avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate alinailie

Activitate alinailie

Buna ziua!Exista vreo lege,"regula","ceva" care sa i oblige pe proprietarii de caini de la curti sa lege cainele la o anumita distanta de gard,in curte, sau poate face cum vrea atata timp cat cainele este in curte?Astazi copilul meu ,de 4 ani, s a speriat cumplit in timp ce noi ne plimbam pe strada bichonul de 3kg de un caine foarte agresiv de talie mare care s a napustit pe gard (din niste zabrele departate incat cainele putea baga botul printre ele) incat m a lasat fara reactie si abia am reusit sa il calmez.In zona noastra sunt cativa astfel de proprietari care isi tin astfel cainii iar copii se sperie ingrozitor de reactia lor.Se poate face ceva sau .....Multumesc!
Răspuns la discuția reintegrare la locul de munca
Da asa ar trebui sa fie, dar doar pentru prima luna de la intoarcerea mea la locul de munca.Banuiesc ca angajatorului nu ii convine sa acorde un salaiu mult mai mare pentru un loc de munca platit mai putin.As vrea sa stiu dupa ce perioada imi poate modifica salariul?
Buna ziua!M-am intors la locul de munca dupa perioada de 2 ani de concediu crestere copil(dupa 1 an si 11luni ,mai exact).Nu am primit acelasi post si nici unul cu un salariu echivalent celui de dinainte desi contractul colectiv de munca prevede aceste lucruri.Mai exact scrie ca persoana care se intoarce din concediu crestere copil trebuie sa primeasca acelasi post sau unul cu un salariu echivalent si ca nu poate fi concediata timp de sase luni.Nu este specificata perioada in care respectiva persoana trebuie sa primeasca acel salariu.Dupa ce perioada ar putea angajatorul sa modifice salariul?O luna,doua?Probabil asta vrea sa faca in cazul meu,pentru ca nu prea a fost comunicativ cu mine.Daca in perioada asta de o luna in care tatal sta cu copilul pana la doi ani mama decide sa demisioneze mai are tatal dreptul la concediu crestere copil pana la finalul perioadei sau trebuie sa se intoarca la locul de munca?Care este procedura in acest caz?Multumesc!
Buna ziua!M-am intors la locul de munca dupa perioada de 2 ani de concediu crestere copil(dupa 1 an si 11luni ,mai exact).Nu am primit acelasi post si nici unul cu un salariu echivalent celui de dinainte desi contractul colectiv de munca prevede aceste lucruri.Mai exact scrie ca persoana care se intoarce din concediu crestere copil trebuie sa primeasca acelasi post sau unul cu un salariu echivalent si ca nu poate fi concediata timp de sase luni.Nu este specificata perioada in care respectiva persoana trebuie sa primeasca acel salariu.Dupa ce perioada ar putea angajatorul sa modifice salariul?O luna,doua?Probabil asta vrea sa faca in cazul meu,pentru ca nu prea a fost comunicativ cu mine.Daca in perioada asta de o luna in care tatal sta cu copilul pana la doi ani mama decide sa demisioneze mai are tatal dreptul la concediu crestere copil pana la finalul perioadei sau trebuie sa se intoarca la locul de munca?Care este procedura in acest caz?Multumesc!
Buna ziua!Sunt in concediul de crestere a copilului,am optat sa stau 2 ani cu cel mic si ar trebui sa incep serviciul cu o luna inainte,ultima luna fiind a tatalui conform legii,adica pe 8 august!As vrea sa stiu,daca se poate,daca s-a schimbat ceva in legislatie care sa ma afecteze acum cu o luna inainte de inceperea serviciului,daca pot sa stau eu cu copilul in luna august, si nu tatal, si in acelasi timp sa beneficiez de indemnizatia corespunzatoare.Ce documente sunt necesare in cazul in care va trebui sa incep serviciul cu o luna mai devreme?Eu nu am reusit sa obtin prea multe informatii de la persoanele autorizate la mine in oras asa ca un raspuns mi-ar fi de mare ajutor!Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Apel cu numar privat, hartuire
Domnule Patrascu Razvan nu cred ca ati mai gandi la fel daca ati fi dumneavoastra sau sotia dumneavoastra in situatia mea!Stim cu totii cati nebuni sunt in lume si ca situatia ar putea degenera!Eu nu zic ca e usor dar va rog sa va imaginati cum este sa iti sune telefonul de zeci de ori pe zi dupa ce ai rugat persoana respectiva sa nu te mai deranjeze si ca a gresit numarul.Daca ar fi un om sanatos la cap ar fi renuntat.De unde sa stiu eu ca nu ma poate astepta intr-o zi in fata casei?Sa astept momentul ala?
Buna ziua!De cateva zile sunt sunata pe telefonul mobil,personal, de o persoana,barbat, care apeleaza cu numar privat.Sunt sunata la orice ora din zi,deocamdata,de dimineata pana seara si este foarte deranjant.Am ratat cateva apeluri importante din cauza ca telefonul era pe silentios si nu am vazut,imi trezeste copilul nu stiu ce sa mai fac.Exista vreo posibilitate sa pot afla cine este acesta persoana si sa fie trasa la raspundere?Exista vreo lege care pedepseste astfel de hartuitori si in ce conditii?Multumesc frumos!
Răspuns la discuția concediu parental
multumesc!
Răspuns la discuția concediu parental
Multumesc pentru raspuns!Noi primisem informatii false si banuiam ca nu sunt reale.As mai avea o intrebare:ce anume trebuie facut,ce pasi trebuiesc urmati pentru a absolvi acel curs de puericultura?
Buna ziua!As vrea sa stiu daca concediul parental se acorda si tatilor care nu sunt casatoriti legal cu mama copilului,cum este cazul meu si al partenerului meu.Voi naste in 3saptamani si am inteles ca partenerul meu nu beneficiaza de acest concediu de 5zile si nu prea avem timp sa depunem documentele petru casatorie,ne-am gandit sa o facem dupa nastere.As vrea sa mai stiu in ce conditii poate beneficia de cele inca 10 zile de concediu,adica de ce anume e necesar sa poata face acel curs de puericultura.Multumesc frumos!