avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate lenusica

Activitate lenusica

Va multumesc pentru raspuns,dar as dori ,daca se poate, ceva argumentat cu documente oficiale,vreo lege,ceva care sa-mi sustina atitudinea.Altfel ,voi fi catalogata ca o persoana rauvoitoare(in termeni decenti)cum am vazut pe acest forum.
Buna ziua.
Un vecin si-a scos din locuinta proprietate,acele structuri prin care se efectueaza ventilatia blocului.Am mers si i-am spus ca nu este legal ce face si a fost foarte violent ,verbal.
Va rog sa-mi spuneti ce se poate face de catre Asociatie pentru a stopa acest fenomen.Fiecare este proprietar la el in casa ,dar aceste structuri ,chiar daca nu sunt pereti de rezistenta ,au fost puse de catre constructori cu un scop precis.
Multumesc
Va multumesc pentru lamuriri,d-na Elenazan
Pe luna trecuta am o situatie deosebita:jumatate de luna femeia de serviciu a avut contract de munca si jumatate de luna a lucrat cu conventie civila.Problema este ca nu pot sa transmit declaratia 112 fractionata,nu-mi permite sistemul.Ce pot face sa nu am probleme la secttia financiara ?
Multumesc
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu distribuirea taxelor pe salarii ce revin asociatiei.
Se calculeaza pe persoana sau pe cota indiviza?M-am blocat! :((
Multumesc
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu acest subiect delicat:s-a publicat legea privind scoaterea copiilor sub 3 ani de la cheltuielile de intretinere?Daca da,ce numar are si in ce monitor a fost publicata?
Va multumesc.
Va multumesc pt raspuns.Daca asa gandeam nu apelam la un sfat avizat,dar nu pot trece de opiniile celor care doresc doar avantaje din constituirea asociatiei.
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati sa rezolv problema infiintarii asociatiei de proprietari la blocul unde sunt administrator.Desi la sedinta generala unde s-a discutat infiintarea asociatiei de proprietari,78 din cei 110 proprietari au fost de acord ,dupa aceea au aparut cativa cetateni care incearca sa-i deturneze si pe cei care au fost de acord.Intrebarea pe care o pun este invariabil aceeasi:ce beneficii avem daca devenim asociatie de proprietari ;cine ne impune infiintarea si cand este temenul limita la care legea spune sa functionam ca si asociatie e proprietari.Legea 230 nu este satisfacatoare ptr aceste persoane,si tot mai multi incep sa se retraga.Conform legii,asociatia ar avea mai multi bani de platit pentru personalul angajat .Beneficii nu vad si in aceste conditii ,ce-mi ramane ee facut????
Buna ziua.Aveti perfecta dreptate ca furnizorii de AR si AC, respectiv APA NOVA si RADET isi rad in barba de vesnicele probleme pe care le au Asociatiile de blocuri privind pierderile de apa si modul lor de repartizare pentru ca in final dansii(furnizorii)sa-si primeasca in conturi valoarea integrala a facturilor,fara sa miste un deget si fara nici o durere de cap.Sustin parerea dv privind incheierea de contracte individuale ,caci se poate foarte bine incheia acest tip de contracte.Acele apometre mai performante,eventual cu radiocitire,ar elimina TOATE problemele privind consumul de apa,chiar si pierderile.Chiar daca colectarea banilor va reveni in continuare asociatiei ,eventual pe o factura colectiva detaliata,se vor elimina mai multe probleme,dintre care cea mai importanta ,din punctul meu de vedere,ar fi cea a pierderilor de apa .Ceasul de la bransament si ceasurile din apartamente fiind proprietatea furnizorilor,cel putin teoretic ar trebui sa inregistreze in final aceeasi cantitate de apa consumata.Daca cineva are putere sa influenteze forurile de decizie in vederea incheierii de contracte individule ptr consumul de apa, ar fi o mare realizare !!
Buna dimineata.A mai trecut o noapte alba,in care ma straduiesc sa inteleg sit de activ-pasiv.
Inteleg ca in lista de cheltuieli sunt trecute penalizarile calculate locatarilor pentru intarzieri la plata si face parte din activ Atunci de ce mai figureaza si pe rubrica de pasiv?(asa mi-a predat-o Fostul adm) .Va rog sa ma ajutati sa inteleg logica acestei situatii (activ-pasiv)Multumesc