avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate georgiaaa

Activitate georgiaaa

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a muta un detinut la alt penitenciar. Sotul meu a fot trimis la un penitenciar din tara , departe de Bucuresti, si vreau sa fac cerere de ANP sa il transfere la unul din Focsani, dar eu am domiciliul in Bucuresti. Ce trebuie sa fac , pentru a fi aprobata cererea?? Va multumesc!
Buna ziua, imi puteti spune va rog, la cat timp dupa eliberarea conditionata, se poate parasi tara? Va multumesc!
Discuție Talharie
Buna ziua, telefonul mi-a fost furat pe strada din mana, am fost la politie sa depun plangere, intre timp in aceeasi zi , cel care mi l-a furat mi -a contactat parintii si mi l-a adus inapoi. Eu am sunat la politie sa anunt ca mi-a adus telefonul, si nu le-a venit sa creada asa ceva, si m-au intrebat daca vreau sa fac testul poligraf, si am zis ca sunt de acord.Mi s-a facut mila de omu ala, si nu am vrut sa le spun cine era. el a venit la locul meu de munca unde sunt camere. Cei de la politie au cerut camerele si il vor vedea . Eu nu vreau sa ma mai implic . Le-am spus politistilor ca nu ma mai intereseaza si ca nu vreau sa il bag pe om la puscarie, dar ei mi-au spus ca trebuie sa rezolve dosarul. Ce e de facut???Pot sa imi schimb declaratia?Sa retrag plangerea?? Ma pot acuza de declaratie mincinoasa, ceva??? Va rog sa imi rasp urgent ca trebuie sa ma duc la sectie sa vad ce pot rezolva. Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu dupa cat timp poate obtine permisul de conducere o persoana eliberata conditionat.?Multumesc
Răspuns la discuția Recurs in casatie
Dar va putea putea schimba in mai bine situatia celorlalti?
Buna ziua, intr-un dosar in care sunt implicate 3 pers , unul (recurent inculpat)a facut recurs in casatie fara sa implice si celelalte 2 pers (intimat inculpat). De ce acum la instanta se cere si prezenta celorlalti 2?Se poate intampla ceva celorlalti?
Buna ziua , as vrea sa stiu care sunt sanctiunile pentru folosirea telefonului mobil in penitenciar. Multumesc
Buna ziua, am auzit cum ca exista un proiect privind modificare codului penal. Stie cineva despre ce e vorba?Va multumesc
Buna ziua, am o nelamurire, va rog sa ma ajutati. Vreau sa ma casatoresc cu iubitul meu , el si-a facut analizele in penitenciar, urmeaza sa mi le fac si eu. II elibereaza de acolo certificatul prenuptial? Sau trebuie sa imi dea mie analizele lui si ma duc eu la medicul de familie?
Răspuns la discuția eliberare conditionata
Va multumesc frumos de raspuns. Dar avocatul nu poate interveni pentru a grabi intrarea in comisie nu?