avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Luiza80

Activitate Luiza80

Răspuns la discuția Clasificare mijloace fixe
Multumesc frumos !
Buna ziua,
va rog frumos spuneti-mi unde sa inacadrez in catalogul clasificarii mijloacelor fixe, urmatoarele:
-rucsac foto
-filtru de polarizare circulara
-suport camera video
-acumulator canon
Buna ziua,


Va rog sa-mi spuneti de unde pot ridica stagiu de cotizare pentru somaj. Am lucrat in jud Gorj si Ilfov. Le pot ridica de la aceeasi institutie . Acum am domiciliul in jud Ilfov.

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Revin cu cateva intrebari in legatura cu incetarea concediului de crestere copil .
Eu trebuie sa-mi reiau activitatea pe 26,02,2016, copilul implineste 2 ani pe 25,02,2016..Firma la care lucram este in insolventa si mi-au zis sa fac o cerere de incetare concediu crestere copil cu data de 25.02.2016 si apoi ma tin in preaviz 15 zile dupa care imi inchid contractul de munca.
Intrebarile mele sunt:
1) este legal sa ma tina in preaviz tinand cont ca este in insolventa si firma practic nu mai are activitate?
2) Este platit preavizul?
3) Cu ce litera trb sa-mi incheie contractul pt a putea beneficia de somaj?

Multumesc frumos!
Discuție somaj
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti in cat timp de la terminarea concediului de crestere copil , trebuie bagate actele pt somaj. Am o prietena care nu mai beneficiaza de concediu crestere copil de 9 luni, poate sa mai bage actele pt somaj? A lucrat 11 ani inainte de a intra in CCC.

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Dividente
Luiza80 a scris:

Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.



Buna seara!
Va rog frumos, puteti sa ma ajutati in legatura cu problema mamei mele!
Mentionez ca nu a depus nicio declaratie !
Răspuns la discuția Dividente
Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.
Discuție Dividente
Buna ziua,

Mama mea a avut cateva dividente la SIF Oltenia( foarte putine, in jur de 60).In anul 2012 a trebuit sa plateasca la fisc suma de 580 lei pt ele pt ca figura cu venit . In 2013 le-a vandut si valoarea lor a fost in jur de 40 lei, insa acum iar trebuie sa plateasca la fisc aceeasi suma .Va rog frumos sa-mi spuneti , daca este legal, sa plateasca o suma atat de mare la fisc in cazul in care , ea a incasat in jur de 40 de lei.

Va multumesc frumos!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, cum s-a calculat indemnizatia pentru cei 2 copii , pentru ca am primit suma de 2680 lei pe 15.05.2014. Pentru primul copil trebuia sa iau 1400( indemnizatia + aloc.), implineste 2 ani pe 3 iunie, iar al doilea s-a nascut pe 25.02.2014 si dupa calculele mele trb sa primesc alta suma ( suplim, de 600 lei + aloc.200 lei pt lunile martie si aprilie, nu stiu daca pe februarie trb sa primesc ceva ).

Multumesc frumos!
Va multumesc frumos!