avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate gygycuta2

Activitate gygycuta2

Discuție furt calificat
doi tineri au furat oglinzi de masini noaptea.
le a smuls cel de 15 ani si7 luni
cel de 19 ani cu dosare la activ l a pus pe cel de 15 ani si 7 luni sa le rupa zicandu i ca are forta mai mare el
s- a stabilit prejudiciul
cel de 19 ani si cu parintii lui nu platesc
este ok sa plateasca parintii minorului de 15 ani toata suma?
cat de mult conteaza daca se acopera prejudiciul acum in faza de cercet,urmarire penala?
ce se intampla daca parintii minorului nu platesc prejudiciul?
multumesc
cum gasesc si eu proiectul de modificare a legii referitoare la violenta in familie?
inteleg ca a fost votat si a trecut si de camera deputatilor pe 28 februarie 2012.
urmeaza sa promulge presed legea si apoi sa fie public in monitorul oficial
se poate intampla ca sa fim tert poprit in urma unei validari a popririi in instanta
o persoana a facut o cerere de credit in 2008 cand era angajata unei soc si a obtinut suma de 4000lei.
in 2011 a fost ang ca necalif la o alta soc timp de 2 luni(mai-iul2011) dupa care a plecat.
pe baza cererii de contract credit s-a obtinut incuviintarea exec silite a titlului exec reprez de contr de credit.
pe baza hot judecatoriei s-a dispus poprirea veniturilor ale persoanei printr o adresa facuta firmei care a avut o ang in vara lu 2011.
ce raspuns sa fac eu ca reprezentant al firmei care a avut ca angajata persoana respectiva timp de 2 luni asta vara?
poprirea e facuta in 17 ianuarie 2012.
multumesc
am construit o casa iar pe calea de acces platesc chirie
o sa am probleme la intabularea dreptului de proprietate asupra casei?
cum se poate intabula si dreptul de proprietate asupra caii de acces?
trebuie sa aiba acelasi nr cadastral?
ma poate ajuta notarul in sensul acesta sau trebuie personal sa ma ocup de intabulare?
Răspuns la discuția Cerere de recuzare expert
daca cererea de recuzare a fost respinsa ce e de facut in continuare?
desi nu a venit in sala ,expertul,facand si o cerere prin care spune ca e de acord cu numirea altui expert in cauza el nu a fost recuzat.....
se mai poate face ceva?
Răspuns la discuția garantie anulata telefon mobil
domnul avocat
constatarea urmelor de lichid nu s a facut in prezenta mea.
nu e de ajuns?
nu am fost convocat la nicio expertiza.din punctul meu de vedere l au desfacut in serviceul lor si au constatat ceva................nush
normal,eu facand actiunea ,trebuie sa vin cu probe si sa mi sustin cererea
aici va ceream un sfat
cand l am dus in magazin l a desfacut si nu era nimic,i am dat factura de achizitionare si certificatul de garantie si a fost trimis la service urmand sa ma contacteze si sa mi spuna ce mi au spus
buna ziua!
ma puteti ajuta in intocmirea unei actiuni prin care reclam faptul ca mi a fost anulata garantia telefonului mobil achizitionat pe 13.01.2012 pe motivul ca au fost gasite urme de lichid?
eu am fost instiintat telefonic ca garantia s a anulat pentru urme de lichid.
in certificatul de garantie scrie intr- adevar ca se anuleaza garantia dar de ce nu am fost chemat sa mi arate lichidul......
mi s a spus tot telefonic ca ma costa reparatia daca vreau 220 ron ,daca nu mi l returneaza asa.
telefonul a fost achizitionat la prelungire de abonament pe inca doi ani si inca 100 ron
la ce actiune sa apelez?cum sa timbrez si daca am sanse.....multumesc
sub ce forma se acorda suventiile asociatiilor?(pentru caldura)
care e rolul primariilor in acest caz?daca au un rol......
executorul poate popri contul asociatiilor?al primariei?
este nevoie de titlu executoriu sau executorul o poate face singur?

Răspuns la discuția Competenta materiala
actiunea e introdusa in decembrie 2011....deci e clar