avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate PaulTiriteu

Activitate PaulTiriteu

Recuperare taxa infiintare SRL
Salut!
Imi doresc sa infiintez un SRL care sa activeze in domeniul IT, unde care vom fi doi asociati si niciun angajat. Codul CAEN principal ar fi 6201 si ar mai fi si alte coduri secundare, iar scopul ar fi sa facturam 2 clienti lunar momentan. Firma va fi nevoita sa plateasca TVA? Cel mai probabil aceasta va avea venituri de peste 300.000 RON, care este plafonul, iar clientii vor fi si ei platitori de TVA.
Multumesc!
Tatal meu a intrat in legatura cu o persoana care se ocupa de importul de masini la mana a doua, pentru a-i aduce din Germania o masina. Ei s-au dus la un birou notarial si au semnat un acord prin care tatal meu ii da o suma de bani importatorului pentru a ii aduce o masina din Germania. Pe document nu scrie nici tipul masinii si nici termenul limita. Persoana respectiva nu a mai raspuns la telefon si nici nu i-a returnat banii tatalui meu. El a fost la un executor judecatoresc, acesta i-a trimis importatorului scrisoare care ii da termen de 5 zile sa returneze suma de bani. Ce se intampla daca incepe executarea si importatorul nu are bunuri pe numele lui? Dar daca importatorul aduce o masina oarecare, cu o valoare mult mai scazuta decat suma imprumutata? Exista conversatii pe WhatsApp in care tatal meu specifica modelul masinii si in care importatorul insista ca tatal meu sa ii dea bani sa ii aduca masina pe care nu a mai adus-o niciodata.
Discuție Lovire
In cazul in care persoana X merge cu masina la persoana Y in scopul iesirii in oras, iar pe drum se opresc si se intalnesc cu persoana Z, pe care persoana X o cunoaste, iar persoana Z loveste persoana Y. Persoana Y considera ca persoana X este complice. Ce se intampla cu persoanele X si Z ?
Discuție Radar
Ce documente trebuie sa aiba agentii care stau un masina de politie dotata cu aparat radar ? Sunt obligati sa aiba metrologie, certificarea si ordinul de serviciu la ei ?
Răspuns la discuția Detinerea de spray paralizant
Nu cred ca un spray ar putea produce leziuni, decat daca victima acestuia s-ar impiedica de ceva si s-ar lovi. Il pot detine fara sa-l declar ?
Pot detine un spray paralizant fara sa il declar la politie ? Cand il pot folosi ?
Răspuns la discuția Evitarea coliziunii
Este ipotetic, dar sa luam in calcul ambele ipoteze.
In cazul in care pentru evitarea unei coliziuni frontale cu un autoturism care a intrat pe banda mea, venind din sens opus, sunt nevoit sa ies de pe carosabil si ies in camp, iar din cauza denivelarilor de pe camp, autoturismul meu este avariat, cine va suporta daunele ?
Răspuns la discuția Site-urile de tip Torrent Tracker
Deci descarcarea de astfel de fisiere nu va fi pedepsita legal ?