit la aceasta firma lunar conf. unui grafic preambul lunar cate 150 ron.Mentionez ca nu am semnat nimic cu aceasta firma ma tot someaza sa ma prezint pentru conciliere ambiala.Intrebarea mea este BCR a procedat corect fara sa ma
Buna ziua,
ma confruct cu o situatie dificila, am facut un credit la BCR si am ramas fara servici si eu si sotul meu,nemaputand sa platesc ratele la banca, aceasta fara o notificare a predat contractul meu de credit unei terte persoane (asa zia firma de recuperare KRUK) aceasta m-a somat cu executarea. (mentionez ca am factu prostia de a incepe sa achit la aceasta firma lunar conf. unui grafic preambul lunar cate 150 ron.Mentionez ca nu am semnat nimic cu aceasta firma ma tot someaza sa ma prezint pentru conciliere ambiala.Intrebarea mea este BCR a procedat corect fara sa ma notifice.
Discuție succsesiune
Buna ziua,
Am depus la judecatoria Targoviste un dosar pt. a dezbate mostenirea de pe urma bunicilor ( mentionez ca mama a decedat iar eu sunt mostenitoare),am facut toate demersurile prin mediere insa aceastea fara rezultat din partea unor veri care nu au venit, de aceea am recurs la tribunal.Mi s-a cerut toate actele, unele nu am putut sa le obtin de la Primarie intracat acestia dupa moartea bunici acestia au scoasa de pe rol si nu a vrut sa-mi de-a certificat fiscal cu casa si terenul intrucat nu mai exista inregistrata.(unchiul meu pana sa moara a facut acte de vanzare la unul din copiii fara a dezbate succesiunea de pe urma bunicilor si de accea nu mai exista rol) Tribunalul Targoviaste mi-a respuns cererea pe motiv ca este "infoma" ,pt. cu nu am putut depune certificatul fiscal pt. casa intrucat acestea nu mai exista. Ce se poate face impotriva primariei.
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Cum pot sa beneficieze copiii mei de mostenirea de pe urma bunicilor, mentionez ca eu am divortat de sotul meu, acesta a decedat, iar buncii din partea sotului nu vor sa primeasca nepoatele pe la ei, deoarece au intervenit persoane care i-a zapacit de cap asa zisi "pocaiti", acestia au spus ca le-a dat casa lor.Vreau sa stiu daca dupa decesul lor as putea ataca acel act.
Cu multumiri
Răspuns la discuția uzufruct
elion a scris:

Buna ziua,
As vrea sa stiu dupa cat timp se poate beneficia de uzufruct, si care sunt conditiile de a beneficia de el.
Cu multumiri.


Mostenirea dupa bunicii nu s-a dez batutu iar in casa bunicilor a locuit dupa moartea unchiului a locuit sotia acestuia cu acordul celorlalti mostenitori pana la decesul acesteia cu obligatia de a-si plati utilitatile( mentionez casa unde a locuit unchiul si sotia acestuia a fost vanduta cu clauze unuia dintre copiii) acum unul dintre copii unchiului dupa moartea mamei lui care a locuit in casa bunicilor se opune succesiuni spunand ca are dreptul de uzufruct.Mantionez ca nu el a platiti utilitatile ci mam lui pana la decesul in anul 2013.Restul mostenitorilor au deschis succesiunea pentru bunicii acesta nu se prezinta spunand ca isi pune avocat si o sa ceara despagubiri nu stim pt. ce.
Va rog sa ma lamuriti cum puteam sa rezolvam aceasta situatie.
Discuție uzufruct
Buna ziua,
As vrea sa stiu dupa cat timp se poate beneficia de uzufruct, si care sunt conditiile de a beneficia de el.
Cu multumiri.