avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_1980

Activitate Maria_1980

Buna ziua,

As dori sa stiu in cat timp de la o decizie a inaltei curti se emite mandatul european de arestare? Daca au trecut 2 ani de la decizia finala si persoana in cauza este data doar in urmarire nationala, exista posibilitatea sa nu se dea si international? Iar atunci cand este data, apare pe site-ul interpolului sau al politiei romane, sau care este varianta prin care se poate afla?

Va multumesc
Discuție CEDO, etape
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt etapele prin care se poate face o plangere la CEDO si in cat timp se solutioneaza acestea?

Va multumesc
Discuție Revizuire dosar
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt sansele ca in urma unei revizuiri de dosar, sa se primeasca o pedeapsa cu suspendare in loc de executare? Pedeapsa data a fost de 2 ani si 7 luni pt inselaciune.
Va multumesc
Răspuns la discuția Mandatul european
Si care poate fi motivul pentru care nu s-a emis de un an si jumatate de la sentinta definitiva? Exista un termen anume cand se emite sau cand vor ei, in doua luni sau in 2 ani?
Multumesc
Buna seara,

As dori sa stiu cum se poate afla daca cineva a primit mandat European de arestare? Persoana in cauza a fost condamnata acum un an si se afla pe alt continent, as dori sa stiu daca este pe alt continent se mai emite mandat European? Sau cum functioneaza lucrurile? Deoarece nu apare nici pe site-ul politiei si nici pe site-ul de la Interpol. Care sunt pasii prin care se deruleaza urmarirea si care ar putea fi cauza pentru care de mai bine de un an nu este cautata?
Va multumesc!
Discuție Cai de atac
Buna seara,

Care ar fi caile de atac la o sentinta definitiva de la ICCJ de inchisoare cu executare de sub 3 ani, pentru o persoana fara antecedente penale?

Va multumesc
Buna seara,

As dori sa stiu daca este posibil sa anulez sub vreo forma cererea de suspendare a pedepsei cu executare pe care avocatul a depus-o si pentru care s-a dat deja un termen. Sora mea doreste sa ii angajez alt avocat si ar avea nevoie de timp pentru a redepune o astfel de cerere, in cazul in care se poate anula aceasta.
Va multumesc
Adica este posibila suspendarea pedepsei?
Discuție Avocati
Buna seara,

As dori sa va rog sa imi comunicati numele unor avocati foarte buni, cei mai buni indiferent de costuri, in materie de penal.
Va multumesc!
Buna seara,

As dori sa stiu ce sanse poate sa aiba o cerere de suspendare a unei pedepse de 2 ani si 8 luni cu executare, data de ICJC, deoarece avocatul surorii mele crede mai mult in aceasta varianta decat in cea a revizuirii dosarului, in ideea de a primi o pedeapsa cu suspendare. Pedeapsa data a fost pentru inselaciune.
De asemenea avocatul a cerut o declaratie notariala prin care inculpata declara ca este de acord sa presteze munca in folosul comunitatii.
As dori sa stiu care sunt sansele dupa parerea dumneavoastra si ce alte cai de atat a unei hotarari definitive mai puteti sugera. Mentionez ca sora mea nu se afla in arest, deoarece locuieste in afara Europei si nu a dorit sa vina sa se predea.