avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate pistritudv

Activitate pistritudv

Răspuns la discuția Am fost accidentat si nu am RCA
nu se poate face. Trebuia mers in 24h de la producerea accidentului la sectia de politie cu inculpatul si ti se dadea atuncea aviz de reparatie si asigurarea celui care te-a lovit. Tu riscai ori avertisment ori o mica amenda si oricum te scoteai ...
asa risti sa nu faci nimic si sa ramai doar cu paguba... bafta
multumesc pentru raspuns.
As dori sa aflam unde putem citi concret care sunt drepturile si obligatiile noastre daca incheiem un contract de munca (angajam) cu o persoana aflata in somaj.
Suntem o asociatie de oroprietari si dorim sa angajam un administrator de bloc.

Persoana selectata ptr angajare are 60 ani si se afla in momentul de fata in somaj.

Intrebare

Poate asociatia de proprietari beneficia de anumite facilitati fiscale in conditiile in care angajeaza cu contract de munca un somer trecut de 50 ani?


Cui trebuie sa ne adresam ptr indrumare?
Proprietarul apartamentului in care locuiesc de 5 ani in baza unui contract de comodat,a primit somatie de predare a acestui imobil catre cel care i-a cumparat casa la licitatie.
Pe somatie nu apare numele meu si al celorlalti membri ai familiei mele, care locuim in prezent in aceasta casa.

Ordinul de evacuare al casei expira peste 3 zile.

Intrebare

1 Voi fi evacuat cu familia peste 3 zile cand va veni executorul ptr a preda casa adjudecatarului?

2 Exista vreo procedura legala prin care sa solicit emiterea unei somatii de evacuare si pe numele meu , ca si chirias ?

3 Se poate pune adjudecatarul in posesie imediat, desi eu, ca si chirias nu am fost anuntat sa parasesc casa?

4 Se poate amana punerea in posesie a adjudecatarului ca sa se dea si chiriasului posibilitatea sa paraseasca casa decent, fara forta publica?



Răspuns la discuția Dreptul chiriasului
Este posibil la inchirierea unei case sa se faca un contract notarial de inchiriere cu proprietarul,in care sa stipuleze exact bunurile care exista in casa la momentul inchirierii,toate fiind bunurile proprietarului?
Am nevoie daca iau o casa complet nemobilata, sa stiu legal cum ma pot apara de abuzurile proprietarilor care iti retin mobila si te da si afara cu japca cand li se nazare!

Cum ma pot proteja legal de aceste specimene? E tot mai intalnita aceasta practica in Bucuresti de catre diversi proprietari, desi le-ai platit chiria si darile la zi.

Am observat ca multi REFUZA sa inregistreze contractul la financiar sau sa faca un contract de comodat

Eventual de stipulat in contractul notarial si ce bani i-am dat si garantia, asta ca sa nu se intample ca mai sus sa nu mai recunoasca ca a primit o luna garantie

Cum ma pot proteja de abuzurile unui proprietar de a ma scoate afara din casa, daca el refuza sa inregistreze contractul de inchiriere la administratia financiara?
Răspuns la discuția Este abuz sau nu?
se poate face o plangere penala impotriva executorului judecatoresc sau macar sa il dea in judecata civil in contencios administrativ pe executor? Care varianta este mai buna
Ma refer ptr faptul ca acel executor a blocat si contul, iar pe de alta parte isi ia direct banii de la angajator. Multumesc
Mi se pare a fi abuz din partea executorului
Sunt in negociere cu proprietarul ptr inchirierea unui apartament.

Proprietarul se afla in proces de divort .Casa pe care o inchriez este proprietatea ambilor soti. Contractul de inchiriere va fi semnat doar de catre sot, cei doi soti fiind cu domicilii separate.

Intrebari

- Este suficienta semnatura unui singur proprietar pe contractul de inchiriere ?
- Contractul de inchiriere poate fi denuntat de catre sotia cu care se afla in divort?
- Pot exista si alte riscuri privind aceasta modalitate de inchiriere?


Suntem un SRL mic care are sediul social si isi desfasoara activitatea intr-o casa proprietate privata pe baza unui contract de comodat aflat in vigoare pana in martie 2015.

Casa a fost vanduta la licitatie.Adjudecatarul ne cere sa evacuam locatia.

Precizez ca functionam in aceasta locatie de la infiintarea societatii in 2009.

Contractul de comodat nu a fost intabulat sau inscris in cartea funciara.

Intrebare

Ce sanse sunt sa ramanem in aceasta locatie pana la expirarea contractului de comodat?