avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1124 soluții astăzi
Forum Activitate LeeAna

Activitate LeeAna

Buna ziua,

Mi-am dat demisia de la locul de munca incepand cu data de 01.11.2015 .
Va rog frumos sa-mi spuneti daca am vreo obligatie sa anunt undeva acest lucru si ce acte necesare sunt. In urmatoarele 3 luni nu urmaresc sa ma angajez din nou.
Din cate stiu in caz de demisie nu primesc somaj. Va rog sa-mi confirmati acest lucru.

Multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Multumesc pentru raspuns.

Dar in cazul in care as vrea sa folosesc citate (quotes) spre exemplu : "O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." de Charlie Chaplin ?
Buna ziua. Vreau sa incep o afacere cu poze printate pe obiecte decorative si as vrea sa stiu dpdv legal daca pot folosi pozele de pe google ca sursa . Ce legi se aplica in aceasta situatie ?
Discuție Vanzare pe eBay
Buna ziua,

Mi-am facut cont pe eBay si va rog frumos sa-mi spuneti daca este legal sa vand , avand in vedere ca sunt persoana fizica si nu am PFA.

Deocamdata vreau sa vand cateva produse.

Daca avanseaza vanzarile, ce cadru legal trebuie sa adopt? Trebuie infiintat PFA sau SRL?


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
O zi frumoasa.
Am dat de un apartament pe care vanzatorul actual l-a cumparat acum 1 luna si vrea sa-l vanda MIE. Insa contractul lui de vanzare cumparare cu vanzatorul initial este prim mandatari la ambele parti , ceea ce mi s-a parut fff ciudat.

Va rog frumos sa-mi spuneti dpdv legal ce inseamna acest lucru.

Astept urgent un raspuns !
Răspuns la discuția Somatie aiurea
Am vorbit cu persoana in cauza,am testat incriminarile din somatie,am incercat pe cat posibil sa facem cat mai putin zgomot,cu usile la fel.

Acum iar am primit o somatie/notificare.

Nu vad baza legala pentru a incepe o actiune judecatoreasca....dovezi ?
Răspuns la discuția Somatie aiurea
ynocentta a scris:

Constatati ca exista discrepante intre mesajul dvs initial si continut somatie ,care mentioneaza concret ca
a-ti fost atentionat in scris si verbal de administratorul blocului

Incercati sa realizati o izolare fonica a apartamentului ,astfel incat vecinii sa nu mai fie deranjati de eventualele zgomote,realizate cu sau fara intentie
In imobil ,pentru buna convietuire se impune cu precadere manifestarea de comportament decent ,de intelegere fata de vecini,respect si toleranta


Tocmai , ca nu am primit nici o atentionare nici verbala si nici scrisa.
Răspuns la discuția Somatie aiurea
Am modificat linkul catre somatia scanata.

[ link extern ]
Discuție Somatie aiurea
[ link extern ]

Am gasit aceasta somatie lipita pe usa ap. meu duminica asta pe la ora 18:00 (adresa am sters-o).

Nu stiu cine ar fi persoana/ap. in caz pentru ca nu e trecut nimic pe somatie.

In scris nu am primit atentionare.

In mare :
-nu dam muzica/filme/tv tare niciodata,in nici un caz dupa ora 22.
-usile...se inchid normal,poate rar se mai tranteste una de la curent sau neatentie.
-diverse zgomote....

Acum ma intereseaza dpdv legal/juridic daca se pot aplica legile mentionate in somatie (fara dovezi...? sau cum se procedeaza?)

Politia nu a venit niciodata nu ca ar avea de ce...
Ideea este urmatoarea! Sotul meu detine 3/8 dintr-un apartament ,impreuna cu mama lui care detine 5/8. El este certat cu mama lui,nu mai vrea sa aiba nici o legatura cu ea, iar ea isi cauta chirias pentru a doua camera(apartamentul fiind de 2 camere). Legal sotul meu poate dobandi in instanta o chirie lunara pentru cota lui din apartament ( presupunand ca sta un chirias acolo sau in caz ca nu sta sa primeasca banii de la mama lui pentru ca ea ii foloseste si cota lui din apartament , el neavand acces acolo)??