avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Activitate dropia

Activitate dropia

sunt angajata de trei luni la o firma privata,cu contract de 4 ore desi programul de lucru este de la 08 la 18 cu pauze cumulate de 1 ora. Intrebarea mea este urmatoarea:
pana la data de 05 iunie am lucrat la o alta firma avand o perioada de concediu medical de 183 de zile.
In aceste conditii,mai pot beneficia de concediu medical,avand in vedere faptul ca detin acte ca sunt declarata cu 2 boli profesionale de la vechiul loc de munca?
Daca da,care este perioada de concediu medical care poate sa-mi fie acordata?
Discuție pensionare
Buna ziua,
Sunt din Slatina,Olt,si am vazut ca este o lege data la promulgare pentru toti locuitorii acestui oras,care au locuit minim 30 de ani in oras.
Intrebarea mea este urmatoarea:Daca am lucrat efectiv in societati in care am recuscuta grupa 1 de munca,respectiv 17 ani de grupa,data pensionarii mele fiind 2018- februarie,pot beneficia de aceasta lege imediat dupa data publicarii in monitorul oficial?
Buna ziua
As dori sa intreb daca perioada de preaviz se poate intrerupe cu zilele de concediu de odihna aferente acestui an?
MULTUMESC!
Răspuns la discuția neplata concediului medical
As mai avea o intrebare
M-am interesat si am fost informata ca societatea si-a mutat sediul la snagov si trebuie sa ma adresez celor din ilfov,si totodata avand concediile medicale pe boala profesionala,acestea sunt platite de casa de pensii nu de casa de asigurari de santate
In acest caz,pot intenta proces aici la slatina impotriva angajatorului?

Răspuns la discuția neplata concediului medical
MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNSURI!
BUNA ZIUA
As dori sa va adresez urmatoarea intrebare:
In luna ianuarie,mi-am depus demisia de la societatea in care am lucrat peste 33 de ani,avand un termen de preaviz de 5 zile,urmand ca din data de 1 februarie sa-mi inceteze contractul de munca.
Pe data de 31 ianuarie,am intrerupt perioada de preaviz ,fiind nevoita sa ma internez in spital datorita problemelor de sanatate,avand boala profesionala.Am depus concediile medicale cu toate vizele aferente la societate dar acestia pana la data cand va scriu nu mi-au platit niciun concediu medical,decat cel de pe luna ianuarie in care am avut 1 zi de concediu medical.
Conform CCM ZIUA DE LICHIDARE ESTE 15 ALE FIECAREI LUNI DECI EU PANA LA ACEASTA DATA NU AM PRIMIT NICIUN LEU IN CONT PE ACESTE CONCEDII MEDICALE.
Care ar fi modalitatea legala de recuperare a acestor sume de bani?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Pensionarea
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Pensionarea
Buna ziua!
sunt nascuta la data de 30.01.1964,lucrez la o intreprindere care pana in 2001 a fost incadrata in grupa 1 de munca,iar apoi pana in 2005 decembrie a fost grupa a doua.
Concret,pentru a putea intelege situatia mai bine va dau toate datele:
Sunt angajata de la data de 06 dec.1983 la o societate,si pana la 01 aprilie 2001 am beneficiat de gr.a1-a
Din 2001 pana la 31 dec.2005 am fost incadrata la grupa a-2-a,dupa aceasta data, desi lucrez si momentan tot acolo nu s-a mai beneficiat de grupa.
deci as avea stagiu de cotizatie pana acum 31 ani si6 luni.
La un calcul anterior dupa vechea lege am inteles ca asa cum arata anexa 5 din tabelul cu varstele de pensionare,in conditiile aratate mai sus puteam sa beneficiez de pensie la varsta de 54 de ani si 1 luna adica in februarie 2018
Intrebarea mea este,daca in baza promulgarii noi legi de pensionare mai beneficiez si de scaderea gr. a 2-a si pot sa ma pensionez mai repede?


Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema:parintii mei prin anul 2010 sau chiar mai devreme nu stiu exact data,au facut un contract cu clauza de intretinere pentru fiul meu,incheind la notar acel act.
In act se spefica ca fiul meu are obligatia de intretinere a bunicilor,atat cat ei sunt in viata ,dar si sa le respecte obiceiurile crestinesti dupa moartea lor,fiind specificat in mod expres faptul ca numai dupa moartea lor poate sa ramana proprietarul legal al imobilului si terenului aferent
o copie a acelui act a ajuns si la primarie si de atunci parintii mei au fost scosi de la toate cheltuielile,ei fiind trecuti de varsta de 75 de ani,si a fost trecut pe rol fiul meu.INTREBAREA MEA ESTE URMATOAREA:PRIMARIA A PROCEDAT LEGAL LA SCOATEREA PARINTILOR MEI DIN DREPTURI,DACA EI AU TRAIT AMANDOI LA MOMENTUL INCHEIERII ACTULUI,ULTERIOR TATAL MEU A DIVORTAT DE MAMA MEA SI IN 2012 A DECEDAT,MAICAMEA NEAVAND NICIO PENSIE DUPA URMA TATALUI SI NICI EA DESI ARE 77 DE ANI NU BENEFICIAZA DE NICIO PENSIE DECAT UN AJUTOR DE HANDICAP DE 272 DE LEI,FIIND O PERSOANA CU HANDICAP BENEFICIA DE ANUMITE FACILITATI DE LA PRIMARIE,CUM AR FII SA FIE SCUTITA DE PLATA IMPOZITULUI SAU ALTE AJUTOARE CARE SE MAI DAU DE LA PRIMARIE(AJUTOARE PENTRU COMBUSTIBIL)
Va multumesc anticipat si astept un raspuns concludent!
BUNA SEARA
As dori sa adresez o intrebarea:Lucrez intr-o intreprindere privata din anul1983 si pana in prezent,si anul trecut am fost declarata cu 2 boli profesionale.As vrea sa mentionez ca nu sunt numai eu in aceasta situatie,aproximatin 50-60%,daca nu mai bine din colegii mei au fost declarati sau sunt in curs de declarare cu boala profesionala,am facut dosarele medicale pentru anul in curs si pe dosare s-a scris apt conditionat cu respectarea evitarii anumitor conditii de munca,conditii pe care angajatorul nu le poate oferii,deoarece in fabrica nu exista alte conditii,adica tot ce avem noi ca si contraindicatii,exact asta se face in procesul de productie.
In aceste conditii,conducerea fabricii a stabilit ca toti cei care avem pe dosarul medical -APT CONDITIONAT- sa fim disponibilizati in cursul lunii martie.
Intrebarea mea este,daca am lucrat peste 30 de ani in acea fabrica,ne-am imbolnavit acolo,avem varsta trecuta de 50 de ani,mai avem putin si putem sa iesim la pensie,deoarece am avut grupa1 de munca pana in 2001,cine ne va mai angaja pe noi cu boala profesionala...si in acesta caz v-as ruga respectuos sa-mi spuneti daca s-ar intampla acest lucru,daca am avea sanse de castig de cauza in instanta.
VA MULTUMESC!