avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate Malek

Activitate Malek

Buna ziua, astazi cei de la ISJ nu au vrut sa-mi recunoasca articolele publicate in revista Orizont Didactic/Revista Educationala pe motiv ca nu e de specialitate....eu nu stiu sa existe reviste pt fiecare specialitate...engleza, de exemplu. Cum pot combate aceasta afirmatie a doamnei inspector?

Un alt refuz se indreapta asupra simpozioanelor internationale care cica...nu sunt internationale pentru ca nu au straini in colectivul stiintific....cine le da avizul institutiilor pentru organizarea simpozioanelor? Ministerul, nu? Daca au avizul...scrie International pe formularul de inscriere...cum nu e? Aici cum imi pot apara drepturile?
Multumesc .
O reclamatie impotriva ISJ....la ISJ? Un lup face parte dintr-o haita...deci mai mult ca sigur nu rezolv nimic. Am sa o fac, oricum ar fi.
Multumesc.
Răspuns la discuția restrangere activitate
Intri in restrangere atunci cand ai mai putin de jumatate din norma...norma e 18 ore deci 8 ore reprezinta mai putin si deci intri in restrangere. Tu faci confuzie cu situatia in care poti sa-ti completezi norma...se face acest lucru dar cand ramai cu 16...14...12...9...mai putin reprezinta restrangere.
Buna ziua, particip la sesiunea de restrangere si inspectoratul refuza sa-mi ia in considerare urmatoarele activitati/documente care au punctaj:
- diplome participare simpozion ( am participat la simpozioane si am diplome stampilate si semnate dar mi s-a spus...citez " De unde stiu eu ca nu le-ai facut tu?
- carti de specialitate format CD...in legatura cu acestea mi s-a spus ca nu se iau in considerare desi....sunt carti cu ISBN dat de Biblioteca Nationala iar in metodologie se cer...carti cu ISBN...fara a fi mentionat strict un format anume
- articole publicate intr-o revista educationala....aici mi s-a spus ca revista cu pricina nu e buna...desi e din domeniu, doar astfel de articole are...
Va rog mult sa-mi spuneti unde ma pot adresa pentru o reclamatie in aceste conditii pentru ca este bataie de joc la adresa cadrelor didactice.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Refuz la schimbul unui produs
Multumesc. Nu au vrut sa auda de nici o varianta deci merg mai departe.
Răspuns la discuția Refuz la schimbul unui produs
Multumesc. Am fost la magazin si au luat ceasul pentru reparatie.M-au sunat sa-mi spuna ca au gasit o solutie " de compromis" si anume ca l-au reparat dar nu mai are secundarul. Ce sa fac ? Asta nu mi se pare reparatie ci "carpeala"...cum adica l-am reparat dar fara secundar ? Si intradevar nu e un ceas de 10 lei.
Buna ziua, am achizitionat un ceas de mana la sfarsitul lunii ianuarie.
Timp de o luna l-am tinut in sifonier pentru ca urma sa-l fac cadou fiicei mele si nu vroiam sa il vada. Cand am ajuns la ziua de nastere am observat ca ceasul ramanea in urma...sau se oprea. Am schimbat bateria dar la fel.
Am mers la magazin pentru a mi se schimba produsul dar patronul a refuzat.
Va rog sa-mi spuneti daca pot face o reclamatie undeva...daca magazinul are obligatia de schimb a produsului sau nu. Mentionez ca am primit doar bonul fiscal la cumparare, nimic altceva.
Multumesc.:(
Buna ziua, as vrea sa inchiriez apartamentul si nu stiu cum se face contractul...de unde se ia formular..care este impozitul ( chirie 100 E ). Pot stipula in contract conditii de genul garantie pentru daune....eliberarea apartamentului pt nerespectarea cerintelor mele ? Cine trebuie sa plateasca impozitul anual si habitatul...chiriasul sau proprietarul ?
Multumesc.
Acest tutore...ea nu mai are decat pe mama mea, care este si ea bolnava..si tatal ei...de care eu am divortat. Administrare...inseamna ca ar putea scoate banii de pe cont...sau vinde casa ? Multumesc.
Buna ziua, sunt divortata si am o fiica de 8 ani. Detin un apartament si am un cont in banca. As vrea sa stiu ce se va intampla, legal, cu bunurile mele, in cazul decesului meu, deoarece fiica mea este minora . Multumesc.